تعمیر گیربکس آریزو

گیربکس آریزو

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

فهرست مطالب نمایش

گیربکس آریزو

آریزو یکی از برندهای تولید کننده گیربکس است که در بازار خودروی جهانی فعالیت می‌کند. گیربکس آریزو از جمله گیربکس‌های پیچیده و پیشرفته است که با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا طراحی و ساخته می‌شود. این گیربکس برای خودروهای سواری، شاسی بلند، کامیون و اتوبوس مناسب است و در مدل‌های مختلف با ظرفیت‌های مختلف تولید می‌شود.

گیربکس آریزو دارای ویژگی‌هایی مانند دقت و صحت بالا در تغییر دنده، کارایی بالا، صدا و لرزش کم، مقاومت در برابر سایش و خرابی، و همچنین استفاده از قطعات اصلی و مرغوب است. این گیربکس همچنین دارای سیستم کنترل الکترونیکی است که عملکرد بهینه گیربکس را تنظیم و کنترل می‌کند.

با توجه به ویژگی‌های مثبت گیربکس آریزو، این گیربکس به عنوان یکی از گزینه‌های مناسب برای خودروهای مختلف در بازار خودرو جهانی محسوب می‌شود.

گیربکس خودروی شما، از نیروی وسیله نقلیه شما برای حرکت موتور در سرعت‌های مختلف استفاده می‌کند. به زبان ساده، گیربکس یک وسیله مکانیکی بسیار پیچیده در خودروی شماست که برای افزایش گشتاور خروجی یا تغییر سرعت خودرو استفاده می‌شود. گیربکس گشتاور بالایی تولید می‌کند که ماشین شما برای شروع از حالت سکون، شتاب گرفتن، کشیدن بار و بالا رفتن از تپه به آن نیاز دارد.

گیربکس و موتور به‌عنوان قلب و مغز ماشین شما عمل می‌کنند و برای هماهنگی با عملکرد ماشین شما نیاز به تعمیر و نگهداری به‌موقع دارند. مشکلات گیربکس اغلب در مراحل اولیه موردتوجه قرار نمی‌گیرند، اما بسیاری از موارد زیر سطح اتفاق می‌افتد. اگر در مراحل ابتدایی خدمات گیربکس هستید و چه زمانی باید آن را انجام دهید، این مقاله برای شما مناسب است.

 

تعمیر گیربکس آریزو در کرج

تعمیر گیربکس آریزو باید توسط تعمیرکاران ماهر و مجرب با استفاده از ابزارهای و تجهیزات مناسب انجام شود. در صورتی که گیربکس آریزو شما خراب شده است، ابتدا باید به تعمیرکار خودرو خود مراجعه کنید تا با بررسی وضعیت گیربکس، علت خرابی را تشخیص دهد و به شما توضیح دهد.

بسته به نوع خرابی، تعمیر گیربکس آریزو ممکن است شامل تعویض قطعات داخلی گیربکس، تنظیم دنده‌ها، تعویض روغن و فیلتر گیربکس، تعویض کلاچ گیربکس و یا تعمیرات دیگر باشد. به هر حال، در تعمیر گیربکس آریزو باید از قطعات اصلی و مرغوب استفاده شود تا کیفیت و عمر گیربکس حفظ شود.

لازم به ذکر است که تعمیر گیربکس آریزو ممکن است هزینه‌بر باشد و بسته به نوع خرابی و نیاز به تعویض قطعات، ممکن است هزینه‌های بالایی را برای شما به همراه داشته باشد. بهتر است همواره سرویس‌ها و تعمیرات منظم را برای گیربکس آریزو خود انجام داده و از خرابی ناگهانی جلوگیری کنید.

 

نکته اصلی امروز کمک به رانندگان در هنگام نیاز به مراجعه به متخصص گیربکس خودرو است. ما هشت نشانه مهم را فهرست کرده‌ایم که حکایت از این دارد که گیربکس آریزو شما نیاز به تعمیرات اساسی گیربکس دارد.

تکان‌های ناخواسته

تغییر دنده ناهموار نشانه اصلی این است که ممکن است مشکل جدی در انتقال داشته باشید! ممکن است تکان‌ها و تکان‌های ناخواسته‌ای را تجربه کنید، اما تجربه رانندگی شما باید نرم و راحت باشد. همه این‌ها زنگی را به صدا درمی‌آورد که به شما نشان می‌دهد گیربکس آریزو شما به تعمیر نیاز دارد.

صدای سنگ‌زنی

اگر هنگام تعویض دنده متوجه صدای خراشیدگی شدید، باید یک سرویس تعمیر گیربکس خودرو جدی داشته باشید. صداهای عجیب‌وغریب هرگز نشانه خوبی نیستند. گیربکس خود را با یک متخصص گیربکس خودکار چک کنید اگر در هنگام تعویض دنده صدای ضربه زدن احساس کردید.

بوی عجیب سوزش

انتقال سوختن بوی منحصربه‌فردی آزاد می‌کند. اگر هنگام رانندگی احساس کردید چیزی می‌سوزد، گیربکس شما بیش‌ازحد گرم شده است. بلافاصله رانندگی را متوقف کنید تا ماشین شما خنک شود و برای کمک بیشتر با یک متخصص گیربکس خودکار تماس بگیرید.

چرخ‌دنده‌های لغزنده

شما باید سرویس گیربکس را به‌موقع دریافت کنید زیرا دنده‌های گیربکس ممکن است فرسوده شوند و لیز بخورند. لیز خوردن چرخ‌دنده‌ها طبیعی نیست. آن را بررسی کنید که آیا وسیله نقلیه شما در حین رانندگی پریده است یا بیرون می‌لغزد.

