تعمیر گیربکس چری

تعمیر گیربکس چری

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

فهرست مطالب نمایش

گیربکس چری

یکی دیگر از انواع خودروهای چینی که در ایران محبوبیت بالایی دارد خودرو چری است، خودروهای چری به دلیل قیمت مناسب و بهره‌مندی از گیربکس اتوماتیک در ایران فروش بالایی دارند و جزو خودروهای محبوب هستند.

گیربکس چری، یکی از اجزای اصلی خودروهای ساخت شرکت چری است که برای انتقال قدرت از موتور به چرخ‌های خودرو استفاده می‌شود. گیربکس چری ممکن است در انواع مختلفی مانند دستی (Manual) و خودکار (Automatic) وجود داشته باشد.

گیربکس دستی چری، به صورت دستی توسط راننده کنترل می‌شود و برای تغییر دادن دنده‌ها، پدال کلاچ با پای راننده پایین فشرده می‌شود و دنده جدید انتخاب می‌شود.

گیربکس خودکار چری، به دلیل ساده‌تر بودن کنترل برای راننده، برای خودروهایی که بیشتر در شهرها و در ترافیک سنگین حرکت می‌کنند، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در گیربکس خودکار، تغییر دنده به صورت خودکار توسط سیستم کنترل خودرو انجام می‌شود که بر اساس سرعت خودرو، گشتاور موتور و شرایط مختلف دیگر، تصمیم می‌گیرد که دنده جدیدی را انتخاب کند.

چری، مانند بسیاری از شرکت‌های خودروسازی دیگر، از گیربکس‌های مختلفی برای خودروهای خود استفاده می‌کند، از جمله گیربکس‌های دستی و خودکار چهار دنده و پنج دنده، و همچنین گیربکس‌های خودکار CVT.

تعمیر گیربکس چری
تعمیر گیربکس چری

تعمیر گیربکس چری در کرج

تعمیر گیربکس چری بستگی به نوع مشکل و خرابی‌هایی دارد که در گیربکس وجود دارد. برخی از مشکلاتی که ممکن است در گیربکس چری رخ دهند عبارتند از:

1. خرابی دنده‌ها: اگر دنده‌های گیربکس چری خراب شوند، ممکن است برای تعمیر و جایگزینی آن‌ها نیاز به تخصص فنی و تجهیزات خاصی باشد.

2. نقص هیدرولیک: سیستم هیدرولیک گیربکس چری، برای کنترل دنده‌ها و تسهیل تغییر دنده‌ها استفاده می‌شود. هر گونه نقص در این سیستم می‌تواند باعث مشکلاتی مانند ترمز دنده‌ها و کاهش کارایی گیربکس شود.

3. خرابی صفحه کلاچ: صفحه کلاچ، برای جدا کردن قدرت موتور از گیربکس در هنگام تغییر دنده‌ها استفاده می‌شود. خرابی صفحه کلاچ می‌تواند باعث مشکلاتی مانند افت کیفیت تسهیل تغییر دنده‌ها و خرابی دنده‌ها شود.

4. عدم عملکرد و ناکارآمدی: اگر گیربکس چری به درستی سرویس نشود، ممکن است با مشکلاتی مانند کاهش کارایی، صدای ناعادلانه، و یا نقص در سیستم هیدرولیک روبرو شود.

برای تعمیر گیربکس چری، ابتدا باید به یک کارگاه تعمیراتی معتبر و متخصص مراجعه کرد. تعمیرکاران متخصص، با بررسی دقیق گیربکس و تشخیص مشکلات، به شما راهنمایی می‌کنند که چه اقداماتی باید برای تعمیر و بازگشت به عملکرد بهینه گیربکس انجام شود. ممکن است برای تعمیر گیربکس، نیاز به تعویض قطعاتی مانند دنده‌ها، صفحه کلاچ و یا سیستم هیدرولیک باشد.

تعمیر گیربکس چری
تعمیر گیربکس چری

خرابی گیربکس چری و علل آن

خرابی گیربکس چری ممکن است به دلیل چندین علت مختلفی رخ دهد. برخی از علل شایع خرابی گیربکس چری عبارتند از:

1. عدم نگهداری صحیح: عدم نگهداری صحیح و منظم گیربکس، ممکن است باعث خرابی دنده‌ها، صفحه کلاچ و سیستم هیدرولیک گیربکس شود.

2. استفاده نادرست: استفاده نادرست از گیربکس مانند رانندگی با سرعت بسیار بالا، شروع حرکت خودرو با دنده‌های بالا و یا استفاده از ترمز موتور در هنگام حرکت، ممکن است باعث خرابی و نقص گیربکس شود.

3. نقص در سیستم هیدرولیک: سیستم هیدرولیک گیربکس، برای کنترل دنده‌ها و تسهیل تغییر دنده‌ها استفاده می‌شود. هر گونه نقص در این سیستم می‌تواند باعث مشکلاتی مانند ترمز دنده‌ها و کاهش کارایی گیربکس شود.

4. خرابی صفحه کلاچ: صفحه کلاچ، برای جدا کردن قدرت موتور از گیربکس در هنگام تغییر دنده‌ها استفاده می‌شود. خرابی صفحه کلاچ می‌تواند باعث مشکلاتی مانند افت کیفیت تسهیل تغییر دنده‌ها و خرابی دنده‌ها شود.

5. نقص در دنده‌ها: خرابی دنده‌ها ممکن است به دلیل استفاده غیرمنظم و نامناسب از گیربکس، استفاده از مواد نامناسب برای روغن گیربکس، و یا نقص در ساختار داخلی دنده‌ها رخ دهد.

6. عدم اصلاح و تعمیر به موقع: اگر خرابی‌های گیربکس چری به موقع تعمیر و اصلاح نشوند، ممکن است باعث افزایش خرابی و نقص در سایر اجزای گیربکس شود.

به طور کلی، نگهداری و مراقبت مناسب از گیربکس چری، به همراه استفاده صحیح و اصلاح به موقع از هر خرابی و نقصی در گیربکس جلوگیری می‌کند و عمر مفید آن را افزایش می‌دهد.

گیربکس یکی از گران‌ترین قطعات خودرو شماست. گیربکس خودرو یک سیستم مکانیکی پیچیده است. اعمال نیرو از موتور به میل محرک را کنترل می‌کند و به شما امکان می‌دهد تجربه رانندگی خود را کنترل کنید. بااین‌حال، درست مانند هر بخش دیگر از وسیله نقلیه شما، گیربکس در طول زمان مستعد ساییدگی و پارگی است، به‌ویژه به دلیل گرما و اصطکاک تولیدشده توسط اجزای متحرک.

وقتی نوبت به گیربکس شما می‌رسد، مهم است که مراقب هر مشکلی باشید. هرگز نباید نشانه‌هایی که نشان می‌دهد گیربکس شما نیاز به تعمیر دارد را نادیده بگیرید. این امر نه‌تنها می‌تواند منجر به قبض‌های گران‌قیمت تعمیر شود، بلکه می‌تواند ایمنی شما، مسافران و سایر افراد در جاده را نیز به خطر بیندازد.

گیربکس بد موضوعی است که راننده می‌خواهد به هر قیمتی از آن اجتناب کند. مشکلات گیربکس می‌تواند به‌سرعت تشدید شود و به‌زودی می‌تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل شود که تعمیر آن هزینه بیشتری دارد. نکته کلیدی این است که به‌محض تشخیص مشکل، آن را حل کنید.

در زیر به علائمی که برای رزرو تعمیر گیربکس چری نیاز دارید نگاهی می‌اندازیم. یادگیری تشخیص برخی مسائل می‌تواند بسیار مفید باشد، بنابراین ما نشانه‌هایی را که باید مراقب آن‌ها باشید را گردآوری کرده‌ایم.

عدم وجود قدرت کافی

وقتی دنده را تغییر می‌دهید، دور موتور افزایش می‌یابد، اما ممکن است متوجه شوید که ماشین به آن سرعتی که موتور به نظر می‌رسد حرکت نمی‌کند. در این صورت، ممکن است کلاچ شما نیاز به تعویض داشته باشد. اگر دنده‌ها و دور موتور را عوض می‌کنید، اما ماشین شما نمی‌تواند آن‌طور که انتظار دارید شتاب بگیرد، به‌احتمال‌زیاد کلاچ گیربکس شما مشکل دارد.

چرخ‌دنده‌های لغزنده

هنگامی‌که دنده‌ها را تعویض می‌کنید، گیربکس باید در آن دنده بماند تا زمانی که آن را حرکت دهید. اگر هنگام تعویض دنده احساس می‌شود کلاچ در حال لیز خوردن است، باید در اسرع وقت آن را بررسی کنید. اگر کلاچ در حال لیز خوردن باشد، گیربکس یا تعویض دنده ممکن است به حالت خنثی بازگردد. بهتر است گیربکس خود را در اسرع وقت توسط یک متخصص بازرسی کنید.

صداهای عجیب

مراقب هرگونه صدای عجیب‌وغریبی که از گیربکس شما می‌آید باشید. ممکن است توصیف صدایی که در صورت بروز مشکل در انتقال شما می‌شنوید دشوار باشد، اما قطعاً باید متوجه آن شوید. صداهای عجیب‌وغریب بین خودروها و مدل‌های مختلف متفاوت است، اما اغلب، صدای وزوز، زمزمه یا ناله را می‌شنوید.

صدای خراش در هنگام تعویض دنده نیز نشانه‌ای از وجود مشکل در گیربکس شماست. این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که بدون درگیر کردن صحیح کلاچ دنده را تغییر دهید – بنابراین، قبل از هر نتیجه‌گیری سریع، مطمئن شوید که دنده را به‌طورمعمول تغییر می‌دهید.

علاوه بر این، اگر به نظر می‌رسد که قطعات به‌جای کارکرد نرم به یکدیگر برخورد می‌کنند، باید در اسرع وقت با یک متخصص گیربکس تماس بگیرید. نادیده گرفتن این موضوع می‌تواند منجر به چیزی جدی‌تر و پرهزینه‌تر شود.

 

این احتمال وجود دارد که صدایی که می‌شنوید از یک بلبرینگ باشد. آزمایش زیر می‌تواند به شما در شناسایی هرگونه مشکل در یک یا چند یاتاقان انتقال کمک کند:

  • موتور را روشن کنید و گیربکس را در حالت خنثی قرار دهید. اگر می‌توانید صدایی را در حالت خنثی بشنوید، این نشان‌دهنده فرسوده بودن بلبرینگ شفت ورودی است.
  • درحالی‌که موتور در حال کار است، پدال کلاچ را به‌اندازه کافی فشار دهید تا بازی آزاد حذف شود، تا جایی که باید به پدال نیرو وارد کنید تا آن را بیشتر به سمت پایین فشار دهید. اگر صدای جیغ می‌شنوید، نشان‌دهنده فرسوده بودن بلبرینگ رهاسازی است.
  • پدال کلاچ را کاملاً فشار دهید تا کلاچ آزاد شود. اگر با صدای خرخر مواجه شدید، این نشان‌دهنده آن است که بلبرینگ شما خراب است.

بو

اگر بوی عجیبی را مشاهده کردید، به‌طورکلی نشان می‌دهد که مشکلی در وسیله نقلیه شما وجود دارد. حتی اگر متوجه بوی سوزش نشوید، بوها و بوهای عجیب می‌تواند باعث نگرانی شود. بوهای ملایمی که عطری شیرین در وسیله نقلیه شما به‌جا می‌گذارند ممکن است نشان‌دهنده زمان تعویض روغن گیربکس در ماشین شما باشد. مهم است که سیستم شما به‌درستی روغن‌کاری شده باشد تا از سوختن دستگاه اطمینان حاصل شود.

علاوه بر این، اگر مایع گیربکس را چک کردید و متوجه بوی سوختگی شدید، مطمئناً زمان آن رسیده است که گیربکس خود را بررسی کنید. درحالی‌که بوی سوختن چیزی هرگز نشانه خوبی نیست، اگر بوی سوختگی را حس می‌کنید، این می‌تواند نشان‌دهنده گرم شدن بیش‌ازحد دستگاه به دلیل کمبود مایع انتقال باشد.

تعمیر گیربکس چری
تعمیر گیربکس چری

نشت روغن و سطوح پایین روغن گیربکس چری

نشت روغن در گیربکس چری می‌تواند باعث کاهش مقدار روغن گیربکس شود و در نتیجه باعث افزایش دمای گیربکس و خرابی قطعات شود. همچنین، کاهش سطح روغن گیربکس نیز می‌تواند باعث کاهش کارایی و عمر مفید گیربکس شود. برای پیشگیری از این مسئله، باید به موارد زیر توجه کنید:

1. بررسی دوره‌ای گیربکس: برای جلوگیری از نشت روغن، باید گیربکس چری به صورت منظم بررسی شود. در صورت وجود نشت، باید به سرعت تعمیر شود.

2. تعویض سیل‌ها: سیل‌های گیربکس چری ممکن است به دلیل خرابی یا استفاده طولانی مدت خراب شوند. در این صورت، باید سیل‌ها تعویض شوند.

3. استفاده از روغن مناسب: انتخاب روغن مناسب برای گیربکس چری، باعث کاهش احتمال نشت روغن می‌شود. باید از روغنی با ویژگی های مناسب برای گیربکس استفاده کنید و بهتر است که روغن هر گاه که لازم باشد تعویض شود.

4. بررسی سطح روغن: برای جلوگیری از کاهش سطح روغن، باید میزان روغن گیربکس چری را به صورت دوره‌ای بررسی و در صورت نیاز روغن اضافه کرد.

اگر نشت روغن گیربکس چری بسیار شدید و مداوم باشد، بهتر است به یک تعمیر کار واجد شرایط مراجعه کنید تا مشکل را برطرف کند.

شما باید به‌طور مرتب وسیله نقلیه خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در بهترین وضعیت و رانندگی ایمن است. مراقب نشت مایعات و سطوح پایین آن‌یکی از ساده‌ترین نشانه‌هایی است که باید مراقب آن باشید. می‌توانید با قرار دادن چندتکه کاغذ یا مقوا زیر ماشین خود، نشتی را در زیر خودرو بررسی کنید. مراقب رنگ قرمز روغن گیربکس باشید. سطح مایع گیربکس شما باید ثابت بماند، بنابراین اگر نشانه‌هایی از مایع قرمزرنگ در زیر ماشین خود مشاهده کردید، این نشانه قوی است که شما نشتی دارید.

می‌توانید با روشن کردن خودرو برای مدت کوتاهی در حالت خنثی، قبل از بیرون کشیدن میله اندازه‌گیری درحالی‌که موتور هنوز کار می‌کند، بررسی مایعات را انجام دهید. کمی مایع را بگیرید و با استفاده از یک دستمال‌کاغذی یا مقداری دستمال توالت، مایع را روی مواد بریزید تا رنگ آن برجسته شود.

برای اطمینان از اینکه سطح مایع شما صحیح است، میله اندازه‌گیری را وارد کنید، پاک‌کنید و دوباره وارد کنید. به دنبال علامتی بین خطوط “کامل” و “افزودن” باشید. اگر سطح زیرخط “افزودن” باشد، باید مایع بیشتری اضافه کنید. کتابچه راهنمای مالک شمارا در مورد مایع صحیح راهنمایی می‌کند. فقط مطمئن شوید که مقدار مناسب مایع را اضافه کرده‌اید.

چراغ موتور را بررسی کنید

تعجب‌آور است که چگونه بسیاری از مردم چراغ چک موتور را نادیده می‌گیرند. این روشی است که وسیله نقلیه شما به شما هشدار می‌دهد که چیزی اشتباه است یا چیزی در شرف وقوع است. این می‌تواند به دلایل مختلف ادامه یابد – بسیاری از این دلایل به گیربکس شما مرتبط نیستند، بنابراین همیشه باید ماشین خود را به گاراژ ببرید تا توسط یک متخصص آن را بررسی کنید. اگر چراغ چک موتور شما روشن شود، این می‌تواند نشان‌دهنده مشکلی در گیربکس شما یا ناحیه دیگری از ماشین شما باشد و بنابراین هرگز نباید آن را نادیده گرفت.

رانندگی به کمک محور پروانه چری

در خودروهای دیفرانسیل عقب با موتور جلو، نیرو از موتور از طریق کلاچ و گیربکس به محور عقب توسط یک محور پروانه لوله‌ای منتقل می‌شود.محور عقب باید بتواند با توجه به تغییرات سطح جاده روی سیستم تعلیق بالا و پایین حرکت کند.

این حرکت باعث می‌شود که زاویه میل پروانه و فاصله بین گیربکس و محور عقب به‌طور مداوم تغییر کند.برای اجازه دادن به حرکت ثابت، با تغییر فاصله، خطوط در قسمت جلوی محور پروانه به داخل و خارج جعبه‌دنده می‌لغزند. شفت همچنین دارای اتصالات جهانی در هر انتها و گاهی اوقات در وسط است.اتصالات  به محور پروانه این امکان را می‌دهد که انعطاف‌پذیر باشد، درحالی‌که به‌طور مداوم نیرو را منتقل می‌کند.آخرین قسمت گیربکس درایو نهایی است که دیفرانسیل را در خود جای‌داده و گاهی اوقات دیفرانسیل نیز نامیده می‌شود .

درایو نهایی

به محور پروانه یک چرخ‌دنده پینیون متصل است که وارد محفظه دیفرانسیل در مرکز محور عقب می‌شود. چرخ‌دنده‌های پینیون اریب‌دار داخل دیفرانسیل با چرخ تاج می‌چرخند و نیم شفت‌ها را به سمت چرخ‌های عقب هدایت می‌کنند، معمولاً هر دو با سرعت یکسان. در حین پیچیدن، آن‌ها به یک چرخ جاده اجازه می‌دهند سریع‌تر از دیگری بچرخد.

دیفرانسیل سه عملکرد دارد: چرخاندن جهت حرکت از طریق 90 درجه به چرخ‌های عقب. برای اینکه هر یک از چرخ‌های عقب در هنگام پیچیدن سریع‌تر از دیگری بچرخد. و کاهش دنده نهایی را انجام دهد.

یک چرخ‌دنده پینیون در داخل دیفرانسیل توسط شفت پروانه به حرکت درمی‌آید و چرخ‌دنده‌های آن به‌صورت مخروطی – با زاویه بریده‌شده است. با یک چرخ تاج اریب مشبک می‌شود به‌طوری‌که دو چرخ‌دنده یک زاویه 90 درجه تشکیل می‌دهند.

خودروهای دیفرانسیل جلو از اصول گیربکس مشابه خودروهای دیفرانسیل عقب استفاده می‌کنند، اما اجزای مکانیکی براساس طرح موتور و گیربکس ازنظر طراحی متفاوت هستند.

موتورهای عرضی معمولاً مستقیماً بالای گیربکس نصب می‌شوند و نیرو از طریق کلاچ به‌وسیله یک قطار دنده به جعبه‌دنده منتقل می‌شود.رایج‌ترین نوع اتصال جهانی، اتصال هوا، از یک “عنکبوت” متقاطع شکل در سراسر محور محرک استفاده می‌کند. “عنکبوت” روی بلبرینگ‌های سوزنی کار می‌کند تا اصطکاک را به حداقل برساند.

چرخ تاج معمولاً چهار برابر بیشتر از چرخ‌دنده پینیون دندانه دارد که باعث می‌شود چرخ‌ها با یک‌چهارم سرعت میل پروانه بچرخند.درایو از دیفرانسیل به چرخ‌های عقب توسط نیم شفت یا شفت محرک منتقل می‌شود.در انتهای دیفرانسیل هر نیم شفت، یک چرخ‌دنده پینیون اریب‌دار با استفاده از یک مجموعه میانی از پینیون های اریب به چرخ تاج متصل می‌شود.

تعمیرگاه گیربکس چری
تعمیرگاه گیربکس چری

ساختار گیربکس چری

به زبان ساده، گیربکس اتوماتیک مدرن شگفتی مهندسی است که چندین رشته ازجمله فیزیک، هیدرولیک، الکترونیک و تئوری مکانیک را به هم متصل می‌کند. از صدها قطعه متحرک و ثابت، مجموعه‌ای از سنسور های و شیرهای برقی، پمپ‌ها، کلاچ‌ها، ترمزها، چرخ‌دنده‌ها که همه آن در مایع هیدرولیک غوطه‌ور شده است و یک TCM (ماژول کنترل گیربکس) “برای کنترل همه آن‌ها” تشکیل‌شده است. درک گیربکس اتوماتیک ممکن است دشوار باشد، اما نه برای تکنسین هایی که روی آن کار می‌کنند.

گیربکس خود یک جزء کاملاً ضروری است، زیرا وسیله نقلیه به روشی برای انتقال نیروی موتور به چرخ‌ها نیاز دارد، اما همچنین باید این قدرت را به چیزی کاهش دهد که چرخ‌ها بتوانند از آن استفاده کنند. اگر موتور مستقیماً به چرخ‌ها وصل می‌شد، حداقل سرعت ممکن است 700 دور در دقیقه باشد که بیش از 50 مایل در ساعت است. روی گاز فشار دهید، تایرها به‌اندازه‌ای سریع می‌چرخند که تقریباً 140 مایل در ساعت در 3000 دور در دقیقه می‌چرخند (محاسبه‌شده از لاستیک 225/60R16 که 782 دور در هر مایل می‌چرخد). البته اگر ماشین اول موتور را نمی‌شکست، چرخ‌ها به‌سادگی می‌سوزند.

دنده کاهنده، در داخل جعبه‌دنده، این چرخش‌ها را به چیزی قابل‌کنترل تبدیل می‌کند. علاوه بر این، نسبت‌های دنده‌های متعدد، موتور را در بازدهی‌ترین محدوده خود در سرعت‌های مختلف نگه می‌دارد. درنهایت، زمانی که خودرو در حالت توقف است، باید راهی برای جدا کردن موتور از گیربکس وجود داشته باشد. گیربکس اتوماتیک این کارها را با مدیریت راننده تقریباً صفر انجام می‌دهد.

 

آیا هنگام تعویض روغن باید فیلتر روغن چری را تعویض کنم؟

بله، هنگام تعویض روغن گیربکس چری، بهتر است فیلتر روغن نیز تعویض شود. فیلتر روغن گیربکس، به منظور جمع آوری ذرات و آلودگی‌های موجود در روغن گیربکس استفاده می‌شود. اگر فیلتر روغن چری به‌درستی عمل نکند، ممکن است ذرات آلودگی به داخل گیربکس برگردانده شود و باعث خرابی قطعات شود.

یکی از مواردی که به تعویض فیلتر روغن چری اشاره می‌کند، دستورالعمل تعویض روغن گیربکس چری است. در بیشتر موارد، توصیه می‌شود که هنگام تعویض روغن گیربکس، فیلتر روغن نیز تعویض شود. همچنین، در صورتی که فیلتر روغن چری در حال نشت یا خرابی باشد، باید بلافاصله تعویض شود.

به طور کلی، توصیه می‌شود که هنگام تعویض روغن گیربکس چری، فیلتر روغن نیز تعویض شود تا بهترین عملکرد را از گیربکس خود بدست آورید و از خرابی قطعات جلوگیری شود.

تعمیرگاه گیربکس چری
تعمیرگاه گیربکس چری

نحوه تعویض گیربکس چری

تعویض روغن گیربکس چری ممکن است بسته به مدل و سال تولید خودرو، متفاوت باشد. با این حال، برای بیشتر مدل‌های چری، مراحل زیر را می‌توان به عنوان راهنمایی برای تعویض روغن گیربکس چری ارائه داد:

1. ابتدا خودرو را بر روی بلندگوی مکانیکی قرار دهید.
2. پیش از تعویض روغن گیربکس، بهتر است مطمئن شوید که موتور خودرو خاموش است و گیربکس خنک است.
3. پس از اطمینان از ایمنی کار، با استفاده از دستگاه مناسب، روغن قدیمی را از گیربکس خارج کنید. برای این کار، باید مخزن روغن گیربکس را باز کنید و مواد پاک‌کننده مناسب برای تمیز کردن گیربکس استفاده کنید.
4. پس از تخلیه کامل روغن قدیمی، فیلتر روغن قدیمی را با فیلتر روغن جدید تعویض کنید.
5. روغن گیربکس جدید را به مخزن روغن گیربکس اضافه کنید. قبل از اضافه کردن روغن جدید، بهتر است دستورالعمل تعیین شده توسط تولید کننده چک شود.
6. پس از اضافه کردن روغن جدید، مخزن روغن گیربکس را بسته و بازوی تعلیق را به حالت اول بازگردانید.
7. بررسی کنید که سطح روغن گیربکس درست است و در صورت لزوم آن را تنظیم کنید.
8. بازوی تعلیق را به حالت نرمال بازگردانید و از اجرای خودرو اطمینان حاصل کنید.

به همین سادگی می‌توانید گیربکس چری خود را تعویض کنید. با این حال، بهتر است در صورت عدم آشنایی کافی با خودرو و سیستم گیربکس، به تعمیرکار واجد شرایط مراجعه کنید.

این عملیات بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید زیرا یک سری اقدامات احتیاطی باید قبل، حین و بعد از تعویض قطعه خراب انجام شود. پروتکلی وجود دارد که باید دنبال شود، که بستگی به نوع گیربکس خودروی شما و همچنین مدل دقیق آن دارد. برای مثال در مورد گیربکس اتوماتیک، چیدمان گیربکس متغیر پیوسته با مدل تک کلاچه یا دوکلاچه یکسان نیست . در مورد گیربکس مکانیکی، تعداد دنده‌ها بر معماری قطعه تأثیر می‌گذارد.

مگر اینکه به‌عنوان مکانیک خودرو آموزش‌دیده باشید، سعی نکنید امور را به دست خود بگیرید. اگر خطای مدیریت یا ارزیابی مرتکب شوید، ممکن است مشکل بدتر شود. این بدان معنا نیست که شما امنیت خود را به خطر می‌اندازید.

پس از تعیین وقت، به تعمیرگاه تخصصی گیربکس بروید. مشکلات گیربکسی که با آن مواجه هستید را توضیح دهید . احتمالاً متخصص برای درک بهتر وضعیت، چند سؤال از شما خواهد پرسید. سعی کنید پاسخ‌های واضح و دقیق بدهید.

یک متخصص ماهر شروع به حذف نمی‌کند مگر اینکه مطمئن باشد که این تنها یا حداقل بهترین راه برای بازگرداندن خودرو به عملکرد کامل است. تشخیص برای درک این‌که عیب از کجا می‌آید و چگونه آن را برطرف کنیم ضروری است. علائم خرابی که شما گزارش کرده‌اید، مکانیک را در فرآیند عیب‌یابی راهنمایی می‌کند. او اجزای مکانیکی، الکترونیکی و الکتریکی گیربکس را به‌طور کامل بررسی می‌کند تا مطمئن شود که ایراد جزئی نیست که با چند تنظیم و/یا تعمیر قابل‌حل باشد.

جای تعجب نیست که گیربکس به‌تدریج حذف خواهد شد. مکانیک قبل از برداشتن روشی همه بست ها، وسیله نقلیه را تثبیت می‌کند. او باید طبق نمودار گیربکس پیش برود که با توجه به مدل متفاوت است.

پس از برداشتن جعبه معیوب، محصول جایگزین قابل‌نصب است. در اینجا نیز باید دقت کرد و مراحل را با دقت دنبال کرد.

پس از نصب، مکانیک هنوز باید یک سری بررسی‌ها را انجام دهد. او مطمئن می‌شود که همه اجزا به‌درستی ثابت‌شده‌اند، او روان کننده را با توجه به ویسکوزی‌تر توصیه‌شده توسط سازنده خودرو اضافه می‌کند. سپس آزمودن‌هایی را انجام می‌دهد تا مطمئن شود که همه دنده‌ها به‌درستی تعویض می‌شوند، صداهای مشکوک یا ناهنجاری‌های دیگر وجود ندارد. پیکربندی مجدد سیستم معمولاً زمانی ضروری است که گیربکس اتوماتیک درگیر باشد.

تنها پس از یک فرآیند طولانی شامل استفاده از ابزارهای پیشرفته و به‌کارگیری مهارت‌های قوی است که جایگزینی مؤثر در نظر گرفته می‌شود. این ممکن است چندین ساعت یا چند روز طول بکشد، به‌خصوص اگر باید منتظر بمانید تا جعبه‌دنده جایگزین در دسترس قرار گیرد. بنابراین مهم است که با مکانیک عجله نکنید. بهتر است پس از تعویض گیربکس زمان لازم را صرف کند تا مطمئن شود که سیستم انتقال قدرت به‌طور کامل کار می‌کند .

تعمیر گیربکس چری
تعمیر گیربکس چری

برخی از انواع اصلی گیربکس:

CVT. CVT یا گیربکس متغیر پیوسته اغلب به عنوان یک نوع اتوماتیک اشتباه گرفته می‌شود زیرا عملکرد بسیار مشابه است. با این حال، درون گیربکس، داستان کاملاً متفاوتی است. دنده‌های CVT بسیار متفاوت از دنده‌های اتوماتیک هستند و به همین دلیل است که به نوع خاصی از روغن گیربکس نیز نیاز دارند.

کتابچه راهنمای. گیربکس‌های استاندارد که به آن‌ها نیز گفته می‌شود، برای رانندگی سرگرم‌کننده‌ترین هستند و برای انتخاب دنده و درگیری کلاچ به ورودی راننده نیاز دارند. اینها همچنین برای نگهداری به چرخه‌های نگهداری و روغن متفاوتی نیاز دارند.

دو کلاچ. همانطور که از نامش پیداست، گیربکس‌های دو کلاچ دارای دو کلاچ خشک هستند، یکی برای مجموعه دنده‌های زوج و فرد. اگرچه گاهی اوقات می‌توان آنها را در قالب نیمه دستی کار کرد، اما این گیربکس‌ها در واقع در دسته بندی خودکاری قرار می‌گیرند که می‌توانیم سرویس کنیم.

E-CVT. این گیربکس‌ها که اغلب در پیشرانه‌های هیبریدی یافت می‌شوند، دارای موتورهای الکتریکی هستند که عملکردهای استارت یا دینام را انجام می‌دهند. E-CVT همچنین تعداد بی نهایت نسبت دنده مانند CVT‌های معمولی را برای خروجی بهینه اجازه می‌دهد و گیربکس‌های اتوماتیک نیز محسوب نمی‌شوند.

در بسیاری از موارد، تعمیر گیربکس شامل خارج کردن آن از خودرو است کنید. البته این بدان معناست که شما به راهی نیاز دارید تا آن را بدون آسیب رساندن به شما یا خودرو از خودرو خارج کنید. تجهیزات مورد نیاز برای انجام این کار برای انواع مختلف گیربکس و سیستم‌ها متفاوت است. امروزه اکثر خودروهای سواری دیفرانسیل جلو هستند.

در برخی از برنامه‌های دیفرانسیل جلو، شما می‌خواهید گیربکس را بدون جدا کردن موتور حذف کنید. در این موارد به یک میله موتور نیاز دارید. میله موتور یک پایه سه یا چهار پایه است که روی قسمت پیش بند موتور قرار می‌گیرد و هنگامی که شروع به جدا کردن وسایل پایین می‌کنید، موتور را بالا نگه می‌دارد. واحدهای بهتر دارای قابلیت تنظیم برای شکل ناحیه هود و همچنین راهی برای پایین آوردن و بالا بردن موتور هستند. اگر قرار است کارهای زیادی با دیفرانسیل جلو انجام دهید، شما باید در یک واحد ممتاز سرمایه گذاری کنید که همچنین دارای یک دستگاه جمع کننده جغجغه دار تقریباً شبیه به یک دستگاه است. اینها کمی گران تر هستند، اما می‌توانند زمان کار شما را به طور چشمگیری کاهش دهند.

 

مزایا و معایب گیربکس اتوماتیک چری

مزایای گیربکس اتوماتیک چری:

– راحتی رانندگی بدون نیاز به تعویض دستی دنده

– عملکرد نرم و روان در تعویض دنده‌ها

– افزایش قدرت و گشتاور خودرو

– مصرف سوخت مناسب‌تر

– طول عمر بیشتر نسبت به گیربکس دستی

– کاهش خطای راننده در تعویض دنده

– رانندگی راحت‌تر در ترافیک‌های سنگین

 

معایب گیربکس اتوماتیک چری:

– قیمت بالاتر نسبت به گیربکس دستی

– هزینه تعمیر و نگهداری بیشتر

– وابستگی بیشتر به الکترونیک

– احتمال خرابی بالاتر الکترونیک‌ها

– عدم امکان کنترل کامل تعویض دنده توسط راننده

– وزن بیشتر نسبت به گیربکس دستی

– کاهش اندک شتاب در مقایسه با دستی

 

تعویض روغن گیربکس چری

در تعویض روغن گیربکس اتوماتیک چری باید نکات زیر را رعایت کنید:

– از روغن توصیه شده توسط سازنده استفاده شود، معمولاً روغن ATF

– سطح روغن پس از خاموش کردن و سرد شدن موتور چک شود.

– تخلیه روغن از طریق شیر تخلیه روغن گیربکس انجام شود.

– پس از تخلیه کامل، شیر تخلیه بسته شود.

– فیلتر روغن تعویض گردد.

– روغن جدید از طریق سوراخ پر کردن روغن وارد گیربکس شود.

– سطح روغن با گیج مجدداً چک شود.

– موتور روشن شود و چند دقیقه در حالت خلاص کار کند تا روغن در گیربکس جابجا شود.

– پس از خاموش کردن مجدد، سطح روغن دوباره بررسی شود.

توجه داشته باشید که روغن و فیلتر مصرفی باید استاندارد باشد.

تعمیرگاه گیربکس چری
تعمیرگاه گیربکس چری

نشانه‌های نشتی روغن گیربکس اتوماتیک چری

برخی از نشانه‌های نشتی روغن گیربکس اتوماتیک چری عبارتند از:

– مشاهده روغن روی زمین زیر خودرو

– وجود لکه روغنی زیر موتور و گیربکس

– کاهش سطح روغن گیربکس در گیج روغن

– بوی تند و سوختگی روغن از موتورخانه

– صدای غیرعادی از گیربکس هنگام گرم شدن و حرکت

– مشکل در عملکرد و تعویض دنده‌ها

– گرم شدن بیش از حد گیربکس

– افزایش مصرف سوخت خودرو

– لرزش خودرو در سرعت‌های مشخص

– چراغ چک انجین روشن می‌شود

در صورت مشاهده این علائم، هرچه سریعتر باید نشتی روغن گیربکس بررسی و رفع شود.

 

انواع روغن گیربکس اتوماتیک چری

چند نوع روغن برای گیربکس اتوماتیک چری توصیه می‌شود:

– روغن ATF
روغنی که به طور خاص برای گیربکس‌های اتوماتیک طراحی شده است. انواع مختلفی برای سازندگان مختلف وجود دارد.

– روغن موتور
بعضی اوقات از روغن موتور با ویسکوزیته مناسب می‌توان استفاده کرد، اما کیفیت پایین‌تری نسبت به ATF دارد.

– روغن سنتتیک
روغن‌های مصنوعی با کیفیت بالا که می‌توانند جایگزین مناسبی برای ATF باشند.

– روغن CVT
برای گیربکس‌های بدون دنده یا CVT به کار می‌رود.

انتخاب نوع روغن بستگی به توصیه سازنده دارد و باید از روغن مناسب و استاندارد استفاده شود.

 

چرا گیربکس چری گاز هرز می‌خورد؟

چند دلیل احتمالی برای خوردن گاز هرز توسط گیربکس اتوماتیک چری وجود دارد:

– نشتی در مدار گازهای کارتر یا سوپاپ‌ها: اگر درزبندی مدار گازها خراب شده باشد، امکان نشت گاز به مدار روغن وجود دارد.

– خرابی PCV ولو: ولو PCV مسئول جلوگیری از ورود گازهای کارتر به مدار روغن است، خرابی آن باعث نشت می‌شود.

– سوپاپ‌های فرسوده: با کارکرد طولانی، سوپاپ‌ها فرسوده شده و دیگر درزبندی مناسبی انجام نمی‌دهند.

– میل سوپاپ خم شده یا شکسته: میل سوپاپ خم شده می‌تواند باعث نشت گاز شود.

– زگیل زدگی داخل موتور: رسوبات زگیل می‌تواند باعث بد عملکردی حلقه‌های پیستون و نشت گاز شود.

– فشار پایین سیلندر: کاهش فشار سیلندر باعث نشت گاز می‌گردد.

باید علت را پیدا کرده و قطعات معیوب را تعویض نمود.

تعمیر گیربکس چری
تعمیر گیربکس چری

چرا گیربکس چری زوزه می‌کشد؟

چند دلیل احتمالی برای زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک چری وجود دارد:

– فرسودگی بلبرینگ‌ها: با گذشت زمان بلبرینگ‌ها فرسوده شده و صدای زوزه ایجاد می‌کنند.

– خشکی روغن گیربکس: کمبود روغن یا روغن خیلی کهنه باعث اصطکاک و صدا می‌شود.

– آسیب دندانه‌های چرخ‌دنده: شکستگی یا ساییدگی دندانه‌ها باعث صدای زوزه می‌شود.

– ناهم‌محوری چرخ‌دنده‌ها: عدم تنظیم دقیق چرخ‌دنده‌ها باعث ارتعاش و صدا می‌شود.

– خرابی سنکرونایزرها: سنکرونایزرها هماهنگی چرخ‌دنده‌ها را تنظیم می‌کنند، خرابی آنها باعث صدا می‌شود.

– عیب در طراحی گیربکس: گاهی طراحی نامناسب باعث صدا در گیربکس می‌شود.

باید گیربکس بازبینی و قطعات معیوب تعمیر یا تعویض شود.

 

چرا گیربکس چری تقه می‌زند؟

چند دلیل احتمالی برای تقه زدن گیربکس اتوماتیک چری وجود دارد:

– آسیب دندانه چرخ دنده‌ها: شکستگی یا ساییدگی دندانه‌ها می‌تواند باعث تقه زدن شود.

– خرابی بلبرینگ‌ها: فرسودگی یا خرابی بلبرینگ‌ها باعث لقی و تقه زدن می‌شود.

– کمبود یا کهنگی روغن گیربکس: روانکاری نامناسب باعث اصطکاک و تقه می‌شود.

– عدم تنظیم صحیح چرخدنده‌ها: هم‌محور نبودن و ناهماهنگی چرخدنده‌ها سبب تقه زدن است.

– خرابی سینکرونایزرها: عملکرد نادرست سینکرونایزرها باعث تقه زدن می‌گردد.

– آسیب‌دیدگی شفت ورودی و خروجی: شفت‌های آسیب‌دیده هم می‌توانند عاملی برای تقه زدن باشند.

توصیه می‌شود گیربکس بازبینی و قطعات معیوب تعمیر یا تعویض شوند.

 

چرا گیربکس چری خلاص می‌شود؟

چند دلیل احتمالی برای خلاص شدن گیربکس اتوماتیک چری وجود دارد:

– فرسودگی کلاچ: کلاچ فرسوده باعث لغزش و خلاص شدن می‌شود.

– آسیب دیسک کلاچ: ترک یا شکستگی دیسک کلاچ منجر به خلاص شدن می‌گردد.

– خرابی سیستم هیدرولیک کلاچ: نشتی روغن یا عیب در سیستم فشار هیدرولیک باعث خلاص شدن می‌شود.

– آسیب دندانه سینکرون: شکستگی یا ساییدگی دندانه سینکرون باعث لغزش و خلاص شدن می‌گردد.

– خرابی سنسور دور موتور: ارسال اطلاعات اشتباه دور موتور باعث خلاص شدن می‌شود.

– لغزش چرخدنده‌ها: روانکاری نامناسب یا آسیب چرخدنده‌ها باعث لغزش و خلاص شدن می‌گردد.

باید دلیل را پیدا کرده و قطعات معیوب تعویض شوند.

لوازم گیربکس چری
لوازم گیربکس چری

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی و تعمیرات چری

اگر به دنبال تکنسین خودرویی هستید که بتواند گیربکس یا کلاچ شمارا سریع و حرفه‌ای تعمیر یا بازسازی کند، با کارشناسان متخصصان کلاچ و گیربکس ما در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی تماس بگیرید.گروه حرفه‌ای و باتجربه ما می‌توانند گیربکس‌های نیمه اتوماتیک و اتوماتیک را به‌طور کارآمد و حرفه‌ای تعمیر کنند.

یک گیربکس کاملاً کارآمد برای کارکرد ایمن و کارآمد وسیله نقلیه شما ضروری است. ما به‌عنوان متخصص در تعمیر گیربکس و تعمیر و نگهداری خودرو، طیف گسترده‌ای از خدمات گیربکس ازجمله تعمیر گیربکس، سرویس و بازسازی را ارائه می‌دهیم. تکنسین‌های خودروی ما مهارت‌ها، دانش و ابزار رادارند تا مطمئن شوند همه‌چیز دقیقاً همان‌طور که باید کار می‌کند و مطمئن شوند که وسیله نقلیه شما بهترین عملکرد را دارد.

هدف ما از تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی ارائه بهترین خدمات باقیمت رقابتی برای خودرو چری شماست،ما متعهد هستیم که بهترین تکنسین‌های چری در ایران راداریم. قیمت‌های ما رقابتی هستند.

ضمانت‌نامه کتبی

کلیه خدمات در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی با ضمانت‌نامه کتبی یک‌ساله ارائه می‌شوند، در طول این مدت اگر آسیبی به گیربکس تعمیر شده شما وارد شود بدون دریافت هزینه مجدد بررسی می‌شود.

قیمت رقابتی

ما متعهد هستیم تا خودروی شمارا باقیمتی مناسب تعمیر کنیم، این به معنای عدم توانایی کارشناسان ما نیست بلکه به دلیل استفاده از ابزار مناسب و به‌روز و فناوری‌های نوین در امر تعمیرمی توانیم هرم شکل در گیربکس چری را درم راحل ابتدایی تعمیر و سرویس نیم که این امر سبب می‌شود تا هزینه تعمیرات کاهش پیدا کند.

تعمیر گیربکس اتوماتیک چری
تعمیر گیربکس اتوماتیک چری

گیربکس چری چگونه تعمیر می‌شود؟

تعمیر گیربکس چری عموماً توسط تکنسین‌های ماهر انجام می‌شود. آنها با تشخیص مشکلات، تعمیر قطعات معیوب یا تعویض آنها، تنظیمات و تعمیرات لازم را انجام می‌دهند.

چه مشکلاتی ممکن است در گیربکس چری رخ دهد؟

مشکلات شایع در گیربکس چری شامل نقص در تعویض دنده‌ها، نشت روغن، صداهای غیرطبیعی، عملکرد نامناسب و جرقه‌زنی می‌شود.

چقدر هزینه تعمیر گیربکس چری است؟

هزینه تعمیر گیربکس چری به وابستگی به نوع مشکل و نیاز به تعویض قطعات است. قیمت‌ها متفاوت بوده و باید با کارگاه تعمیراتی مشورت کنید.

چقدر زمان لازم برای تعمیر گیربکس چری است؟

زمان لازم برای تعمیر گیربکس چری به میزان مشکل و نوع تعمیرات مورد نیاز وابسته است. ممکن است چند ساعت تا چند روز زمان ببرد.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل گیربکس اتوماتیک یا انجام سرویس های دوره ای گیربکس، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

———————————————————

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

آدرس: کرج، جاده ملارد، ورودی سه راه حافظیه

———————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام می‌شود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک می‌باشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک فعالیت می‌کند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال می‌شود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

آدرس: کرج، جاده ملارد، ورودی سه راه حافظیه

مطالب مرتبط

یک پاسخ

  1. بخاطر حساسیت و شک در عمل کرد گیربکس انوماتیک چری خدمتشون رسیدم از برخورد خوب از تست درایو و تشخیص عیب و وجدان کاریشون خیلی راضی بودم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *