تعمیر گیربکس هاوال

گیربکس هاوال

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

فهرست مطالب نمایش

گیربکس هاوال

هاوال (Haval) یکی از برندهای خودروسازی چینی است که در سال 2003 تأسیس شد. این شرکت برای خودروهای خود از گیربکس‌های متنوعی استفاده می‌کند. در ادامه به بررسی گیربکس‌هایی که هاوال استفاده می‌کند، می‌پردازیم:

1. گیربکس دستی: هاوال برای بعضی از مدل‌های خود از گیربکس دستی (Manual) استفاده می‌کند که دارای سه تا شش دنده است. این گیربکس برای کاربرانی که به دنبال کنترل بیشتر بر روی خودرو هستند مناسب است.

2. گیربکس اتوماتیک: هاوال برای برخی از مدل‌های خود از گیربکس اتوماتیک (Automatic) نیز استفاده می‌کند. این گیربکس دارای دو تا شش دنده است و به صورت خودکار تنظیم و کنترل می‌شود. این گیربکس برای کاربرانی که به دنبال رانندگی راحت و آسان هستند، مناسب است.

3. گیربکس دوگانه: برخی از مدل‌های هاوال دارای گیربکس دوگانه هستند که شامل گیربکس دستی و گیربکس اتوماتیک هستند. این گیربکس برای کاربرانی که به دنبال یک خودروی چندمنظوره هستند، مناسب است.

4. گیربکس CVT: برخی از مدل‌های هاوال دارای گیربکس CVT (Continuously Variable Transmission) هستند که به صورت خودکار تنظیم و کنترل می‌شود. این گیربکس برای کاربرانی که به دنبال رانندگی راحت و صرفه‌جویی در سوخت هستند، مناسب است.

هاوال برای مدل‌های مختلف خود از گیربکس‌های متفاوتی استفاده می‌کند که شامل گیربکس دستی، اتوماتیک، دوگانه و CVT هستند. انتخاب گیربکس مناسب برای خودرو، بستگی به نیازها و سلیقه شخصی کاربران دارد.

یکی از خودروهایی که در سال‌های 1397 تا 1398 در ایران تولید و عرضه می‌شود، خودروی هاوال است این خودرو توسط خودروساز چینی در ایران عرضه می‌شود که متأسفانه به علت تحریم‌ها تولید آن متوقف شد، در حال حاضر  خودروهای هاوال معمولاً در بازار خودروهای دست‌دوم فروخته می‌شوند، با توجه به اینکه این خودروها حدود چهار سال عمر دارند، تعمیر و سرویس آن‌ها پیش از خرید مجدد ضروری است.

یکی از بخش‌هایی که بیشتر در معرض آسیب قرار دارد گیربکس هاوال است، گیربکس این خودروی محبوب باید سرویس و روغن و چرخ‌دنده‌های آن دائماً بررسی شوند تا عملکرد خودرو افت نکند، با توجه به اینکه تعداد این خودرو در ایران محدود است، تعداد افرادی که دانش کافی در حوزه تعمیر این خودرو رادارند نیز کم و محدود است.

 

تعمیر گیربکس هاوال

تعمیر گیربکس هاوال بستگی به نوع مشکل و خرابی دارایی گیربکس دارد. در صورتی که مشکلی در گیربکس هاوال بوجود آمده است، بهتر است به یک تعمیرکار متخصص و ماهر مراجعه کنید. در هر صورت، در زیر به برخی از مشکلات رایج گیربکس هاوال و روش‌های تعمیر آن‌ها می‌پردازیم:

1. مشکل در تعویض دنده: در صورتی که دنده گیربکس هاوال به خوبی تعویض نمی‌شود، ممکن است علت آن هم زوایای خراب یا سایر قطعات گیربکس باشد. در این صورت، بهتر است که به یک تعمیرکار ماهر مراجعه کرده و قطعات گیربکس را بررسی کنید.

2. مشکل در فشار دادن کلاچ: در صورتی که کلاچ خودرو به خوبی کار نمی‌کند، ممکن است علت آن برگشتن یا سایر خرابی‌ها در قطعات کلاچ باشد. در این صورت، بهتر است که به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کرده و قطعات کلاچ را بررسی کنید.

3. مشکل در انتقال قدرت: در صورتی که گیربکس هاوال به خوبی قدرت را به چرخ‌ها منتقل نمی‌کند، علت آن می‌تواند خرابی در قطعات گیربکس، انتقال، شافت یا جعبه سرعت باشد. در این صورت، بهتر است به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کرده و قطعات مختلف گیربکس را بررسی کنید.

در کل، تعمیر گیربکس هاوال بستگی به نوع خرابی و مشکل دارایی گیربکس دارد. بهترین راهکار برای حل مشکلات گیربکس هاوال، مراجعه به یک تعمیرکار متخصص و ماهر است که با داشتن تجربه و دانش کافی، می‌تواند مشکلات را به روش‌های مناسب و با کیفیت برطرف کند.

 

سرویس گیربکس هاوال

سرویس گیربکس هاوال بسیار مهم است زیرا گیربکس یکی از قطعات حیاتی خودرو محسوب می‌شود و نیاز به نگهداری و تعویض قطعات دارد. در زیر به برخی از مراحل سرویس گیربکس هاوال می‌پردازیم:

1. تعویض روغن گیربکس: تعویض روغن گیربکس هاوال باید به طور منظم و در بازه‌های زمانی مشخص انجام شود. در صورتی که روغن گیربکس خودرو به خوبی تمیز نشده و تعویض نشود، ممکن است عملکرد گیربکس کاهش یابد و مشکلاتی برای راننده به وجود آید.

2. بررسی و تعویض فیلتر گیربکس: فیلتر گیربکس هاوال مسئول تصفیه روغن گیربکس از ذرات کوچک و آلودگی‌های موجود در آن است. بهتر است فیلتر گیربکس هاوال به طور منظم بررسی و در صورت لزوم تعویض شود.

3. بررسی و تعویض قطعات گیربکس: قطعات گیربکس هاوال، مانند دیافراگم، کلاچ، بلبرینگ و غیره نیاز به بررسی و تعویض دارند. در صورتی که قطعات گیربکس به خوبی عمل نکنند، ممکن است عملکرد گیربکس کاهش یابد و مشکلاتی برای راننده به وجود آید.

4. بررسی و تعویض شیفتر: شیفتر گیربکس هاوال مسئول تعویض دنده گیربکس است. در صورتی که شیفتر به خوبی کار نکند، ممکن است تعویض دنده با مشکل روبرو شود و راننده با مشکلاتی روبرو شود.

در کل، سرویس گیربکس هاوال شامل تعویض روغن، بررسی و تعویض فیلتر، بررسی و تعویض قطعات و بررسی و تعویض شیفتر می‌شود. بهترین راهکار برای انجام سرویس گیربکس هاوال، مراجعه به یک تعمیرکار متخصص و ماهر است که با داشتن تجربه و دانش کافی، می‌تواند این کار را به روش‌های مناسب و با کیفیت برای شما انجام دهد.

 

اهمیت گیربکس در خودرو

گیربکس یکی از قطعات حیاتی خودرو محسوب می‌شود و اهمیت آن در عملکرد خودرو بسیار بالاست. گیربکس مسئول تنظیم سرعت و توان خروجی موتور خودرو است و باعث تبدیل نیروی موتور به چرخش برای حرکت خودرو می‌شود.

اگر گیربکس خودرو به خوبی کار نکند، ممکن است عملکرد خودرو تحت تاثیر قرار گیرد و مشکلاتی برای راننده به وجود آید. به طور مثال، اگر گیربکس خودرو به خوبی تنظیم نشود، می‌تواند باعث بیشتر شدن مصرف سوخت، کاهش توان خروجی و کاهش عمر موتور خودرو شود.

علاوه بر این، گیربکس به عنوان یکی از قطعات پرکاربرد و شاید گران قیمت خودرو، نیاز به نگهداری و تعویض قطعات دارد. بنابراین، سرویس گیربکس به منظور بررسی و تعویض قطعات آن بسیار مهم است و در صورت عدم انجام آن، ممکن است گیربکس خودرو خراب شود و نیاز به تعویض کامل داشته باشد که هزینه بسیار بالایی را برای راننده به همراه دارد.

به طور کلی، گیربکس به عنوان یکی از قطعات حیاتی خودرو، اهمیت بسیار بالایی دارد و برای حفظ عملکرد بهینه خودرو، نیاز به نگهداری و تعویض قطعات دارد.