نشت مایع غیرقابل مشاهده

درست مانند روغن‌موتور، مایع گیربکس نیز نشت می‌کند و کم می‌شود. اگر با این مشکل مواجه هستید، نشتی در سیستم گیربکس وجود دارد. اگر به‌سرعت موردتوجه قرار نگیرید، می‌توانید از مشکلات عمده دیگری استقبال کنید.

چراغ موتور

اگر متوجه چراغ‌قرمز موتور روی صفحه داشبورد خود شدید، ممکن است دلایل زیادی پشت آن باشد. یکی می‌تواند این باشد که مایع گیربکس شما نشت می‌کند. باید فوراً به متخصص گیربکس مراجعه کنید.

کلاچ کشیدن

هنگامی‌که پدال کلاچ را فشار می‌دهید دیسک کلاچ نمی‌تواند  ماشین شمارا جدا کند، کلاچ کشنده است کلاچ کششی عمدتاً به دلیل خرابی مکانیکی رخ می‌دهد.

 

تعمیر گیربکس arrizo

گیربکس‌های اتوماتیک معمولاً هزینه بیشتری نسبت به گیربکس‌های نیمه اتوماتیک برای تعمیر دارند. با تعداد بیشماری قطعات متحرک اضافی، یک گیربکس اتوماتیک به سطح بالاتری از تخصص فنی نیاز دارد. همچنین با لیست طولانی تری از قطعات برای دستیابی به بازسازی با کیفیت همراه است. این روغن همچنین پیچیده تر از روغن دنده اصلی است که در گیربکس‌های نیمه اتوماتیک و دیفرانسیل‌ها یافت می‌شود.

با اضافه کردن سطح دیگری از پیچیدگی، یکی از زیرمجموعه‌های گیربکس اتوماتیک، که تقریباً دو دهه پیش معرفی شد و بیشتر در ده‌ها خودروی سواری استفاده می‌شود، گیربکس متغیر پیوسته (CVT) یا گیربکس بدون دنده است. ترکیبی از مشکلات الکترونیکی در مدل‌های خاص، در دسترس بودن قطعات پس از فروش، تمایل به گرم شدن بیش از حد بدون مدیریت گرمای کافی و ناتوانی در رسیدگی به برنامه‌های کاربردی فراتر از کار سبک، همه به جای پیشنهادات بازسازی به توصیه‌های جایگزینی CVT کمک می‌کنند.

 

سرویس گیربکس آریزو

سرویس منظم گیربکس آریزو از اهمیت بسیاری برخوردار است و می‌تواند به حفظ عمر و کیفیت گیربکس کمک کند. سرویس گیربکس آریزو شامل تعویض روغن و فیلتر گیربکس، بررسی سیستم کنترل الکترونیکی، تنظیم دنده‌ها، بررسی کلاچ و قطعات داخلی گیربکس و تعویض قطعات دیگر است.

معمولاً توصیه می‌شود که سرویس گیربکس آریزو هر 40 تا 50 هزار کیلومتر یا هر 2 تا 3 سال یک بار انجام شود. همچنین، در صورت استفاده از خودرو در شرایط سخت و آب و هوای سرد، ممکن است نیاز به سرویس بیشتری داشته باشید.

در هر صورت، برای سرویس گیربکس آریزو بهتر است به تعمیرکار مجرب و متخصص خودرو مراجعه کنید تا با توجه به شرایط و نیازهای خودرو و گیربکس آریزو، سرویس مناسبی برای آن انجام شود. همچنین، در سرویس گیربکس آریزو باید از قطعات اصلی و مرغوب استفاده شود تا کیفیت و عمر گیربکس حفظ شود.

مهمترین جزء اصلی که در یک وسیله نقلیه نادیده گرفته شده است، گیربکس است. الزامات تعمیر و نگهداری اغلب اشتباه گرفته می‌شود و باعث خرابی زودرس واحد می‌شود.

اکثر دارندگان خودرو اهمیت تعویض منظم روغن موتور و فیلتر روغن را می‌دانند. بسیاری از وسایل نقلیه که می‌توانند 200000 یا 250000 کیلومتر دوام بیاورند.

تعمیر و نگهداری منظم گیربکس نه تنها می‌تواند خرابی گیربکس آریزو را به تعویق بیاندازد، بلکه می‌تواند هزینه‌ها را پس از رسیدن آن روز پایین نگه دارد و یک متخصص گیربکس به شما می‌گوید: می‌ترسم شما نیاز به بازسازی گیربکس خود داشته باشید. اگر این اتفاق بیفتد، حداقل مالک خودرو می‌تواند مطمئن باشد که بسیاری از قطعات سخت و اصلی گیربکس آریزو دست نخورده هستند، زیرا روغن تازه‌ای که به طور منظم به گیربکس وارد می‌شود، وظیفه خود را برای تنظیم دما و محافظت از بیشتر قطعات بادوام درون گیربکس انجام می‌دهد.

اگر مشکوک به مشکل گیربکس آریزو هستید، فوراً آن را بررسی کنید! نادیده گرفتن یک مشکل طولانی مدت یک راه تضمین شده برای افزایش سرسام آور صورتحساب تعمیر شما است. رساندن سریع یک وسیله نقلیه به یک گیربکس محلی به طور بالقوه می‌تواند به تعمیرات جزئی اجازه دهد تا مشکل را برطرف کند. در صورت حل نشدن، جابجایی نامنظم و عدم حفظ دمای مناسب روغن منجر به گرمای بیش از حد گیربکس آریزو می‌شود. این فرآیند باعث آسیب شدید به گیربکس آریزو می‌شود و باید از آن اجتناب شود.

بسیاری از گیربکس‌های مدرن که به‌صورت الکترونیکی کنترل می‌شوند ممکن است متوجه شوند که مشکل دارد و به حالت “لنگ” یا “حالت ایمن” بروند. این ویژگی به راننده اجازه می‌دهد تا با احتیاط وسیله نقلیه خود را به تعمیرگاه محلی انتقال دهد تا مشکل را برطرف کند. در برخی موارد، یک تعمیر سریع می‌تواند خودرو را با موفقیت کار کند. در شرایط دیگر، ممکن است نیاز به تعمیر اساسی گیربکس باشد. صرف نظر از این، کار با وسیله نقلیه‌ای که اغلب به حالت لنگی/ایمن می‌رود ریسکی است که ارزش آن را ندارد.

اگر علائم اولیه نادیده گرفته شود، هزینه تعمیر گیربکس آریزو می‌تواند دو برابر شود. تیم ما پیشنهاد می‌کند که هر سال یک بازرسی گیربکس  آریزو را با سرویس تعویض روغن هر 20000 کیلومتر بیشتر انجام دهید.

 

انواع مختلف گیربکس خودرو

با گیربکس خودکار، راننده نیازی به تعویض دنده به‌صورت دستی ندارد. این بزرگ‌ترین امتیازی است که دارد. گیربکس خودکار بهتر از گیربکس دستی است، به‌خصوص در ترافیک توقف و حرکت، زیرابه ورودی راننده زیادی نیاز ندارد.

 

چهارراه برای مراقبت از گیربکس آریزو

اگر در مراحل اولیه تضعیف یا دست‌کم گرفته شود، تعمیرات گیربکس می‌تواند پرهزینه باشد. اما چند کار وجود دارد که می‌توانید برای صرفه‌جویی در هزینه خدمات تعمیر گیربکس انجام دهید. این پنج نکته مهم نگهداری گیربکس را بخوانید-

فقط از نوع مناسب مایع انتقال استفاده کنید

برخلاف روغن‌موتور، روغن گیربکس دومین مایع حیات‌بخش ضروری برای خودروی شماست. قبل از استفاده از هر نوع روغن گیربکس برای وسیله نقلیه خود، مشورت با متخصص گیربکس خودرو غیرقابل‌انکار مهم است.

روغن گیربکس خود را به‌موقع بررسی کنید 

مایع انتقال خود را به‌صورت دوره‌ای کنترل کنید. به‌آسانی بررسی روغن است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که میله را بکشید، آن را پاک‌کنید، دوباره آن را وارد کنید، منتظر بمانید و آن را بیرون بکشید تا به قرائت دقیق برسید. سطح کم مایع باعث نشتی می‌شود. وضعیت مایع خوب قرمز است و بوی شیرین می‌دهد. اگر آن را کدر، تیره یا بوی ماهی فاسد پیدا کردید.

اجازه دهید ماشین شما قبل از اینکه جرقه را روشن کنید گرم شود. 

روی صندلی راننده و موتور خود نپرید. قبل از شروع رانندگی، مدتی را برای گرم کردن موتور خود اختصاص دهید، مخصوصاً در زمستان.

در حین رانندگی هرگز دنده را عوض نکنید

همیشه هنگام تعویض دنده از حالت دنده به دنده یا بالعکس، ماشین خود را به صفر برسانید. تعویض دنده در حین سرعت زیاد می‌تواند به گیربکس فشار وارد کند و منجر به یک مشکل جدی شود.

 

گیربکس آریزو چیست؟

گیربکس وسیله‌ای است که گشتاور خودروی شمارا تنظیم می‌کند که به‌نوبه خود منجر به افزایش یا کاهش سرعت می‌شود. ازآنجایی‌که اصطکاک زیادی با استفاده از آن درگیر است، گیربکس مستعد فرسودگی و پارگی است و نیاز به نگهداری و خدمات مناسب دارد.
انواع مختلفی از مشکلات برای گیربکس وجود دارد که می‌توانید با گیربکس خود مواجه شوید و خدمات خودرو اکنون اینجاست تا همه آن‌ها را حل کند.

یکی دیگر از مشکلات رایج در گیربکس نشت مایع گیربکس است. ازآنجایی‌که این مایع وظیفه روان کاری، تمیز کردن و تهویه آب‌بندی را بر عهده دارد، نشت آن مشکلات زیادی را برای کار خودروی شما ایجاد می‌کند.
اطمینان حاصل کنید که در صورت نشتی مایع گیربکس خود را دوباره پرکنید.

همچنین می‌توانید در اتصال گیربکس خود که مسئولیت انتقال نیرو از موتور خودرو به چرخ‌ها را بر عهده دارد، با مشکل مواجه شوید. حرکت چرخ‌دنده به گیربکس منتقل می‌شود که سپس امکان درگیری دنده را فراهم می‌کند. اتصال دنده باعث موفقیت این انتقال می‌شود.
برخی از علائم رایج مشکل اتصال گیربکس عبارت‌اند از: حرکت بیش‌ازحد در دسته‌دنده، مشکل در تعویض دنده، سفت شدن یا خرد شدن دنده‌ها و غیره.

گیربکس بخش جدایی‌ناپذیر یک خودرو را تشکیل می‌دهد و هر مشکلی که با آن مواجه می‌شود قابل‌چشم‌پوشی نیست. اگر در مورد عملکرد گیربکس خود نگران هستید، به خدمات اکنون خودرو بیایید، جایی که تکنسین‌ها و مکانیک‌های متخصص ما نگاهی کامل به خودروی شما خواهند داشت. نگران نباشید، تا زمانی که از قیمت و کارهای موردنیاز مطلع نشوید، کاری را شروع نمی‌کنیم.

احتمال دارد چند روز طول بکشد تا بتوانید گیربکس خود را توسط مکانیک بررسی کنید. در این مدت باید از رانندگی با وسیله نقلیه خود اجتناب کنید. این به دلیل خطراتی است که با یک انتقال غیرقابل‌پیش‌بینی همراه است. اگر مشکلی در درگیر نشدن یا لیز خوردن دنده‌ها وجود داشته باشد، این می‌تواند باعث شود که وسیله نقلیه به‌طور غیرمنتظره‌ای در هنگام رانندگی شروع به لرزیدن کند. اگر با وسیله نقلیه خود با سرعت‌بالا کار می‌کنید، این می‌تواند بسیار خطرناک باشد. وسیله نقلیه همچنین می‌تواند به‌سرعت به دنده دیگری تغییر مکان دهد، که می‌تواند باعث شود به جلو خم شود و به‌وسیله نقلیه دیگری برخورد کند یا شمارا از جاده خارج کند.

با مراقبت صحیح، هر گیربکس خوش‌ساخت می‌تواند سال‌ها در داخل خودرو دوام بیاورد. همین امر در مورد گیربکس‌هایی که در مغازه خود بازسازی می‌کنید نیز صدق می‌کند. تمام‌کارهای بیرون کشیدن گیربکس از خودرو، تعویض قطعات قدیمی یا فرسوده و نصب مجدد در خودروی اصلی می‌تواند ارزش باورنکردنی را برای مشتریان شما فراهم کند. و فقط به این دلیل که یک انتقال درگذشته خراب‌شده است، به این معنی نیست که تعمیرگاه شما نمی‌تواند نتایج بلندمدتی را با بازسازی‌های شما ارائه دهد.

اما چقدر می‌توانیم از یک گیربکس بازسازی‌شده بخواهیم؟ چه مدت می‌توانیم انتظار اجرای آن را داشته باشیم؟ همه‌چیز بستگی به روشی دارد که شما برای تعمیر و سرویس گیربکس آریزو خود در نظر دارید. امروز، ما در مورد مدت‌زمانی که یک انتقال بازسازی‌شده می‌تواند به‌طور بالقوه دوام بیاورد و چگونه اطمینان حاصل کنیم که کارهای بازسازی شما ادامه خواهند داشت، بحث خواهیم کرد.

چه مدت می‌توانید انتظار داشته باشید که انتقال‌های بازسازی‌شده دوام بیاورند؟

اگر به‌درستی انجام شود، بازسازی یک انتقال باید نتایجی را به همراه داشته باشد که انتقال را دوباره شبیه به جدید کند. تمام قطعات فرسوده تعویض می‌شوند، مهروموم و قطعات نرم دوباره نصب می‌شوند و همان بدنه در همان وسیله نقلیه‌ای که از آن آمده است قرار می‌گیرد. یک کار بازسازی خوب نباید هیچ هزینه یا نیروی کار اضافی برای فروشگاه شما ازنظر بازگشت ایجاد کند.

یک معیار شروع عالی برای موفقیت در انتقال مجدد، علامت 30000 تا 40000 مایل است. حداقل، یک واحد بازسازی‌شده باید این مدت طول بکشد. بااین‌حال، اگر به یک واحد بازسازی‌شده توجه و مراقبت بیشتری ازنظر کارهای تعمیر و نگهداری کوچک و منظم شود، این واحد “مثل جدید” می‌تواند تا زمانی که هر واحد جدید دوام بیاورد – به‌طور متوسط حدود 150000 تا 200000 مایل. اما چگونه می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کارهای بازسازی شما برای مشتریانتان تا مدت‌ها گذشته از حداقل انتظار ادامه می‌یابد؟

 

چگونه طول عمر یک گیربکس بازسازی‌شده را افزایش دهید

گیربکس بازسازی‌شده، به معنی بازسازی و تعمیر گیربکس قدیمی و خراب است تا بتواند به حالت اولیه خود بازگردد. برای افزایش طول عمر گیربکس بازسازی‌شده، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

1. استفاده از روغن مناسب: استفاده از روغن مناسب و با کیفیت برای گیربکس، می‌تواند به حفظ عمر و کیفیت گیربکس کمک کند. از روغن با کیفیت پایین و نامناسب برای گیربکس خودداری کنید.

2. سرویس منظم: سرویس منظم گیربکس بازسازی‌شده، شامل تعویض روغن و فیلتر گیربکس، بررسی سیستم کنترل الکترونیکی، تنظیم دنده‌ها، بررسی کلاچ و قطعات داخلی گیربکس و تعویض قطعات دیگر است. سرویس منظم به حفظ عمر و کیفیت گیربکس بازسازی‌شده کمک می‌کند.

3. رانندگی محتاط: رانندگی محتاط و صحیح می‌تواند به حفظ عمر و کیفیت گیربکس بازسازی‌شده کمک کند. اجتناب از استفاده از خودرو در شرایط سخت و نامساعد می‌تواند به حفظ عمر گیربکس کمک کند.

4. توجه به نشانه‌های خرابی: توجه به نشانه‌های خرابی گیربکس بازسازی‌شده مانند صدای عجیب، واکنش نامناسب گیربکس و…، می‌تواند به جلوگیری از خرابی ناگهانی گیربکس کمک کند.

5. استفاده از قطعات اصلی: در صورت نیاز به تعویض قطعات گیربکس بازسازی‌شده، از قطعات اصلی و مرغوب استفاده کنید تا کیفیت و عمر گیربکس حفظ شود.

استفاده از روش‌های فوق می‌تواند به حفظ و افزایش طول عمر گیربکس بازسازی‌شده کمک کند.

شاید بهترین راه برای اطمینان از دوام گیربکس بازسازی‌شده توجه به کیفیت قطعات جایگزینی است که در طول سرویس نصب می‌کنید. کوتاه کردن گوشه‌ها در مورد کیفیت یا کامل بودن مطمئناً بر نتایج کار شما تأثیر می‌گذارد. کیفیتی که در یک بازسازی قرار می‌دهید بر عملکرد آن در جاده تأثیر می‌گذارد، بنابراین مطمئن شوید که فقط از قطعات باکیفیتی استفاده می‌کنید که همگی برای برنامه خاصی که با آن کار می‌کنید در نظر گرفته‌شده‌اند (و مطمئن شوید که فناوری‌های شما در این زمینه به‌روز هستند. آخرین نوآوری‌های انتقال).

بازسازی گیربکس یک سرویس کامل خودرو است. برخلاف تعمیر، که در آن تنها قطعه شکسته یا مشکل‌ساز جایگزین می‌شود، بازسازی نیاز به جداسازی کامل و مونتاژ مجدد واحد با استفاده از کیت بازسازی و تعویض قطعات سخت در صورت نیاز دارد. اساساً، ارزش بازسازی برای یک مشتری، کارایی یک گیربکس جدید باقیمت کمتر است.

 

نشانه های خرابی گیربکس اتوماتیک آریزو

گیربکس اتوماتیک آریزو از اجزاء حساس و پیچیده در خودروهاست که می تواند در اثر استفاده بیش از حد یا نگهداری نامناسب آسیب ببیند. نشانه های خرابی گیربکس آریزو عبارتند از:

۱) صداهای غیرعادی و زوزه در هنگام تغییر دنده

۲) تاخیر در تغییر دنده و یا تغییر به صورت نامنظم

۳) هرزرفت یا سرعت متغیر خودرو در حالت ثابت یک دنده

۴) خرابی چراغ در نمایشگر خودرو برای نشان دادن یک مشکل

۵) نفوذ روغن یا رطوبت از زیر خودرو

۶) مصرف سوخت بیش از حد و یا عملکرد نامناسب خودرو

۷) لرزش شدید خودرو حتی در سکون

بنابراین بهتر است هر گونه نشانه ای از مشکلات فوق را جدی گرفته و گیربکس خود را هرچه سریع تر بررسی کنید.

 

چه عواملی باعث خرابی گیربکس اتوماتیک آریزو میگردد

برخی عواملی که می‌تواند منجر به خرابی گیربکس اتوماتیک آریزو شود عبارتند از:

1. کمبود یا کیفیت پایین روغن گیربکس: روغنی که برای گیربکس اتوماتیک توصیه شده است باید مورد استفاده قرار گیرد. همچنین زمان تعویض روغن باید رعایت شود.

2. جرقه زنی بیش از حد کلاچ: وقتی کلاچ به طور مداوم جرقه می‌زند گرمای زیادی تولید می‌شود که عمر قطعات را کاهش می دهد.

3. وجود لنت‌های خشک: لنت‌های خشک شده نمی‌توانند به درستی فاصله‌ها را کنترل کنند و سبب سایش زیاد قطعات می‌شوند.

4. ساییدگی یاتاقان‌ها: ساییدگی یاتاقان‌ها به ویژه نوع سرامیکی آن‌ها باعث عدم عملکرد درست گیربکس می‌شود.

5. خرابی قطعات الکترونیکی: برخی گیربکس‌های امروزی از قطعات الکترونیکی برای عملکرد بهتر استفاده می‌کنند که اگر خراب شوند گیربکس به درستی کار نمی‌کند.

بنابراین باید به صورت مرتب روغن را عوض کرده و از کیفیت عملکرد گیربکس مطمئن شد تا خرابی زودرسی ایجاد نشود.

 

افزایش ارزش بازسازی گیربکس آریزو برای مشتریان

راه شماره یک برای افزایش ارزش بازسازی شما این است که هر باریک بازسازی کامل انجام دهید. این بدان معناست که هر بخش نرم دستگاه را تعویض کنید، نه‌فقط قطعاتی که ازکارافتاده یا فرسوده شده‌اند. یک گیربکس بازسازی‌شده با قطعات بازسازی‌شده باکیفیت بالا باید انتظار داشت که مسافت پیموده شده مشابه واحد اصلی را اجرا کند، اما اگر هر جزء مشکوک جایگزین نشود، نمی‌توان همان مقدار را انتظار داشت.

قبل از مونتاژ مجدد تمیز کنید. زباله‌های قبل و یا در حین بازسازی می‌تواند باعث خرابی‌های غیرمحتمل انتقال پس از خروج خودرو از مغازه شود. همیشه باید قبل از مونتاژ مجدد دستگاه و تمام اجزای آن را تمیز کنید تا از آلودگی، زنگ‌زدگی و سایر آلاینده‌ها در سرویس شما تداخل نکنند. یک تمیز کردن واحد خوب می‌تواند بازسازی را برای مدت طولانی‌تری در حالت عالی نگه دارد. فراموش نکنید که سیستم خنک‌کننده را بشویید زیرا آلاینده‌های قدیمی از کولر خارج می‌شوند و به واحد بازسازی تازه شما می‌روند و باعث ازکارافتادن آن یا طول عمر بسیار کمتری می‌شوند.

به‌روزرسانی‌های خدمات فنی را بررسی کنید. درنهایت، با بررسی بولتن‌های خدمات فنی، بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهید تا ببینید آیا قطعات یا تغییرات جدیدی برای کاربرد آن‌ها منتشرشده است یا خیر. اگر یک سازنده نقص طراحی را در واحد اصلی تشخیص دهد، ممکن است شرکت قطعات یا فناوری جدیدی را برای اصلاح این مشکل در واحدهای آینده منتشر کند. این شامل هرگونه به‌روزرسانی نرم‌افزاری برای همه ماژول‌های کنترل است. با به‌روزرسانی واحد آن‌ها با فناوری که ممکن است از زمان ساخت واحد آن‌ها معرفی‌شده باشد، بهترین ارزش بازسازی را به مشتریان خود بدهید.

 

درباره خودرو آریزو بیشتر بدانید

آریزو (Arisu) خودرویی است که توسط شرکت هیوندای (Hyundai) در کره جنوبی تولید می‌شود. این خودرو برای اولین بار در سال 2000 معرفی شد و در دسته خودروهای کوچک و متوسط قرار می‌گیرد. آریزو در بازارهای جهانی با نام های مختلفی مانند هیوندای تراجت (Hyundai Trajet)، هیوندای سپترا (Hyundai Satellite) و کیا کارنز (Kia Carens) عرضه می‌شود.

این خودرو دارای ظاهری جذاب و خطوطی اسپرت و مدرن است و می‌تواند به عنوان یک خودرو خانوادگی و چند منظوره استفاده شود. آریزو به صورت استاندارد با موتور بنزینی 2.0 لیتری 4 سیلندری تولید می‌شود که توانایی تولید 140 اسب بخار را دارد. همچنین، نسخه‌های دیگری از آریزو با موتورهای بنزینی و گازوئیلی نیز تولید می‌شوند.

آریزو دارای فضای داخلی فراوانی است که برای حمل بار و مسافران مناسب است. همچنین، این خودرو دارای ویژگی‌های ایمنی مانند سیستم ترمز ABS، کنترل استحکام کنترلی، هوشمند سازی خودرو و… است.

آریزو خودرویی با کیفیت و عملکرد خوب است که می‌تواند به عنوان یک گزینه مناسب در دسته خودروهای خانوادگی و چند منظوره در نظر گرفته شود.

آریزو 5 توسط Chery Concept Alpha که در نمایشگاه خودروی پکن 2014 معرفی شد و مفهوم Chery Alpha 5 که در نمایشگاه خودرو شانگهای 2015 رونمایی شد، پیش‌نمایش داده شد.

موتورهای موجود شامل یک موتور 1.5 لیتری باقدرت 116 اسب بخار و 148 نانومتر است که به گیربکس پنج سرعتِ دستی یا CVT متصل می‌شود. بعداً یک موتور 1.2 لیتری تور بو باقدرت 132 اسب بخار و 212 نانومتر و یک موتور 1.5 لیتری تور بو با 145 اسب بخار و 220 نانومتر اضافه شد. نسخه تولیدی سدان چری آریزو 5 در نمایشگاه خودرو  2015 معرفی شد.

آریزو EX

از سال 2019 تا 2020، مدل فیس لیفت آریزو 5 برای مدت کوتاهی به‌عنوان آریزو EX فروخته شد و آریزو GX کمی گران‌تر و به‌عنوان یک گزینه برتر به فروش رسید. این نام در سال 2020 به آریزو 5 تغییر کرد و آریزو GX برای فیس لیفت مدل سال 2021 به آریزو 5 Plus تغییر یافت.

آریزو 5 Sport

آریزو 5 Sport نوع عملکردی آریزو 5 است. موتور 1.5 لیتری توربو باقدرت 144 اسب بخار (107 کیلووات، 146 اسب بخار) و گشتاور 210 نیوتن متر (155 پوند فوت) است که به یک موتور پنج سرعته متصل می‌شود. دستی یا CVT آریزو 5 Sport دارای کیت بدنه‌ای شامل سپر جلوی بازطراحی شده، رکاب‌های جانبی، آلیاژهای جدید 5 پره، کالی پرهای ترمز قرمز، اسپویلر در عرشه عقب و تزئینات داخلی قرمزرنگ است.

 

مزایا و معایب گیربکس اتوماتیک آریزو

گیربکس اتوماتیک آریزو در خودروهای بی ام و محبوب است. این نوع گیربکس دارای مزایا و معایب زیر است:

مزایا:

• کنترل الکترونیکی: کنترل الکترونیکی عملکرد گیربکس را ساده و بهینه می کند.

• رانندگی راحت‌تر: نیازی به تغییر دنده دستی نیست و رانندگی راحت‌تر است.

• سرعت بیشتر: دنده تکی بدون تعویض اجازه سرعت بیشتری را می‌دهد.

• بهره وری سوخت بهتر: عملکرد بهینه در دور موتور مناسب از مصرف سوخت کم کمک می کند.

معایب:

• هزینه باالتر: هزینه اولیه گیربکس اتوماتیک باالتر است.

• تعمیرات گران‌قیمت: خرابی این نوع گیربکس هزینه باالیی دارد.

• وزن بیشتر: وجود قطعات الکترونیکی باعث افزایش وزن گیربکس می شود.

• عمر کمتر: گیربکس‌های اتوماتیک عمر کمتری دارند.

در کل گیربکس اتوماتیک آریزو به دلیل عملکرد الکترونیکی خوبی که دارد محبوب است اما هزینه‌های بیشتری را نیز در بر دارد.

 

چگونه بفهمم ماشین من دارای دنده‌های سیاره‌ای است؟

اگر یک ماشین مدرن با گیربکس اتوماتیک رانندگی می‌کنید، احتمال زیادی وجود دارد که دنده‌های سیاره‌ای داشته باشد. اگر به دنبال یافتن این موضوع هستید، دفترچه راهنمای تعمیر و نگهداری خودرو خود را برای اطلاعات در مورد گیربکس بررسی کنید، با بخش خدمات فروشنده خود تماس بگیرید یا نوار جستجوی همه‌جانبه‌ای را که همه ما به آن وابسته هستیم، امتحان کنید.

 

آیا چرخ‌دنده‌های سیاره‌ای گران‌تر از انواع دیگر هستند؟

به‌طورکلی بله. آن‌ها گران‌تر هستند زیرا پیچیده‌تر هستند و از قطعات بیشتری نسبت به سایر انواع انتقال تشکیل‌شده‌اند.

 

آیا چرخ‌دنده‌های سیاره‌ای نیاز به روغن‌کاری دارند؟

بله. درست مانند هر چرخ‌دنده یا جزء مکانیکی دیگری در وسیله نقلیه شما، چرخ‌دنده‌های سیاره‌ای برای عملکرد روان و جلوگیری از آسیب یا سایش نیاز به روغن‌کاری دارند، گیربکس‌ها، مانند سایر قسمت‌های وسیله نقلیه شما، نیاز به مراقبت و سرویس منظم دارند که می‌تواند شامل کارهای جزئی مانند تعویض مایعات باشد. باگذشت زمان، دنده‌های داخل گیربکس ممکن است فرسوده شوند، که منجر به سرخوردن یا صداهای عجیب‌وغریب می‌شود، بنابراین مهم است که با روغن‌کاری و تعمیر و نگهداری منظم همراه باشید تا در سریع‌ترین زمان ممکن مشکلات را برطرف کنید.

 

تعویض روغن گیربکس آریزو

روغن گیربکس نقش مهمی در عمر و عملکرد درست آن دارد.برای تعویض روغن گیربکس آریزو باید مراحل زیر را دنبال کنید:

1- خودرو را روی زمین تخت پارک کنید و موتور را خاموش کنید.

2-پلاگ فیلتر روغن را باز کنید و روغن را خارج کنید.

3- پلاگ روغن را باز کنید و بقیه روغن گیربکس را خارج کنید.

4- فیلتر روغن را حتما تعویض کنید.

5-پلاگ ها را بسته و روغن جدید ( روغن ATF) را وارد کنید.

6-موتور را روشن کرده و دنده‌ها را عوض کنید تا روغن به خوبی توزیع شود.

7-مقدار روغن را از سوراخ تعویض روغن چک کنید تا مطمئن شوید روغن کافی است.

-برای تمدید عمر گیربکس روغن را هر 50،000 کیلومتر 1بار تعویض کنید.

 

نشانه‌های نشتی روغن گیربکس اتوماتیک آریزو

روغن گیربکس نقش بسیار مهمی در عملکرد درست و طول عمر آن ایفا می‌کند. نشتی روغن گیربکس اتوماتیک آریزو منجر به ایجاد مشکلات و هزینه‌های جانبی می‌شود. نشانه‌های نشتی روغن آن عبارتند از:

۱. روغن روی قطعات زیر خودرو- روغن که روی قطعات پایین خودرو مثل زیر بدنه و چرخ‌ها قرار می‌گیرد نشان از نشتی دارد.

۲. سرعت پایین آمدن و عدم کنترل درست- کاهش فشار و سطح روغن باعث می‌شود گیربکس درست عمل نکند.

۳. دود و بوی بد روغن سوخته- وقتی روغن روی قطعات داغ می‌ریزد موجب سوختن و دود و بوی بد می‌شود.

۴. صداهای غیرطبیعی و لرزش- عدم چرخش صحیح قطعات و سایش زیاد منجر به صدا و لرزش می‌شود.

۵. افزایش مصرف سوخت- وقتی گیربکس به درستی کار نکند عملکرد موتور هم کاهش پیدا می‌کند و مصرف سوخت بیشتر می‌شود.

بنابراین به هر یک از نشانه‌های فوق توجه کنید و هرچه سریعتر سطح روغن را چک کرده و در صورت نیاز جایگزینی کنید.

 

انواع روغن گیربکس اتوماتیک آریزو

برای گیربکس های اتوماتیک آریزو، سه نوع روغن توصیه می شود:

1) روغن ATF DEXRON 3:

این روغن برای گیربکس های قدیمی تر توصیه می شود. نسبت به انواع جدیدتر خواص حفاظتی کمتری دارد.

2) روغن ATF DEXRON6:

این روغن جدیدترین نسل روغن های ATF است و برای گیربکس های اتوماتیک مدرن مناسب است.

3) روغن ATF JWS:

این نوع روغن توسط شرکت اچ.اس.دی. (زورابله) تولید می شود و طراحی شده برای گیربکس های آریزو.

بنابراین بسته به نوع و سن گیربکس آریزوی خود می توانید روغن مناسب را انتخاب کنید. برای گیربکس های جدید الافرازه از انواع DEXRON 6 و ATF JWS استفاده کنید.

 

چرا گیربکس آریزو گاز هرز می‌خورد؟

اگر گیربکس آریزوی شما گاز هرز می‌خورد، احتمالاً مشکلی در کلاچ دارید. این مشکل ممکن است به دلایل زیر باشد:

– کلاچ پوست کشیده یا ساییده شده است. کلاچها با استفاده تدریجاً ساییده می شوند و دیگر نمی‌توانند به خوبی عمل کنند.

– کلاچ نیاز به تنظیم دارد. اگر کلاچ به درستی تنظیم نشده باشد، نمی‌تواند به طور کامل قفل شود.

– سیلندر کلاچ خراب است. ممکن است نتواند به درستی فشار مورد نیاز را برای قفل کردن کلاچ فراهم کند.

– حلقه کلاچ آسیب دیده است. حلقه کلاچ مسئول قفل کردن اتصال شفت با گیربکس است و در صورت خرابی یا سایش بیش از حد گاز هرز می‌شود.

هر چه گاز هرزی بیشتر باشد، آسیب‌ها به قطعات بیشتر خواهد بود. بنابراین زودتر نگاهی به کلاچ خود بیاندازید.

 

چرا گیربکس آریزو زوزه می‌کشد؟

اگر گیربکس آریزو زوزه می‌کشد معمولاً نشانه‌ای از مشکل است. دلایل احتمالی این صداهای غیرعادی عبارتند از:

1. کمبود روغن: اگر سطح روغن پایین بیاید یا روغن فرسوده شود، قطعات بدون روان‌کاری کافی به یکدیگر می‌سایند و زوزه می‌کنند.

2. یاتاقان‌های ساییده یا خراب: یاتاقان‌های ساییده یا خراب نمی‌توانند به درستی فاصله مناسب را حفظ کنند و زوزه می‌کشند.

3. شکستگی شفت: اگر شفت گیربکس بشکند، فاصله‌های قطعات تغییر می‌کند و زوزه ایجاد می‌شود.

4. لنت‌های خشک: لنت‌های خشک شده نمی‌توانند وظیفه‌ی فاصله‌دهی قطعات را به درستی انجام دهند و زوزه می‌کشند.

5. چرخ‌دنده‌های خراب: اگر یکی از چرخ‌دنده‌های گیربکس آریزو خراب شود، باعث صداهای غیرعادی می‌شود.

هر چه زودتر روغن و شرایط گیربکس آریزو را بررسی کنید تا از آسیب‌های بیشتر جلوگیری شود.

 

چرا گیربکس آریزو تقه می‌زند؟

گیربکس آریزو می‌تواند در اثر مشکلات مختلفی تقه بزند و زیپ بزند. دلایل احتمالی تقه زدن گیربکس آریزو عبارتند از:

1. یاتاقان های خراب یا ساییده شده: یاتاقان هایی که ساییده یا خراب شده اند نمی توانند فاصله مناسب بین قطعات را حفظ کنند و منجر به تقه زدن می شوند.

2. کمبود یا عدم وجود روغن مناسب: وقتی روغن گیربکس کافی نباشد یا از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد، قطعات به درستی روانسازی نمی شوند و زمانی تلاش می کنید دنده عوض کنید تقه می زند.

3 . لنت های خشک: لنت های خشک شده قادر به کنترل دقیق فاصله قطعات نیستند و منجر به تقه زدن می شوند.

4. مشکل در گیرها: اگر گیرهای دنده خراب شوند یا ساییده شوند، نمی توانند به خوبی عمل کنند و در نتیجه هنگام تغییر دنده تقه می زنند.

5. شکستگی شفت: اگر شفت گیربکس آریزو شکسته باشد، باعث تقه زدن و ایجاد صداهای غیر عادی می شود.

 

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی، تعمیر تخصصی گیربکس آریزو

تعمیر گیربکس آریزو مانند گیربکس سایر خودروهای چینی اهمیت زیادی دارد و حتی تعمیرکاران خودروهای بزرگ را هم با چالش‌های جدی مواجه می‌کند، به همین دلیل در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی تیمی متخصص در حوزه تعمیر گیربکس خودروهای چینی قرار دارند و شما می‌توانید با خیال راحت گیربکس آریزو خود را در مجموعه‌ی ما تعمیر و سرویس کنید. بدون اینکه نگران بروز آسیب در گیربکس خودرو یا سایر بخش‌های خودرو خود باشید.

به  تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی  ، یک مرکز تعمیر گیربکس با خدمات کامل، خوش‌آمدید. ما خدمات باکیفیت بالا و تضمینی را انجام می‌دهیم که می‌توانید باقیمت منصفانه به آن اعتماد کنید. ما وسایل نقلیه داخلی و خارجی را تعمیر می‌کنیم و بهترین انتخاب شما برای نگهداری گیربکس خودرو هستیم.

تکنسین‌های آموزش‌دیده

تمی کارشناسان و تکنسین‌های ما دوره‌های مختلفی را در حوزه گیربکس خودرو گذرانده‌اند، آن‌ها ا رعایت کامل شیوه‌نامه و دستورالعمل‌ها گیربکس آریزو شمارا با بالاترین کیفیت تعمیر می‌کنند.

قطعات اصل

در تعمیرگاه ما تمامی قطعات به‌کاررفته اصل آریزو بوده و با استانداردها دقیق آزمایش و طراحی می‌شوند، تا تعمیر گیربکس آریزو شما به بهترین شکل ممکن و بدون مشکل انجام شود.

خودروبر رایگان

با توجه به شرایط خاص خرابی گیربکس جهت رفاه حال شما مشتریان گرامی امکان حمل خودرو از هر نقطه شهر با خودروبر رایگان به مجموعه فراهم‌شده است.

آزمودن و عیب‌یابی رایگان

عیب‌یابی و بررسی مشکل در گیربکس آری وز در مجموعه‌ی ما بدون دریافت هزینه و به‌صورت کاملاً رایگان انجام می‌شود، اگر ایرادی در گیربکس خودروی اتوماتیک خود احساس می‌کنید همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید و برای بررسی خودرو به ما مراجعه کنید.

گیربکس آریزو چه مشکلات رایجی دارد؟

مشکلات رایج شامل تأخیر در تعویض دنده، صداهای غیرعادی و لغزش دنده است.

چگونه می‌توان خرابی گیربکس آریزو را تشخیص داد؟

علائمی مانند صداهای غیرعادی، سختی در تعویض دنده و کاهش عملکرد خودرو می‌تواند نشانه خرابی باشد.

تعویض روغن گیربکس آریزو هر چند وقت یکبار لازم است؟

معمولاً هر ۴۰,۰۰۰ تا ۶۰,۰۰۰ کیلومتر یا طبق توصیه سازنده باید روغن گیربکس تعویض شود.

هزینه تعمیر گیربکس آریزو چقدر است؟

هزینه تعمیر بسته به نوع خرابی و قطعات مورد نیاز می‌تواند متغیر باشد و از چند صد هزار تا چند میلیون تومان متفاوت است.

آیا تعویض روغن گیربکس می‌تواند مشکلات را حل کند؟

در برخی موارد، تعویض روغن می‌تواند مشکلاتی مانند صداهای غیرعادی و لغزش دنده را کاهش دهد.

چرا گیربکس آریزو صدا می‌دهد؟

صداهای غیرعادی ممکن است به دلیل خرابی چرخ دنده‌ها، بلبرینگ‌ها یا کمبود روغن باشد.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل گیربکس اتوماتیک یا انجام سرویس های دوره ای گیربکس، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

———————————————————

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

آدرس: کرج، جاده ملارد، ورودی سه راه حافظیه

———————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام می‌شود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک می‌باشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک فعالیت می‌کند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال می‌شود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

آدرس: کرج، جاده ملارد، ورودی سه راه حافظیه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *