علائم خرابی گیربکس اتوماتیک

تعمیر گیربکس اتومات (گیربکس اتوماتیک) در چه زمانی بهتر است؟

از خودروی خود به خوبی مراقبت کنید، اگر نمی‌خواهید خرج زیادی را متحمل شوید. متاسفانه دانستن اینکه کدام تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دانش، تجربه و تخصص مورد نیاز برای تعمیر گیربکس خودرو شما را دارند کار راحتی نیست.

یک نکته ای که شما باید به آن توجه کنید این است که تعمیر گیربکس اتوماتیک کار تخصصی است و سپردن آن به یک مکانیک ساده کاری اشتباه است چرا که در اغلب موارد باعث می‌شود شما دوبار برای تعمیرات گیربکس خود هزینه کنید.

همچنین باید بدانید که فرق زیادی بین تعمیرکار گیربکس اتوماتیک و تعویض کار گیربکس اتوماتیک وجود دارد و بسیاری از قطعات و لوازم آن قابل تعمیر بوده که اغلب تعمیرکاران به علت نداشتن تخصص و مهارت زیاد آن را تعویض می‌کنند. اگر صاحب خودروی چینی هستید، به دلیل اینکه گیربکس اتوماتیک خودروهای چینی تا حدودی تخصصی هستند نباید آنها را درهر جایی تعمیر کنید.


انواع گیربکس

به طور کلی دو نوع گیربکس در خودرو وجود دارد:

گیربکس اتوماتیک

در گیربکس اتوماتیک، گیربکس به صورت خودکار و اتوماتیک است يعنی خود دنده ها را با توجه به سرعت خودرو تغییر می‌دهد. این نوع گیربکس راحت تر است چرا که تغییر دنده ها را خودش تنظیم می‌کند و بدین صورت راننده از تغییر دنده دستی رها می‌شود.

گیربکس دستی

گیربکس دستی همان طور که از نامش مشخص است، سیستمی است که در آن دنده توسط راننده به صورت دستی اجرا می‌شود و گشتاور کلاچ را تنظیم می کند. گیربکس های دستی معمولا در خودروهای قدیمی تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع گیربکس ها به صورت دستی و با استفاده از پا روی پدال عمل می‌کنند.

5 علامت وجود مشکل در گیربکس

این چند علامت مسائل مرتبط به گیربکس خودرو شما را نشان می‌دهد و سبب می‌شود که درباره زمان و هزینه های تعمیرات بیشتر بدانید پس با ما همراه باشید.

دنده ها تغییر نمی‌کنند

آیا پیش آمده است که شما به ماشین خود استارت بزنید و کلاچ را فشار دهید اما چرخ دنده ها حرکت نکند؟ این یک نشانه از مشکل گیربکس اتومبیل شما است. اگر که چرخ دنده ها گیر کنند، امکان دارد به سبب عدم وجود روغن در چرخ دنده باشد یا با سطح ویسکوزیته مایع سازگار نیست و یا کابل ها نیاز به تنظیم مجدد پیدا کرده اند.

نشت روغن یا مایع

مایع گیربکس اتوماتیک در وسایل نقلیه در سیستم خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر نشت کند و شما هم به آن توجهی نداشته باشید، آماده باشید که مشکلات بزرگی برای گیربکس پیش بیاید. این مایع قرمز رنگ است و به راحتی قابل تشخیص می‌باشد. مطمئن شوید که سطوح مایع گیربکس را منظم بررسی کرده اید تا خودرو شما مانند یک خودرو جدید بدون هیچ مشکلی حرکت کند.

گرفتن کلاچ

در این مورد گرفتن کلاچ، کلاچ نمی‌تواند دیسک کلاچ را از فلایویل رها بکند. این یعنی دیگر کلاچ نمی‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و حتی هر زمانی که چرخ دنده ها بدون تنظیم کلاچ تغییر می‌کنند صدای سایش به گوش می‌رسد. اما نگران نباشید چرا که این مشکل به طور آسانی حل می‌شود و هزینه کمی دارد که فقط شامل سفت کردن پدال است.

سر و صدا در حالت خلاص یا صداهای غیرطبیعی موتور

در حالت کلی یک موتوری که در حال حرکت است ایراداتی دارد که باعث ایجاد سر و صدا می‌شود اما اگر خودرو شما در حالت خلاص هم سر و صدا ایجاد می‌کند به این معنی است که گیربکس اتومبیل مشکل دارد. همچنین اگر از موتور یا هنگام تغییر دنده ها صدایی به گوش می‌رسد باید خودرو را سریع نزد مکانیک ببرید.

معمولا مشکلاتی که به گیربکس مربوط است باعث می‌شود موتور صدای وزوز بدهد. تعویض روغن یا جایگزینی قطعات، مخصوصا یاتاقان ها از موارد مورد نیاز است. البته این موارد بسیار ارزان هستند، ولی اگر شما متوجه مشکلات نمی‌شوید یا سر در نمی‌آورید، بهتر است نزد مکانیک بروید.

بوی سوختگی

اگر مایعات گیربکس بیش از حد طبیعی گرم و یا اثرشان از بین رفته باشد، سبب می‌شود که بوی سوختگی ایجاد ‌شود. این موضوع اصطکاک را در قسمت های متحرک افزایش می‌دهد و می‌تواند آسیب جدی و غیر قابل بازگشتی به آنها برساند. در همه این موارد یک چکاپ کامل و به موقع یعنی در مدت زمان معینی راه حل این مشکلات گیربکس است.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید اتومبیلی سالم با کارکرد و عملکرد بالا داشته باشید و از جان خود و سرنشینان اتومبیل محافظت کنید، باید حتما بررسی دائم و به طور منظم قطعات خودرو را جدی بگیرید. زمان تعویض روغن ترمز، گیربکس و واسکازین و سایر قطعات خودرو را به طور دقیق حساب کنید و هر چند مدت یک بار، به انجام آن اقدام کنید.

این مورد را هیچ گاه فراموش نکنید که در این صورت سبب آسیب های جدی و پر هزینه می‌شود. باید بدانید که نوع روغنی مورد استفاده برای هر قطعه و میزان کیفیت آن، در افزایش طول عمر قطعه و خودرو شما نقش مهمی دارد. بهتر است خرید آن‌ها را از نمایندگی‌های فروش مجاز انجام دهید.

گیربکس اتوماتیک دشتی


تلفن تماس:


09124053117
09196477483

آدرس:

کرج جاده ملارد
سه راه حافظیه
قبل از ورودی فردیس
بین گلستان 68و70


چاپ   ایمیل

Related Articles

تفاوت گیربکس اتوماتیک AT و CVT

تفاوت گیربکس اتوماتیک AT و CVT

گیربکس اتوماتیک CVT

گیربکس اتوماتیک CVT