ممکن است شمارا شگفت‌زده کند، اما وسیله نقلیه شما مشابه بدن انسان عمل می‌کند. هنگامی‌که بیمار می‌شوید و از خود مراقبت نمی‌کنید، معمولاً سلامتی شما بدتر می‌شود. گاهی اوقات، می‌تواند سایر قسمت‌های بدن شمارا نیز تحت تأثیر قرار دهد. به همین ترتیب، هنگامی‌که علائم خرابی انتقال را می‌بینید، عدم توجه به مسائل باعث بدتر شدن آن می‌شود. همچنین می‌تواند سایر قسمت‌های خودرو مانند میل محرک و سیستم تعلیق را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

گیربکس یک وسیله نقلیه کلید تحرک آن است و برای حفظ عملکرد صحیح آن، مهم است که بدانیم علائم خرابی گیربکس چگونه به نظر می‌رسند. به برخی از علائم کلیدی و نحوه پیشی گرفتن از آن‌ها برای جلوگیری از بروز مشکل مکانیکی جدی وسیله نقلیه خود در آینده نگاهی بیندازید.

 

جلوگیری از خرابی گیربکس هاوال

روغن گیربکس هاوال خود را به‌طور منظم بررسی کنید

یکی از ساده‌ترین راه‌هایی که می‌توانید از خرابی گیربکس جلوگیری کنید، بررسی منظم سطح مایع گیربکس، رنگ و بوی خودروتان است. برای اینکه گیربکس شما به‌درستی کار کند، به نوع خاصی از مایع نیاز دارد تا چرخ‌دنده‌ها را روان نگه دارد و از آسیاب شدن آن‌ها جلوگیری کند. اگر سطح مایع گیربکس خیلی پایین بیاید، دنده‌ها شروع به ساییدن روی یکدیگر کرده و باعث آسیب به گیربکس و سایر اجزای آن می‌شوند. همچنین به خاطر داشته باشید که انواع مختلفی از مایعات انتقال برای انواع خودروها وجود دارد. حتماً دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید تا مشخص کنید چه نوع مایع گیربکس برای وسیله نقلیه شما توصیه می‌شود، زیرا این امر می‌تواند روی دنده‌ها نیز تأثیر بگذارد و به گیربکس آسیب برساند.

 1. برای بررسی مایع گیربکس، ابتدا موتور را روشن کنید. برای بررسی دقیق سطح و رنگ مایع، مایع باید درحالی‌که گرم است آزمایش شود. بنابراین، وسیله نقلیه خود را روی یک سطح صاف و هموار پارک کنید و آن را در حالت بیکار رها کنید.
 2. بعد، میله را بیرون بکشید، آن را پاک‌کنید، به‌آرامی آن را عوض کنید و سپس آن را بیرون بکشید. برای تعیین سطح آن، بررسی کنید تا ببینید که مایع تا چه اندازه روی میله می‌اندازد (توجه داشته باشید: خطوطی برای «کم» و «زیاد» روی میله نشان داده‌شده است تا واضح‌تر شود).
 3. سپس، یکپارچه تمیز ترجیحاً سفید یا روشن بردارید و برای بررسی رنگ آن، میله را پاک‌کنید. اگر مایع شما در شرایط خوبی است، باید رنگ صورتی مایل به قرمز داشته باشد. و اگر به نقطه‌ای برسد که نیاز به تعویض داشته باشد، رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز یا کثیفی قابل‌توجه و سایر آلاینده‌ها خواهد بود.

همیشه دنده‌ها را به‌درستی تعویض کنید

تعویض دنده‌ها به‌درستی برای کارکرده و عملکرد گیربکس شما همان‌طور که باید ضروری است. گیربکس شما مکانیزه ظریفی است و تعویض نادرست بین دنده‌ها می‌تواند منجر به آسیب جدی شود. بیشتر اوقات این غیرعمدی است، مثلاً در هنگام رانندگی تصادفاً شیرتر دنده را به عقب برگردانید یا از رده دوم پرش کنید و مستقیم به 3 بروید. بااین‌حال، بسیار متداول است که رانندگان درحالی‌که وسیله نقلیه آن‌ها هنوز درحرکت است به پارک منتقل شوند. صرف‌نظر از اینکه کدام دنده عوض‌شده است، مهم است که این کار را در زمان مناسب انجام دهید. برای جلوگیری از ساییدگی غیرضروری گیربکس، سعی کنید هنگام تعویض دنده هوشیارتر باشید.

از ترمزدستی هاوال استفاده کنید

راه دیگر برای جلوگیری از ساییدگی و پارگی غیرضروری گیربکس این است که همیشه هنگام پارک کردن خودرو، به‌خصوص زمانی که درشیب قرار دارید، ترمزدستی خود را درگیر کنید. اگرچه اکثر وسایل نقلیه دارای یک پنجه یا سنجاق هستند که از غلتیدن جلوگیری می‌کند و خودرو را در هنگام پارک ثابت نگه می‌دارد، اما برای ثابت نگه‌داشتن وسیله نقلیه خود تنها به این مکانیسم تکیه نکنید. کاسه به‌راحتی فرسوده می‌شود و در صورت عدم استفاده همراه با ترمزدستی مستعد خرابی است.

ترمزدستی تضمین می‌کند که وسیله نقلیه ثابت می‌ماند و به گیربکس شما ترمز لازم برای عملکرد صحیح را می‌دهد.

از گرم شدن بیش‌ازحد گیربکس خودداری کنید

گرما بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف انتقال است و یکی از دلایل اصلی خرابی است. گرمای بیش‌ازحد در داخل یا نزدیک گیربکس می‌تواند منجر به گرمای بیش‌ازحد شود که ممکن است منجر به پارگی مهروموم، ترک‌خوردگی یا آسیب دنده، لغزش نوارها، شیر برقی غیرقابل کار و یاتاقان‌ها شود. همه این نگرانی‌ها می‌تواند منجر به خرابی انتقال و احتمالاً مشکلات مکانیکی اضافی شود. برای اطمینان از اینکه گیربکس شما بیش‌ازحد گرم نمی‌شود، مهم است که به‌طور دوره‌ای نشتی را بررسی کنید و سطح مایع خود را در فواصل زمانی معینی که توسط سازنده خودرو مشخص‌شده است، کاهش دهید.

وسیله نقلیه خود را بیش‌ازحد بار نکنید

بارگیری بیش‌ازحد وسیله نقلیه شما با به کسل کردن بیش از ظرفیت وسیله نقلیه شما می‌تواند منجر به فشار غیرضروری بر روی گیربکس پیشرانه شود که اغلب باعث گرم شدن بیش‌ازحد آن می‌شود. همان‌طور که در بالا ذکر شد، بسیار مهم است که هر کاری ممکن است برای جلوگیری از این اتفاق انجام دهید. یکی از راه‌های انجام این کار این است که از واردکردن وزن اضافی داخل یا روی وسیله نقلیه خود جلوگیری کنید. با رعایت ظرفیت یدک‌کش تعیین‌شده توسط سازنده خود، از خرابی یا نقص مکانیکی جلوگیری خواهید کرد.

اجازه دهید وسیله نقلیه شما گرم شود

احتمالاً شنیده‌اید که در روزهایی که دمای هوا بسیار پایین است باید اجازه دهید خودروی خود صبح‌ها گرم شود، اما آیا می‌دانید چرا؟ گرم کردن وسیله نقلیه خود فقط برای 30 تا 60 ثانیه به مایع گیربکس و روغن کمک می‌کند تا در تمام دنده‌ها جریان یابد تا آن‌ها را برای رانندگی آماده کند. این نکته کلیدی است که به گیربکس اجازه دهید تمام مایعات خود را قبل از بلند شدن به حرکت درآورد تا همه قطعات متحرک به‌درستی روغن‌کاری شوند و باهم آسیاب نشوند. بنابراین، حتماً در آن صبح‌های سرد، وسیله نقلیه خود را گرم‌کنید تا از بروز هرگونه مشکلی جلوگیری کنید.

چک آب سالانه انتقال نیرو را انجام دهید

در طول یک سرویس انتقال، مایع انتقال تخلیه‌شده و سپس با استفاده از مایعات جدید جایگزین می‌شود. این به حذف کثیفی و آلاینده‌هایی مانند براده‌های فلزی که در جعبه‌دنده جمع می‌شوند کمک می‌کند. اگر مایع گیربکس پر از آلاینده باشد، قطعات داخل گیربکس به‌درستی کار نمی‌کنند و ممکن است بعداً به مشکلات بزرگ‌تری منجر شود. مهم است که گیربکس شما به‌طور منظم سرویس شود تا بتوانید از هزینه تعمیر پیشرانه جلوگیری کنید.

هرگز علائم خرابی گیربکس هاوال را نادیده نگیرید

معمول نیست که انتقال شما بدون نشان دادن علائم مشکل در حال افزایش با شکست مواجه شود. به‌طورمعمول، علائم ابتدا با مسائل جزئی رخ می‌دهد که درنهایت به مسائل بزرگ‌تر تبدیل می‌شوند. بنابراین مهم است که متوجه شوید وقتی وسیله نقلیه شما می‌خواهد به شما بگوید مشکلی وجود دارد. بسیاری از سرنخ‌هایی که وسیله نقلیه شما به شما می‌دهد را می‌توان به‌راحتی با استفاده از حواس خود ازجمله بویایی و شنوایی تشخیص داد. معمولاً، هنگامی‌که یک نگرانی در مورد انتقال وجود دارد، صدای خراش، خراش یا صدای تق‌تق می‌شنوید، مایع گیربکس در حال نشت از وسیله نقلیه خود را می‌بینید یا بوی سوختگی را حس می‌کنید.

 

عمر متوسط ​​یک گیربکس چقدر است؟

عمر متوسط یک گیربکس به شدت به شرایط استفاده و نگهداری آن وابسته است. با این حال، در صورتی که گیربکس به درستی نصب شده باشد و با رعایت نکات نگهداری، ممکن است تا 200،000 کیلومتر یا بیشتر به درستی کار کند.

همچنین، باید توجه داشت که گیربکس‌های خودروهایی که در شرایط سخت و آب و هوای سرد و گرم استفاده می‌شوند، بیشتر آسیب می‌بینند و نیاز به سرویس و تعویض قطعات بیشتری دارند. همچنین، رانندگی با سرعت بالا و بار زیاد نیز می‌تواند به سرعت عمر گیربکس را کاهش دهد.

در هر صورت، برای اطمینان از عملکرد بهینه گیربکس خودرو، بهتر است به طور دوره‌ای سرویس و تعویض قطعات لازم را انجام داده و به نکات نگهداری آن توجه کنید. همچنین، در صورتی که در حین رانندگی، هرگونه نشانه‌ای از عدم عملکرد صحیح گیربکس مشاهده می‌کنید، به سرعت به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید تا از تعمیر به موقع و جلوگیری از آسیب بیشتر مطمئن شوید.

 

هزینه تعویض گیربکس چقدر است؟

هزینه تعویض گیربکس بسیار متفاوت است و به عوامل مختلفی مانند نوع خودرو، نوع گیربکس، شرکت سازنده، محل تعمیر، قطعات استفاده شده و سایر عوامل وابسته به تعویض گیربکس، بستگی دارد.

به طور کلی، هزینه تعویض گیربکس می‌تواند بین 1000 تا 5000 دلار یا بیشتر برای خودروهای بزرگتر و لوکس تر باشد. همچنین، در صورتی که گیربکس جدید از شرکت سازنده خریداری شود، هزینه آن بیشتر از گیربکس‌های غیراصلی خواهد بود.

هزینه تعویض گیربکس به علت بالابودن هزینه‌های نگهداری و تعمیر دیگر قطعات خودرو و همچنین کار بسیار زمان‌بری است که نیاز به انجام کار توسط تعمیرکاران حرفه‌ای دارد. به همین دلیل ، بهتر است به نکات نگهداری گیربکس خودرو توجه کنید تا نیاز به تعویض آن را به مدت طولانی‌تری به تعویق بیندازید و هزینه‌های احتمالی را کاهش دهید.

از همان ابتدا باید توجه داشته باشید که قیمت مورد انتظار به‌صورت موردی تعیین می‌شود. تفاوت قابل‌توجهی بین قیمت گیربکس و هزینه کار وجود دارد.

زمانی که نیاز به تعویض گیربکس تائید شد، متخصص تخمینی را در اختیار شما قرار می‌دهد. او تنها زمانی تعمیر را شروع می‌کند که شما پیشنهاد را بپذیرید، که به شما زمان می‌دهد تا چندین پیشنهاد را باهم مقایسه کنید. به محتوای برآورد تعمیرات توجه کنید. اگر در مظنه قیمت گیربکس جدید ذکرشده باشد، به این معنی است که گاراژ خود سفارش را انجام می‌دهد. قیمت ذکرشده معمولاً شامل گروه است. بااین‌حال، شما می‌توانید با خرید خودتان در پول خود صرفه‌جویی کنید.

 

گیربکس هرچند وقت یک‌بار باید تخلیه شود؟

تعویض روغن گیربکس بخشی از تعمیر و نگهداری معمولی است. در مورد جعبه‌دنده دستی ، ایده خوبی است که به‌محض عبور از مرز 100000 کیلومتر، اولین تعویض روغن را برنامه‌ریزی کنید. پس‌ازآن، تعویض روغن هر 50000 کیلومتر یا هر پنج سال یک‌بار، باید برای محافظت از سیستم انتقال در برابر خرابی کافی باشد. اگر خودروی شما مجهز به گیربکس خودکار است ، تعداد کیلومترهایی که باید قبل از اولین تعویض روغن طی شود توسط سازنده تعریف می‌شود. اطلاعات در دفترچه سرویس خودرو ثبت می‌شود، اما به‌عنوان راهنما، به‌طور مرتب هر 25000 کیلومتر تا 50000 کیلومتر انجام می‌شود.

همیشه فواصل توصیه‌شده را رعایت کنید، زیرا گیربکس شما به مقدار کافی روغن تمیز نیاز دارد. گیربکس باوجوداینکه به‌عنوان یک کل در نظر گرفته می‌شود، درواقع مجموعه‌ای از چندین دنده و قطعات است که تا زمان توقف خودرو به‌طور دائم کار می‌کنند. اصطکاک مداوم می‌تواند باعث گرم شدن و سایش بسیاری از چرخ‌دنده‌ها شود. بنابراین از روغن گیربکس برای خنک کردن آن‌ها و همچنین روان کاری آن‌ها استفاده می‌شود.

با استفاده مداوم، روغن کاهش می‌یابد. با کاهش آن، روان کاری دشوارتر می‌شود. بنابراین بررسی سطح روغن در فواصل زمانی معین ضروری است. در صورت لزوم، روغن گیربکس باید دوباره پر شود. بااین‌حال، اینکه آیا پر کردن مجدد ضروری است یا نه بستگی به کثیف بودن روان کننده دارد. روغن مصرف‌شده باید تعویض شود، به این معنی که تعویض روغن ضروری است.

لطفاً توجه داشته باشید که تعویض روغن گیربکس مستقل از تعویض روغن‌موتور است. نه‌تنها فرکانس‌های توصیه‌شده متفاوت است، بلکه نوع روغن استفاده‌شده نیز یکسان نیست. چند علامت هشدار وجود دارد که ممکن است نشان دهد زمان تعویض روغن گیربکس فرارسیدهاست:

 • هر بار که دنده را عوض می‌کنید صداهای ترک‌خوردگی می‌شنوید
 • هنگامی‌که شما در مکانیزه گیربکس مداخله نکنید، دنده‌ها می‌پرند
 • شما متوجه علائم روغن در محل پارک خود یا در جاده‌هایی می‌شوید که در آن رانندگی کرده‌اید
 • زمان واکنش گیربکس اتوماتیک شما در شروع سرد بیشتر از حد معمول است
 • تکان‌ها هنگام راه‌اندازی و/یا تکان‌ها در هنگام شتاب احساس می‌شوند.

مایلیم به این نکته اشاره‌کنیم که علائم دیگر ممکن است نشان‌دهنده ایراداتی باشد که نیاز به تعویض روغن‌دارند. همین علائم ممکن است نشان‌دهنده این باشد که گیربکس شما باید با قطعه‌ای با عملکرد بهتر تعویض شود.

پیش از خرابی متوجه مشکل گیربکس هاوال شوید

 1. بازرسی‌های بصری منظم از گیربکس‌ها انجام دهید. به دنبال نشت روغن در محورهای ورودی و خروجی و تغییر رنگ‌رنگ که ممکن است نشان‌دهنده گرمای بیش‌ازحد باشد، باشید. در صورت امکان به گیربکس نیز گوش دهید و لرزش بیش‌ازحد را بررسی کنید.
 2. گیربکس‌ها اغلب باید در محیط‌های کثیف و گردوغبار کار کنند. سعی کنید تا حد امکان آن‌ها را تمیز نگه دارید تا از نفوذ احتمالی آلاینده‌ها به دستگاه جلوگیری کنید و به بازرسی‌های بصری کمک کنید. گردوغبار و کثیفی پوشاننده گیربکس نیز می‌تواند به گرم شدن بیش‌ازحد کمک کند، بنابراین آن‌ها را مرتباً تمیز کنید.
 3. روغن‌کاری معمولی مطابق با مشخصات سازنده ضروری است. اطمینان حاصل کنید که از روان کننده مناسب با افزودنی‌های مناسب برای کاربرد خود استفاده می‌کنید
 4. تجزیه‌وتحلیل منظم ارتعاش به‌ویژه در یک محیط پر سروصدا مهم است که از شنیدن آن جلوگیری می‌کند. لرزش بلبرینگ‌ها و چرخ‌دنده‌های داخلی را کنترل کنید. افزایش ارتعاش نشانه مطمئنی از مشکلات قریب‌الوقوع است.
 5. درپوش‌های بازرسی را بردارید و چرخ‌دنده‌های داخلی را ازنظر بصری برای نشانه‌های سوراخ شدن یا مارپیچ بررسی کنید. ناهماهنگی نشان‌دهنده یاتاقان‌ها یا محفظه‌های فرسوده است.
 6. با استفاده از یک نشانگر شماره‌گیری، عکس‌العمل و پایان بازی را بررسی کنید. افزایش عکس‌العمل نشان‌دهنده ساییدگی دندانه‌های چرخ‌دنده و افزایش در پایان نشان‌دهنده ساییدگی یاتاقان یا ساییدگی بدنه است.
 7. باگذشت زمان ممکن است تقاضاهای گیربکس از زمانی که در ابتدا مشخص‌شده بود تغییر کرده باشد. رتبه‌بندی گیربکس را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که مطابق با مشخصات و توان ورودی سازنده کار می‌کند.

آیا نکاتی برای افزایش عمر گیربکس وجود دارد؟

بله، شما می‌توانید از گیربکس خود مراقبت کنید تا عمر “نامحدود” خود را حفظ کند. برای جلوگیری از تغییر گیربکس دستی یا اتوماتیک می‌توان از برخی رفلکس‌های ساده استفاده کرد.

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، سطح مایع باید به‌طور منظم بررسی شود. قبل از انجام بررسی‌ها منتظر ظاهر شدن خرابی‌ها نباشید، زیرا همیشه بهتر است بیش‌ازحد محتاط باشید تا از عواقب سهل‌انگاری متحمل شوید.

اگر متوجه علائم غیرعادی شدید، زمان را از دست ندهید! ناهنجاری‌ها را یادداشت کنید و آن‌ها را به یک متخصص ارجاع دهید تا وضعیت گیربکس را بررسی کند و تشخیص دهد که چه اشکالی دارد.

به‌وسیله نقلیه خود گوش دهید به معنای واقعی کلمه، شما باید بتوانید بین صداهای عادی رانندگی و صداهای غیرعادی تمایز قائل شوید. ازنظر تصویری باید به هر رفتاری که ناآشنا به نظر می‌رسد توجه کنید.

 

علائم خرابی مبدل گشتاور گیربکس هاوال

پیچیدگی قطعاتی که در داخل مبدل گشتاور کار می‌کنند به این معنی است که آنها در واقع با گذشت زمان از بین می‌روند. برخی از علائم مبدل گشتاور بد وجود دارد که باید آنها را زیر نظر بگیرید:

 1. نشتی – پیچیدگی قطعاتی که در داخل مبدل گشتاور کار می‌کنند به این معنی است که آنها در واقع با گذشت زمان از بین می‌روند. گرمای زیاد می‌تواند محفظه بیرونی مبدل گشتاور را منحرف کند و باعث خراب شدن آب بندی‌ها شود که منجر به نشتی می‌شود. با نشت روغن گیربکس هاوال از مبدل گشتاور، روغن کمتری در داخل آن وجود دارد که منجر به گرمای بیشتر و آسیب بیشتر می‌شود.
 2. لغزش – با خراب شدن مبدل گشتاور، می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای گیربکس هاوال از یک دنده به دنده دیگر شود. به جای تعویض تمیز، ممکن است در تعویض دنده تاخیر احساس کنید و در حالی که سعی می‌کند دنده دیگری را درگیر کند، دور موتور را بالاتر ببینید.
 3. گرمای بیش از حد – فشار داخل مبدل گشتاور گرما ایجاد می‌کند و گرما در نهایت باعث خراب شدن مبدل گشتاور می‌شود. برخی از خودروها دارای چراغ هشدار دمای گیربکس هستند و زمانی که دما خیلی زیاد شود این چراغ روشن می‌شود. گرمای بیش از حد می‌تواند باعث شود خودرو به حالت “لنگ” برود، جایی که خودرو در یک دنده (معمولاً 2 یا 3) می‌ماند و اصلاً تعویض نمی‌شود.
 4. لرزش – یکی از علائم کلاسیک مبدل گشتاور بد، لرزیدن است. خرابی داخل مبدل گشتاور باعث ایجاد عدم تعادل در جریان روغن می‌شود، که لرزشی ایجاد می‌کند که تقریباً احساس می‌کنید در یک جاده خاکی یا روی یک نوار رومبل سوار هستید. صدا و لرزش لرزش مبدل گشتاور نشانه‌هایی هستند که باید آن را سریع بررسی کنید!
 5. آلودگی روغن گیربکس هاوال – حرارت، فشار و سایش زیاد در طول زمان باعث خراب شدن قطعات داخل مبدل گشتاور می‌شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، روغن این ذرات کوچک را در بقیه قسمت گیربکس هاوال حمل می‌کند. روغن گیربکس تیره می‌شود، اغلب بوی سوختگی می‌دهد، و هنگام بررسی میله اندازه گیری می‌توانید آلودگی روغن را ببینید.

یک مبدل گشتاور زمانی کار می‌کند که همه این قطعات با هم ترکیب شوند تا به واحد اجازه دهد تا قدرت موتور را بگیرد و آن را در صورت نیاز به مجموعه دنده گیربکس هاوال منتقل کند. مبدل گشتاور در 3 فاز استال، شتاب گیری و قفل شدن کار می‌کند. در هنگام توقف، موتور همانند پروانه در حال چرخش است. اما توربین حرکت نمی‌کند و در نتیجه وسیله نقلیه حرکت نمی‌کند. در مرحله شتاب، موتور پروانه را به حرکت در می‌آورد و سرعت روغن گیربکس هاوال را افزایش می‌دهد که به نوبه خود باعث افزایش سرعت توربین (و در نتیجه بقیه خودرو) می‌شود. مرحله قفل نهایی معمولاً در سرعت‌های بالاتر از 40 مایل در ساعت اتفاق می‌افتد و به موتور و گیربکس اجازه می‌دهد با سرعت یکسان بچرخند، بدون هیچ گونه لغزش یا از دست دادن کارایی.

در مرکز تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی، هر بازسازی گیربکس داخلی شامل یک مبدل گشتاور کاملاً بازسازی شده است. برخلاف تعمیرگاه‌های غیر تخصصی گیربکس اتوماتیک، ما معتقدیم که در صورت استفاده مجدد از مبدل گشتاور قدیمی، یکپارچگی گیربکس بازسازی شده به خطر می‌افتد.

 

تعمیرات تخصصی هاوال، تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی

ما نه‌تنها در تشخیص علائم خرابی گیربکس و تعمیر قطعاتی که باعث مشکل می‌شوند متخصص هستیم، بلکه در تعویض نیز مهارت داریم. آوردن خودتر هاوال به تعمیرگاه ماما برای تعمیر و نگهداری معمول و خدمات انتقال منظم به جلوگیری از خرابی در آینده کمک می‌کند. اگر سؤالی دارید یا نیاز به تعمیر گیربکس دارید، همین امروز با کارشناسان ما در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی تماس بگیرید.

خدمات گیربکس هاوال در مجموعه‌ی ما عبارت‌اند از:

تعمیر گیربکس

بررسی سیستم برقی گیربکس

تعویض فلاش گیربکس

تعویض فیلتر گیربکس

تعویض و بررسی سطح روغن گیربکس

بررسی سلامت اجزای داخلی گیربکس

تعویض شیر برقی

تمامی خدمات نام‌برده شده و سایر خدمات مربوط به حوزه گیربکس در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی با ضمانت‌نامه یک‌ساله ارائه می‌شوند، در طول این مدت ما در کنار شما هستیم و هرگونه مشکل در قسمت تعمیر شده را بدون ریالی هزینه مجدد بررسی می‌کنیم.

چه مراحلی در تعمیر گیربکس خودروهای هاوال وجود دارد؟

بررسی علت نقص، جداسازی گیربکس، تعمیر یا تعویض قطعات خراب، مونتاژ گیربکس و تنظیم آن.

چه تجهیزاتی برای تعمیر گیربکس هاوال مورد نیاز است؟

جک مخصوص، ابزارهای تخصصی تعمیر گیربکس، دستگاه تعویض روغن و تست عملکرد.

آیا تعمیر گیربکس هاوال نیاز به تخصص خاصی دارد؟

بله، تعمیر گیربکس نیاز به تخصص و تجربه کافی در این زمینه دارد.

هزینه تعمیر گیربکس هاوال چقدر است؟

هزینه تعمیر معمولاً بسته به نوع خرابی و قطعات مورد نیاز متفاوت است.

چه زمانی باید گیربکس هاوال تعویض شود؟

در صورت خرابی قطعات اصلی گیربکس مانند پینیون ها و کینتیک، تعویض گیربکس ضروری است.

چه نکاتی باید در نگهداری گیربکس هاوال رعایت شود؟

تعویض روغن گیربکس در بازه‌های زمانی مناسب و بررسی نشتی‌ها از جمله نکات مهم در نگهداری است.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل گیربکس اتوماتیک یا انجام سرویس های دوره ای گیربکس، با کارشناسان ما تماس بگیرید: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

———————————————————

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

آدرس: کرج، جاده ملارد، ورودی سه راه حافظیه

———————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام می‌شود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک می‌باشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک فعالیت می‌کند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال می‌شود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

آدرس: کرج، جاده ملارد، ورودی سه راه حافظیه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *