علت قفل شدن گیربکس اتوماتیک

قفل شدن گیربکس

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

شما موتور را روشن می‌کنید و ماشین را به درایو تغییر می‌دهید، اما ماشین در دنده حرکت نمی‌کند. به نظر می‌رسد در پارک گیر کرده است و هر کاری انجام میدهید حرکت نمی‌کند. قفل شدن گیربکس اتوماتیک ممکن است در هر خودرویی رخ دهد. با این حال، می‌توانید با نگهداری منظم گیربکس و سبک رانندگی مناسب از آن جلوگیری کنید.

رانندگی تهاجمی می‌تواند گیربکس شما را با سرعت بیشتری فرسوده کند، به خصوص اگر یک خودروی اسپرت با گیربکس استاندارد برای روزهای پیست و حکاکی در گوشه‌ها داشته باشید. اگر متوجه شدید که وسیله نقلیه شما تعویض نمی‌کند، از دنده خارج می‌شود یا با تعویض دنده قدرت خود را از دست می‌دهد، ممکن است زمان سرویس گیربکس فرا رسیده باشد.

 

قفل شدن گیربکس اتوماتیک ممکن است به دلایل مختلفی از جمله زیر باشد:

1- عدم تعویض روغن گیربکس: در صورتی که روغن گیربکس بیش از حد صدای خش خش تولید می کند و یا روانی ندارد، ممکن است گیربکس قفل شود.

2- مشکل در سیستم هیدرولیک گیربکس: اگر سیستم هیدرولیکی گیربکس دچار خرابی شود، ممکن است گیربکس به صورت ناگهانی قفل شود.

3- مشکل در سیستم الکترونیکی گیربکس: در برخی مواقع، مشکلات الکترونیکی ممکن است باعث قفل شدن گیربکس شوند.

4- وجود مواد غریب در گیربکس: ممکن است وجود مواد خارجی در گیربکس، مانند فلزات ریز، باعث قفل شدن آن شود.

5- خرابی قطعات داخلی گیربکس: در برخی موارد، خرابی قطعات داخلی گیربکس ممکن است باعث قفل شدن آن شود.

برای تشخیص دقیق علت قفل شدن گیربکس، بهتر است به تعمیرکار خودرو مراجعه کرده و مشکل را بررسی کنید.

 

علل مختلف قفل شدن گیربکس اتوماتیک

دلایل متعددی وجود دارد که چرا خودرو از حالت پارک به حالت دیگر تغییر نمی‌کند. علل این اتفاق می‌تواند از قفل بودن شیفتر تا کابل شیفتر شکسته متغیر باشند. در اینجا چند مورد از رایج‌ترین شرایطی وجود دارد که باعث می‌شود خودروی شما در پارک گیر کند. یکی از رایج‌ترین دلایلی که باعث می‌شود گیربکس اتوماتیک در تعویض از پارک به هر دنده دیگری مشکل داشته باشد، گیره پارکینگ است. این قطعه کوچکی در داخل جعبه دنده است که دنده‌ها را در جای خود قفل می‌کند تا گیربکس حرکت نکند.

اگر وسیله نقلیه شما روی یک سطح شیبدار پارک شده باشد یا وزن آن توسط گیربکس نگه داشته شود، خارج شدن از پارک دشوار می‌شود. در حالی که این قسمت به اندازه کافی قوی است که بتواند وزن خودرو را نگه دارد، انجام مکرر این کار می‌تواند به خود پارکینگ آسیب برساند و حتی به برخی از دنده‌های گیربکس آسیب برساند.

برای سهولت در تعویض از پارک به هر دنده دیگری در این شرایط، تغییر سریع عادت است. اگر متوجه شدید که قبل از فشار دادن ترمز دستی، ابتدا به سمت پارک حرکت می‌کنید، به سادگی ترتیب را برعکس کنید. تعویض دنده ابتدا به حالت خنثی و سپس اعمال ترمز دستی باعث می‌شود که وزن خودرو توسط ترمزها حفظ شود. این کار بار اولیه را از کف پارکینگ برداشته و اطمینان حاصل می‌کند که وزن وسیله نقلیه را تحمل نمی‌کند. اگر ترمزهای خودروی شما از کار بیفتد، باز هم توسط گیره پارکینگ در جای خود نگه داشته می‌شود اما به عنوان آخرین راه چاره. در هر صورت، اطمینان از اینکه وزن وسیله نقلیه به جای گیربکس توسط ترمز نگه داشته می‌شود، تضمین می‌کند که گیربکس شما دوام بیشتری خواهد داشت.

 

  • شیفتر قفل شده : گاهی اوقات یک شیفتر در پارک قفل می‌شود. این یکی از مشکلاتی است که معمولاً می‌توانید خودتان آن را برطرف کنید زیرا خودروسازان راه سریع و آسانی را برای آزاد کردن دستی شیفتر ارائه کرده‌اند:

ترمز اضطراری (دستی) را روشن کنید. شیفتر را پیدا کنید که معمولاً روی کنسول شیفتر نزدیک به اهرم تعویض دنده قرار دارد. شیار با یک کلاه پلاستیکی وصل خواهد شد. درپوش را بردارید و دکمه را با سوهان ناخن یا شی نوک تیز دیگر فشار دهید. همانطور که دکمه را فشار می‌دهید، پدال ترمز را زیر پا بگذارید، شیفتر را در حالت خنثی قرار دهید و ماشین را روشن کنید.

توجه داشته باشید که رها کردن شیفتر تنها در صورتی مشکل را دور می‌زند که مشکل از شیفتر قفل شده باشد. مسائل دیگری وجود دارد که باید از آنها مراقبت کنید، اما این حداقل باعث حرکت ماشین می‌شود، که اگر ماشین شما در حال حاضر در مکانی قرار نگیرد که بتواند بماند تا زمانی که مکانیک برای بررسی مشکل اصلی بیرون بیاید، می‌تواند مهم باشد.

  • سوئیچ چراغ ترمز خراب : برای اینکه خودرو را از پارک خارج کنید، باید ترمز را پا بگذارید. اگر سوئیچ چراغ ترمز معیوب دارید، شیفتر حرکت نمی‌کند. همچنین ممکن است فیوز کنترل کننده کلید چراغ ترمز و قفل تعویض دنده منفجر شده باشد.

تشخیص این موضوع بسیار آسان است: وقتی ترمز را پا می‌گذارید، از شخصی بخواهید پشت ماشین شما بایستد. اگر چراغ‌های ترمز روشن نمی‌شوند، یک سوئیچ بد مقصر احتمالی است.

  • شیر برقی یا سیم کشی اینترلاک تعویض دنده : شیر برقی اینترلاک تعویض دنده یک ویژگی ایمنی است که به تمام خودروهای مدرن با گیربکس اتوماتیک اضافه شده است. این مانع از حرکت راننده به خارج از پارک بدون اینکه پایی روی ترمز باشد، همراه با کلید چراغ ترمز کار می‌کند. اگر شیر برقی یا سیم‌کشی آن آسیب دیده باشد، نمی‌توانید دنده را از پارک خارج کنید.
  • کابل تعویض دنده شکسته : کابلی دسته شیفتر را به گیربکس متصل می‌کند و در صورت شکسته شدن، شیفتر غیر قابل کار خواهد بود.شکستگی یا انسداد کابل شیفت یا اتصال در مقایسه با اتفاقی که ممکن است با پنجه پارکینگ شما بیفتد، احتمال کمتری دارد. با این حال، این موارد شدیدتر هستند، زیرا ممکن است وسیله نقلیه شما را قادر به حرکت نکند، به خصوص برای وسایل نقلیه قدیمی‌تر

چند علامت وجود دارد که باید مراقب آن باشید تا ببینید آیا وسیله نقلیه شما دارای اتصال دنده یا کابل دنده شکسته یا آسیب دیده است.

نشانگر با دنده مطابقت ندارد

اگر کابل انتخابگر خراب باشد، چراغ نشانگر یا کابل با دنده انتخابی در شیفتر دنده شما مطابقت ندارد. اگر برای سوار شدن به دنده مورد نظر نیاز به جابجایی مجدد دنده دارید، این می‌تواند نشانه‌ای باشد که کابل یا اتصال در حال خروج است و نیاز به تعویض فوری دارد.

وسیله نقلیه شما نمی‌تواند خاموش شود

اگر متوجه شدید که نمی‌توانید کلید خود را بردارید یا وسیله نقلیه خود را خاموش کنید در حالی که انتخابگر دنده در پارک است، این می‌تواند نشانه شکستگی قطعه باشد. این یک ویژگی ایمنی در برخی از وسایل نقلیه برای اطمینان از قفل بودن گیربکس است تا خودرو پس از پارک شدن حرکت نکند.

ماشین شما با دنده دیگری روشن می‌شود

اگر ماشین شما با دنده دیگری غیر از پارک، درایو یا خنثی استارت می‌زند، این علامت هشدار دیگری است که نشان می‌دهد یک قطعه در شیفتر شما شکسته است. در حالی که وسیله نقلیه شما هنوز می‌تواند حرکت کند، بسیار توصیه می‌شود که فوراً آن را به مرکز خدمات ببرید زیرا ممکن است کابل یا اتصال دنده شما در حال خروج باشد.

ماشین شما وارد دنده نمی‌شود

این یکی دیگر از علائم هشداردهنده است که نشان می‌دهد خودروی شما ممکن است مشکل گیربکس داشته باشد. اگر وسیله نقلیه شما از سوار شدن به دنده امتناع کند، ممکن است به این معنی باشد که کابل شکسته یا اتصال شلیک شده است. برعکس، اگر شیفتر شما خیلی آزادانه حرکت می‌کند و احساس می‌کنید هیچ مقاومتی در دنده وجود ندارد، این نیز می‌تواند نشانه‌ای از اشتباه باشد. در این مرحله، بهتر است یک مکانیک وسیله نقلیه خود را بررسی کرده و آن را به یک مرکز خدمات یدک بکشید.

قفل دنده شکسته یا آسیب دیده

کابل معمولاً به دلیل کشش یا اگر نگهدارنده انتهای کابل از کار افتاده باشد، از کار می‌افتد. تعویض سریع دنده یا کوبیدن ماشین به دنده می‌تواند مشکل کشش را تشدید کند.

همانطور که کابل کشیده می‌شود، ممکن است برای شما سخت باشد که ماشین را در پارک بگذارید، یا حتی جرقه را خاموش کنید و کلید خود را بردارید. هنگامی که کابل در نهایت قطع می‌شود، شیفتر به هر موقعیتی حرکت می‌کند، اما گیربکس در حالت پارک یا آخرین موقعیت تعویض باقی می‌ماند.

یکی از راه‌های آزمایش این است که ترمز دستی را رها کنید و خودرو را چند فوت به جلو فشار دهید (توجه: این آزمایش را فقط روی زمین صاف انجام دهید). اگر ماشین حرکت کند، به احتمال زیاد مشکل از کابل دنده است، زیرا ماشین به وضوح در پارک نیست.

  • سوئیچ استارت فرسوده شده است : سوئیچ استارت نه تنها ماشین شما را روشن می‌کند، بلکه هنگام بیرون آوردن کلید فرمان را نیز قفل می‌کند. در خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک، یک سلونوئید اینترلاک تعویض دنده نیز بخشی از سیستم جرقه زنی است و گیربکس را قفل می‌کند تا نتوان آن را از پارک خارج کرد (همانطور که در بالا توضیح داده شد).

احتراق فرسوده شما را از چرخاندن سوئیچ باز می‌دارد، به این معنی که ماشین شما به درستی دنده نمی‌شود یا اصلاً تعویض نمی‌شود.

  • مکانیزم شیفتر خراب : همچنین ممکن است خود شیفتر خراب باشد. اگر در شیفتر بازی زیاد باشد، یا به نظر نمی‌رسد به چیزی متصل باشد، احتمال خرابی شیفتر وجود دارد.

مکانیک برای بررسی مکانیسم شیفتر واقعی، چکمه را خارج می‌کند. اگر قطعات شکسته یا شلی پیدا کردند، احتمالاً علت مشکل هستند. در برخی موارد، امکان تعویض قطعات شکسته وجود دارد، اما اغلب لازم است کل شیفتر تعویض شود.

گیربکس‌های اتوماتیک برای کارکرد صحیح به روغن گیربکس نیاز دارند. در واقع مبدل گشتاور (بخشی از گیربکس اتوماتیک) کاملاً بر اساس اصل دینامیک روغن کار می‌کند. با گذشت زمان، کثیفی، زباله و سایر ذرات ریز می‌توانند در روغن گیربکس انباشته شوند و بر خواص روغن آن تأثیر بگذارند. این می‌تواند باعث مرگ وسیله نقلیه در هنگام تعویض دنده یا دنده شود، از دست دادن قدرت، لغزش گیربکس، تعویض دنده‌های ناهموار یا حتی جلوگیری از تعویض دنده خودرو به کل. تعویض روغن کثیف گیربکس طبق برنامه نگهداری توصیه شده برای وسیله نقلیه شما به اطمینان از طول عمر گیربکس کمک می‌کند.

قفل شدن گیربکس اتوماتیک
قفل شدن گیربکس اتوماتیک

قفل شیفت

اگر وسیله نقلیه شما مجهز به گیربکس اتوماتیک است، از قبل می‌دانید که گیربکس به شما اجازه نمی‌دهد دنده را از پارک خارج کنید، مگر اینکه تشخیص دهد شخصی در صندلی راننده است و پایش روی ترمز است. این مکانیزم قفل تعویض دنده است. این یک ویژگی ایمنی مهم است، بنابراین وسیله نقلیه نمی‌تواند بچرخد زیرا یک کودک کنجکاو یا مسافر دست و پا چلفتی با شیفتر برخورد کرده است. با این حال، این قطعه می‌تواند عملکرد نادرست داشته باشد و شما را از تعویض دنده به هیچ عنوان جلوگیری کند. خوشبختانه، گیربکس‌های اتوماتیک با قفل تعویض دنده عرضه می‌شوند. برای اطلاع از نحوه کارکرد کتابچه راهنمای مالک خود مشورت کنید. معمولاً در جایی در کنسول وجود دارد. به سادگی کلید خود را وارد کنید تا قفل آزاد شود!

 

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی

علت قفل شدن گیربکس اتوماتیک هر چه که باشد در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی توسط کارشناسان خبره ما شناسایی و رفع می‌شود.

تمامی خدمات در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی با ضمانت نامه کتبی یکساله ارائه می‌شوند. کلیه خدمات توسط افراد حرفه‌ای و با تجربه ارائه می‌شوند تا هیچ مشکلی در گیربکس اتوماتیک خودروی شما ایجاد نشود.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل گیربکس اتوماتیک یا انجام سرویس های دوره ای گیربکس، با کارشناسان ما تماس بگیرید:
۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

———————————————————

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

———————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *