تعمیر گیربکس CVT

گیربکس cvt

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

تعمیر گیربکس سی وی تی (CVT) به‌عنوان یک  گیربکس اتوماتیک به دانش فنی خاصی نیاز دارد، تعمیر گیربکس سی وی تی (CVT) در تعمیرگاه‌های مجاز گیربکس اتوماتیک انجام می‌شود. گیربکس متغیر پیوسته (CVT) نوعی گیربکس اتوماتیک است که برای رانندگی نرم‌تر و دستیابی به راندمان سوخت بیشتر طراحی‌شده است. این اتوماتیک است زیرا مانند گیربکس دستی به پدال کلاچ نیاز ندارد. همان‌طور که از نام آن پیداست، گیربکس CVT یک گیربکس تک سرعته است، اما به‌طور یکپارچه از طریق دامنه پیوسته نسبت دنده‌ها از طریق تسمه‌ها و قرقره‌ها تغییر می‌کند. طراحی CVT بیشتر در خودروهای سایز کوچک تا متوسط ​​یافت می‌شود.

 

گیربکس CVT چیست؟

گیربکس CVT یا گیربکس متغیر پیوسته (Continuously Variable Transmission) یکی از انواع گیربکس‌های خودرو است که برای تغییر دنده از یک سیستم پیوسته بهره می‌برد. در این نوع گیربکس، دنده‌های متحرکی که در گیربکس‌های دیگر وجود دارد، حذف شده و در عوض، از یک سیستم منحنی‌های بیضی استفاده می‌شود که به کمک آن می‌توان نسبت دور موتور و چرخ‌ها را تنظیم کرد.

در گیربکس CVT، نسبت دور موتور به طور پیوسته و بدون دنده‌های محدود، تغییر می‌کند. این گیربکس از یک سیستم انتقال برای انتقال قدرت بین موتور و چرخ‌ها استفاده می‌کند که شامل دو قسمت اصلی، یعنی قسمت اول با دو شیار بیضی و قسمت دوم با دو شیار بیضی معکوس می‌باشد. برای تنظیم نسبت دور موتور و چرخ‌ها، سیستم کنترل الکترونیکی به کار می‌رود.

گیربکس CVT از یک سیستم بسیار روان و بدون شوک برای تغییر نسبت دور استفاده می‌کند و به راننده اجازه می‌دهد تا به طور دقیقتری کنترل بیشتری بر روی سرعت و عملکرد خودرو داشته باشد. همچنین، با استفاده از گیربکس CVT، می‌توان مصرف سوخت را بهبود بخشید و خودرو را به طور بیشتری بهینه کرد.

 

نشانه های خرابی گیربکس CVT

گیربکس CVT (Continuous Variable Transmission) یک نوع گیربکس اتوماتیک است که برای انتقال قدرت به چرخ‌ه خودرو استفاده می‌شود. برخی از نشانه‌های خرابی گیربکسT عبارتند از:

1. صدای عجیب و غیرعادی: صدای عجیب و غیرعادی از گیربکس CVT می‌تواند نشانه‌ای از خرابی باشد. این صدا ممکن است به دلیل وجود مشکل در بلبرینگ‌ها، زنجیر یا دیگرطعات گیربکس باشد.

2. لرزش و لغزش: اگر خودرو شما در حالت ایستاده لرزش دارد یا در حین حرکت لغزش مشاهده می‌شود، این ممکن است به دلیل خرابی در گیربکس CVT باشد.

3. تاخیر در شیفت: اگر شیفت گیری در گیربکس CVT شما تاخیر دارد یا به صورت ناگهانی انجام می‌شود، این ممکن است به دلیل خرابی در سیستم هیدرولیکی گیربکس باشد.

4. افزایش مصرف سوخت: اگر مصرف سوخت خودرو شما به صورت ناگهانی افزایش می‌یاب، این ممکن است به دلیل خرابی در گیربکس CVT باشد.

5. نور چک انجین: اگر نور چک انجین روشن شده است، این ممکن است به دلیل خرابی در گیربکس CVT باشد.

در صورت مشاهده هر ک از این نشانه‌ها، بهتر است به یک تعمیرکار متخصص مراجع کنید تا مشکل را تشخیص داده و رفع کند.

 

کارکرد گیربکس اتوماتیک CVT

مانند تمام گیربکس‌های CVT، دو جفت قرقره مخروطی به‌صورت غیر مثبت و غیر مثبت به یکدیگر متصل می‌شوند. در این حالت زنجیره‌ای به دور آن‌ها می‌پیچد که میله‌های عرضی آن به‌گونه‌ای مایل هستند که حداکثر تماس سطحی را دقیقاً در شکاف گوه‌ای دو جفت قرقره مخروطی دارند. یکی از دو قرقره در یک جفت متحرک است. 

کنترل الکتروهیدرولیک نه‌تنها نسبت را تغییر می‌دهد، بلکه فشار تماس را با گشتاور اندازه‌گیری شده در گیربکس نیز تنظیم می‌کند. سنسورهای سرعت محور ورودی و خروجی و احتمالاً سنسور گشتاور در اینجا کمک می‌کنند. بنابراین فشار تماس هرگز خیلی بیشتر از گشتاور موردنیاز نیست. این به‌طور قابل‌توجهی کارایی را بهبود می‌بخشد. این درایو زنجیره‌ای غیر مثبت با یک مجموعه دنده سیاره‌ای ساده یا ترکیبی برای حرکت معکوس ترکیب‌شده است. برای این کار یک کلاچ مرطوب نیز لازم است. دیگری شروع را قادر می‌سازد. 

ازآنجایی‌که با گیربکس‌های CVT سرعت یکسانی به جلو و عقب امکان‌پذیر است، مجموعه دنده‌های مخروطی تنظیم نمی‌شوند.
کنترل بدون اتصال گذرگاه CAN به واحد کنترل موتور به‌سختی امکان‌پذیر است. از این طریق داده‌هایی مانند بار و سرعت منتقل می‌شود. در غیر این صورت، می‌تواند گشتاور را هنگام استارت زدن یا زمانی که گیربکس بیش‌ازحد گرم می‌شود کاهش دهد. 

به‌طورکلی، سه نوع مختلف انتقال وجود دارد. حتی اگر اطلاعات زیادی در مورد نحوه عملکرد گیربکس ندارید، احتمالاً نام دنده دستی و اتوماتیک را شنیده‌اید، CVT جدیدترین نوع گیربکس است. گاهی اوقات از آن به‌عنوان گیربکس بدون دنده یاد می‌شود و یک نوع اتوماتیک است.

ازنظر فنی، یک گیربکس CVT یک گیربکس اتوماتیک است، زیرا راننده نیازی به تعویض دنده بین دنده‌های جلو ندارد یا پدال کلاچ را به‌صورت دستی کار می‌کند. اما تفاوت‌های اساسی هم ازنظر شکل و هم در عملکرد بین این دو وجود دارد.

برخلاف گیربکس‌های اتوماتیک سنتی (یا گیربکس دستی)، یک CVT تعداد دنده‌های از پیش تعیین‌شده ثابتی ندارد. در عوض، از تعداد نامحدودی از ضرایب دنده برای تطبیق با سبک رانندگی و شرایط در هرلحظه استفاده می‌کند. ازآنجایی‌که امکان تغییرات بدون درز بدون هیچ نقطه تعویض سختی را فراهم می‌کند، گیربکس CVT اغلب به‌عنوان “تک سرعته” یا “بدون تعویض دنده” نامیده می‌شود.

گیربکس CVT با استفاده از دو قرقره مخروطی شکل متضاد با یک زنجیر یا تسمه که بین آن‌ها قرار دارد به این انعطاف نسبت دنده بی‌نهایت دست می‌یابد. این تنظیم بسیار شبیه به نحوه عملکرد زنجیر در چرخ‌دنده‌های دوچرخه است.

یک مخروط به شفت خروجی موتور متصل است، درحالی‌که مخروط دیگر نیرو را به میل محرک و چرخ‌های محرک هدایت می‌کند. با نزدیک‌تر شدن و دور شدن قرقره‌ها، نسبت دنده تغییر می‌کند و باعث می‌شود که زنجیر یا تسمه دو طرف مخروط را بالا و پایین کند. این حرکت باعث افزایش یا کاهش قطر زنجیر یا تسمه می‌شود که نسبت دنده را بر اساس قدرت موردنیاز تغییر می‌دهد. این تغییرات بلادرنگ در حین حرکت خودرو به‌طور مداوم اتفاق می‌افتد. 

 

مزایا و معایب گیربکس CVT

cvtها از چرخ‌دنده‌های سنتی اجتناب می‌کنند و به‌جای آن از مهاربندی قرقره‌هایی استفاده می‌کنند که توسط یک تسمه فلزی قوی متصل شده‌اند. به‌جای استقرار یک مجموعه دنده سیاره‌ای سنتی که در آن‌یک گیربکس می‌تواند یکی از تعداد معینی از نسبت‌های دنده را فراخوانی کند، یک CVT اصلاً بدون هیچ‌گونه دنده فیزیکی کار می‌کند. در عوض، یک سیستم تسمه و قرقره را به کار می‌گیرد که بسته به نیاز برق، شکل آن متفاوت است. 

 

مزایای گیربکس سی وی تی (CVT)

استفاده بهینه از نیرو: با این نوع گیربکس، ماشین شما همیشه در دنده مناسب است. برخلاف یک واحد اتوماتیک یا حتی دستی، CVT طوری برنامه‌ریزی‌شده است که سرعت موتور را در محدوده قدرت بهینه خود نگه دارد، به‌جای اینکه سوزن سرعت‌سنج را از حالت آرام به خط قرمز درزمانی که راننده به‌شتاب نیاز دارد، بچرخاند. این امر مسلماً عملکرد بهتری را در برخی شرایط به‌خصوص هنگام عبور از خودروی دیگری ارائه می‌دهد.

مزایای اقتصادی: یک CVT اغلب کارآمدتر از نمونه سنتی خود است، حداقل ازنظر مصرف سوخت، زیرا همیشه سرعت موتور خودرو را در مکان مناسب در زمان مناسب قرار می‌دهد. رانندگان خودروهای مجهز به CVT با سرعت پیمایش در بزرگراه، تعداد سرعت‌سنج خود را با عدد بسیار پایین می‌خوانند که برای کارایی عالی است.

ساخت ساده‌تر: تعداد کل قطعات مکانیکی در یک CVT در مقایسه با یک جعبه‌دنده سیاره‌ای معمولی کمتر است. جعبه CVT بدون فالانکس معمولی چرخ‌دنده‌ها و چرخ‌دنده‌ها، از مهاربندی از قرقره‌های مخروطی شکل قابل تنظیم استفاده می‌کند که توسط یک زنجیر یا تسمه فولادی به هم متصل شده‌اند. بسته به سرعت وسیله نقلیه، طرفین هر قرقره به سمت یا دور از یکدیگر حرکت می‌کنند، با تغییر نسبت محرک، زنجیر را به شیاری که بین قرقره‌ها تشکیل‌شده است، عبور می‌دهد. این سادگی مکانیکی به این معنی است که کارها کمتر به‌اشتباه پیش می‌روند.

وزن سبک‌تر: CVT ها به دلیل وجود درونی خود، اغلب سبک‌تر و فشرده‌تر از گیربکس‌های اتوماتیک معمولی هستند. کاهش وزن از قوای محرکه خودرو چندین مزیت دارد که کمترین آن کاهش مصرف سوخت است.

دنده صاف: هرکسی که پای چپ خود را به طرز ناخوشایندی به پدال کلاچ فشار داده باشد، خجالت کشیدن تقریباً دنده بعدی را می‌داند. مسافر شما مانند یک گیج می‌چرخد و در شگفت است که چرا مانند یک راننده دربی طرفدار تخریب رانندگی می‌کنید. CVT ها، به دلیل نداشتن دنده، به‌طور یکپارچه از حالت بیکار به اوج قدرت حرکت می‌کنند.

مصرف سوخت به‌طور قابل‌توجهی بهبودیافته است. هیبریدی‌های مدرن از CVT برای بهره‌وری سوخت استفاده می‌کنند و بسیاری از مدل‌های گازسوز با CVT امتیازی در حدود 38 کیلومتر بر گالن را در یک سدان متوسط ​​سایز متوسط ​​ارائه می‌دهند.

رانندگی در سربالایی با CVT با توجه به تعمیر گیربکس معتبر آسان‌تر است. یک گیربکس معمولی باید سخت‌تر کار کند تا نسبت دنده مناسب برای درایو را پیدا کند، درحالی‌که یک CVT نسبت دقیق موردنیاز را تقریباً بلافاصله پیدا می‌کند و به موتور اجازه می‌دهد تا بدون تعویض سخت نیرو را یکپارچه تأمین کند.

ازآنجایی‌که هیچ تعویض دنده سختی وجود ندارد، CVT ها همچنین به شما این امکان را می‌دهند که از رانندگی نرم و شتاب گیری با هر سرعتی لذت ببرید. هنگامی‌که می‌خواهید برای عبور در بزرگراه نیروی بیشتری دریافت کنید، این کار کاهش ناگهانی دنده را نیز حذف می‌کند.

 

قابلیت اطمینان CVT

گیربکس CVT قطعات متحرک زیادی ندارد، بنابراین نسبتاً قابل‌اعتماد است. همچنین عمدتاً در خودروهای کم‌مصرف استفاده می‌شود، بنابراین خودروهایی که از CVT استفاده می‌کنند معمولاً نسبتاً بدون استرس هستند. تا زمانی که از مایعات مناسب برای روغن‌کاری گیربکس استفاده شود و به برنامه تعمیر و نگهداری منظم پایبند باشید، جعبه CVT نباید کمتر از یک خودروی معمولی یا دستی قابل‌اعتماد باشد. تنها مشکل واقعی که ممکن است داشته باشید این است که تسمه محرک بین دو قرقره ممکن است فرسوده شود. این می‌تواند منجر به لغزش شود، که با چرخش دور موتور آشکار خواهد بود، اما خودرو نمی‌تواند به سرعت عادی شتاب بگیرد.

 

علائم رایج خرابی گیربکس CVT

علائم متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد خودرو به تعویض CVT نیاز دارد. یک به‌ظاهر بی‌گناه چراغ چک موتور با کد انتقال است. اگرچه وسیله نقلیه به‌خوبی رانندگی می‌کند، زمانی که وسیله نقلیه یک مشکل داخلی را شناسایی کرد، فقط زمان زیادی است که خودرو در کنار جاده خراب شود. نشت نشانه قابل‌مشاهده‌تر یک مشکل است. در موارد نادر، می‌توان یک  سیل را تعمیر کرد، اما این تعمیر جزئی با خطراتی همراه است، زیرا اگر یکی از مهروموم‌ها از کار بیفتد، احتمالاً تعداد زیادی مهروموم دیگر در داخل و روی آن گیربکس در آستانه خرابی هستند. لرزش در سرعت‌های مختلف یا تأخیر در “D” یا “R” نیز می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل داخلی باشد. درنهایت، اگر به نظر می‌رسد که RPM ها در حال افزایش هستند و افزایش قدرت منجر به‌شتاب خودرو نمی‌شود، می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل CVT باشد.

گیربکس CVT به علت پیچیدگی و تعداد بیشتری از قطعات مکانیکی، ممکن است به مشکلات بیشتری نسبت به گیربکس‌های دیگر برخورد کند.

برخی از علائم رایج خرابی گیربکس CVT عبارتند از:

1. لرزش و نویز: هنگامی که گیربکس CVT خراب می‌شود، ممکن است لرزش و نویزی که از گیربکس می‌آید، قابل توجه باشد.

2. افزایش مصرف سوخت: یکی دیگر از علائمی که به خرابی گیربکس CVT اشاره می‌کند، افزایش مصرف سوخت است. به علت عدم توانایی گیربکس در تنظیم بهینه نسبت دور موتور و چرخ‌ها، مصرف سوخت خودرو بالا می‌رود.

3. افزایش دمای گیربکس: هنگامی که گیربکس CVT به درستی عمل نمی‌کند، دمای گیربکس ممکن است افزایش یابد. این می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی برای گیربکس و سایر قطعات خودرو شود.

4. عملکرد نامنظم: خرابی گیربکس CVT ممکن است باعث عدم تنظیم نسبت دور موتور و چرخ‌ها شود، که به عملکرد نامنظم و ناپایدار خودرو منجر می‌شود.

5. نوسانات در سرعت: هنگامی که گیربکس CVT خراب می‌شود، ممکن است سرعت خودرو به صورت نوسانی و نامنظم تغییر کند، که این می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل جدی با گیربکس باشد.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، بهتر است خودرو را به یک کارشناس متخصص گیربکس ببرید تا مشکل شناسایی و رفع شود.

 

کدام خودروها بیشترین میزان خرابی CVT رادارند؟

از آنجا که گیربکس CVT پیچیده است و به تعداد بیشتری از قطعات مکانیکی نسبت به گیربکس‌های دیگر نیاز دارد، در برخی خودروها ممکن است مشکلات بیشتری در آن رخ دهد. با این حال، باید توجه داشت که همه خودروهای دارای گیربکس CVT با مشکلات یکسانی مواجه نیستند و عوامل مختلفی مانند شرایط استفاده و نگهداری خودرو، میزان خرابی را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

برخی از خودروهایی که گیربکس CVT آن‌ها معمولاً با مشکل روبرو می‌شود، عبارتند از:

1. نیسان ماکسیما (Nissan Maxima)
2. نیسان مورانو (Nissan Murano)
3. سوبارو امپرزا (Subaru Impreza)
4. جیپ پاتریوت (Jeep Patriot)
5. دودج کالیبر (Dodge Caliber)
6. میتسوبیشی لنسر (Mitsubishi Lancer)
7. هوندا فیت (Honda Fit)
8. هوندا سیویک (Honda Civic)

با این حال، توصیه می‌شود که قبل از خرید خودرو، نظرات و تجربیات دیگران در مورد عملکرد گیربکس آن خودرو را بررسی کرده و همچنین نگهداری و تعمیرات دوره‌ای منظم را انجام داده تا خرابی‌های احتمالی کاهش یابند.

 

هنگام خرید خودروی دست‌دوم با CVT چه نکاتی را باید رعایت کرد:

قبل از خرید خودروی دست‌دوم با CVT همان‌طور که توصیه‌شده است، باید تحقیقات بیشتری انجام دهید. به دلیل هزینه تعویض CVT، حتماً یک تست درایو انجام دهید، یک بازرسی انجام دهید و گارانتی آن را بررسی کنید.

هنگام رانندگی آزمایشی، به موارد زیر توجه کنید:

تعویض دنده آهسته: درحالی‌که لازم نیست CVT را از دنده اول به دوم تغییر دهید، باید بین پارک، درایو و دنده عوض کنید. اگر بیش از یک ثانیه یا بیشتر طول بکشد تا گیربکس جابجا شود، می‌تواند نشان‌دهنده یک CVT معیوب باشد که ممکن است به‌زودی خراب شود.

صداهای عجیب: CVT ها به‌طور طبیعی بلندتر از نمونه‌های سنتی خود هستند، اما نباید آن‌قدر بلند باشند که زمزمه کردن و ناله کردن عادی باشد. اگر هنگام شتاب گیری صدای بیش‌ازحد می‌شنوید، این‌یک پرچم قرمز است.

لغزش: وقتی شتاب می‌گیرید، باید شتابی پیوسته و بدون درز را تجربه کنید. اگر لیز بخورد یا به‌طور لحظه‌ای برق قطع شود، CVT معیوب است.

تعویض ناگهانی دنده: تعویض دنده هرگز نباید باعث تکان دادن یا تکان دادن خودرو شود.

دور در دقیقه ناسازگار: CVT باید ثابت بماند، بنابراین اگر در حین رانندگی با سرعت ثابت متوجه نوسان در دور در دقیقه شدید، ممکن است نشان‌دهنده وجود مشکل باشد.

مایع گیربکس کثیف: اگر مایع گیربکس کثیف باشد، می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل در CVT و سایر مشکلات باشد.

 

چگونه شرکت‌های خودروسازی CVT ها را بهبود می‌بخشند

برخی از خودروسازان مانند نیسان، هیوندای، سوبارو و تویوتا پیشرفت‌های مهندسی قابل‌توجهی در CVT انجام داده‌اند.

سیستم نسل سوم نیسان Xtronic شامل کنترل منطقی D-Step است که از ورودی‌های دینامیکی برای دستیابی به‌شتاب نرم‌تر و راندمان بیشتر درحالی‌که صدای CVT ایجاد می‌کند و بیشتر شبیه یک گیربکس اتوماتیک معمولی است، استفاده می‌کند. این کار را با نگه‌داشتن نسبت دنده ثابت طولانی‌تر انجام می‌دهد تا احساس تعویض بین دنده‌ها را که بسیاری از رانندگان ترجیح می‌دهند، تقلید کند. نیسان روگ 2021 از این طراحی گیربکس و همچنین نیسان سنترا که اخیراً بازطراحی است استفاده می‌کند.

به‌طور مشابه، Smartstream CVT هیوندای، الگوی تعویض دنده یک گیربکس اتوماتیک استاندارد را بازتولید می‌کند تا نیت راننده را بهتر منعکس کند و به پاسخگویی بیشتر دست یابد. هیوندای آن را در سدان کام پکت النترا 2021 بازطراحی عرضه می‌کند.

سوبارو CVT های توانمندی را در سری مدل‌های خود ازجمله سدان عملکرد WRX خود ارائه می‌دهد. تعویض دنده دستی از طریق پدل های روی فرمان و هشت نسبت برنامه‌ریزی‌شده مختلف در محدوده عملکرد آن فراهم می‌کند. همچنین این CVT را در جدیدترین خودروهای شاسی‌بلند سوبارو اسنت و سوبارو اوت بک خواهید یافت.

تویوتا رویکرد منحصربه‌فردی را برای CVT در نظر می‌گیرد که با 4 سیلندر 2.0 لیتری در مدل‌های اسپرت کرولا خود استفاده می‌کند. این دارای یک‌دنده پرتاب فیزیکی است که به‌طور مؤثر تأخیر در پاسخگویی را که برخی از افراد از آن شکایت دارند حذف می‌کند و پس از حرکت خودرو، مسئولیت‌های توزیع نیرو را به CVT واگذار می‌کند.

CVT ها نسبت به گیربکس‌های سنتی ساده‌تر و سازگارتر هستند و در شرایط مختلف رانندگی صرفه‌جویی در مصرف سوخت و عملکرد یکپارچه را ارائه می‌دهند. بااین‌حال، برخی از رانندگان احساس یا صدای خود را دوست ندارند و ممکن است تعمیر یا تعویض آن‌ها گران باشد.

خودروسازان از این ویژگی‌های منفی آگاه هستند و در تلاش هستند تا CVT ها را با پیشرفت‌هایی در احساس، صدا و دوام آن‌ها بهبود بخشند. بنابراین، CVT های مدرن آماده هستند تا در میان خریداران خودرو مقبولیت بیشتری به دست آورند و درعین‌حال به شرکت‌های خودروسازی کمک کنند تا خودروهای خود را بهینه‌تر کنند.

دشتی
دشتی

تعویض روغن گیربکس CVT

تعویض روغن گیربکس CVT برای حفظ عمر مفید گیربکس بسیار مهم است. با توجه به نوع خودرو و نوع روغن مورد استفاده، تعداد کیلومترهایی که باید برای تعویض روغن گیربکس CVT طی شود، ممکن است متفاوت باشد. در اینجا به طور کلی، به چند نکته برای تعویض روغن گیربکس CVT اشاره شده است:

1. راهنمایی تولید کننده: برای تعویض روغن گیربکس CVT، بهتر است به دستورالعمل تولید کننده خودرو مراجعه کنید و با توجه به نوع گیربکس و روغن مورد استفاده، تعداد کیلومترهایی که برایتعویض روغن توصیه شده است را رعایت کنید.

2. فرکانس تعویض: برخی از تولید کنندگان خودرو، برای گیربکس CVT فرکانس تعویض روغن را حدود هر 100،000 کیلومتر توصیه می‌کنند. با این حال، در برخی موارد، ممکن است فرکانس تعویض روغن کمتر باشد. برای اطمینان از اینکه گیربکس شما در حال حاضر نیاز به تعویض روغن دارد یا خیر، بهتر است با یک کارشناس حرفه‌ای مشورت کنید.

3. نوع روغن: همانطور که در پاسخ قبلی ذکر شد، نوع روغن مورد استفاده برای گیربکس CVT بسیار مهم مهم است. بهتر است از روغن تایید شده توسط تولید کننده خودرو استفاده کنید و در صورت نیاز، با کمک کارشناسان ماشینی خود، نوع روغن مناسب را انتخاب کنید.

4. تعویض فیلتر: همچنین، هنگام تعویض روغن گیربکس CVT، بهتر است فیلتر روغن گیربکس نیز تعویض شود. تعویض فیلتر می‌تواند به پایداری و عمر مفید گیربکس کمک کند.

5. مواد مصرفی: هنگام تعویض روغن گیربکس CVT، بهتر است از مواد مصرفی با کیفیت و تایید شده توسط تولید کننده استفاده کنید. همچنین، در صورت نیاز، تعویض سیستم سیل در محل تخلیه روغن و درپوش فیلتر نیز توصیه می‌شود.

6. مراجعه به کارگاه مجاز: برای تعویض روغن گیربکس CVT، بهتر است به کارگاه مجاز خودرو مراجعه کنید و توسط کارشناسان مجرب و به دستورالعمل تولید کننده، این کار انجام شود. این اطمینان را به شما می‌دهد که تعویض روغن به درستی انجام شده است و از گیربکس شما محافظت خواهد شد.

در کل، تعویض روغن گیربکس CVT برای حفظ عمر مفید گیربکس بسیار مهم است. برای اطمینان از انجام صحیح این کار، بهتر استبه دستورالعمل تولید کننده و کارشناسان مجرب مراجعه کنید.

 

انواع روغن گیربکس CVT

گیربکس CVT یک نوع گیربکس خودکار است که از روغن خاصی برای عملکرد بهینه استفاده می‌کند. این نوع گیربکس به دلیل طراحی خاصی که دارد، نیاز به روغن خاصی با خصوصیات منحصر به فرد دارد. در زیر به برخی از انواع روغن‌های مورد استفاده در گیربکس CVT اشاره شده است:

1. روغن سنتتیک: روغن سنتتیک یکی از محبوب‌ترین نوع روغن‌هایی است که برای گیربکس CVT استفاده می‌شود. این روغن، برای حفظ عمر مفید گیربکس و بهبود عملکرد آن مناسب است.

2. روغن نیمه سنتتیک: در صورتی که روغن سنتتیک برای شما گران است، می‌توانید از روغن نیمه سنتتیک استفاده کنید. این نوع روغن، قیمت کمتری دارد و برای بسیاری از خودروهای CVT مناسب است.

3. روغن هیبریدی: روغن هیبریدی، ترکیبی از روغن‌های سنتتیک و نیمه سنتتیک است و برای گیربکس CVT بسیار مناسب است. این روغن، هم قیمت بالاتری نسبت به روغن نیمه سنتتیک دارد و هم عمر مفید گیربکس را بیشتر حفظ می‌کند.

4. روغن تخصصی CVT: بسیاری از شرکت‌های تولید کننده خودروهای CVT، روغن تخصصی خود را نیز برای این نوع گیربکس تولید می‌کنند. این روغن‌ها با توجه به نیازهای گیربکس CVT طراحی شده‌اند و برای بهبود عملکرد و عمر مفید گیربکس مناسب هستند.

5. روغن ATF: در برخی از خودروهای CVT، از روغن ATF (Automatic Transmission Fluid) نیز استفاده می‌شود. این نوع روغن، از پایه‌های مختلفی مانند روغن معمولی، روغن سنتتیک و سایر پایه‌های مصنوعی تولید می‌شود و برای بسیاری از گیربکس‌های خودرو مناسب است.

در هر صورت، برای استفاده از بهترین روغن برای گیربکس CVT، بهتوصیه می‌شود که به راهنمایی تولید کننده خودرو و گیربکس مراجعه کنید و روغن مورد تایید آن‌ها را استفاده کنید. همچنین، توصیه می‌شود که به تعداد کیلومترهایی که تولید کننده خودرو برای تعویض روغن توصیه کرده است، عمل کنید و در صورت نیاز، روغن گیربکس را تعویض کنید.

 

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی با مجموعه‌ای از ابزارها و دستگاه‌های موردنیاز برای تعمیر گیربکس سی وی تی و فرایندهای سرویس این گیربکس در انواع خودروها آماده کمک به حل مشکل گیربکس سی وی تی شما در هر زمان است.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل گیربکس اتوماتیک یا انجام سرویس های دوره ای گیربکس، با کارشناسان ما تماس بگیرید:
۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

———————————————————

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

———————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

گیربکس دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام میشود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک میباشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک فعالیت میکند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال میشود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *