علت زوزه کشیدن گیربکس چیست؟

یکی از رایج ترین مسائل مربوط به گیربکس زوزه کشیدن آن است.این صدا در گیربکس های دستی و اتومات به دلایل مختلفی شنیده میشود.در صورتی که متوجه صدای های غیر عادیاز گیربکس اتومبیل خود شدید حتما به تعمیرگاه مراجعه کنید.

دلایل زوزه کشیدن گیربکس های اتوماتیک

این صدا به دلایل مختلفی مانند کم بودن روغن گیربکس، خرابی قسمت های مختلف مانند کلاچ، بلبرینگ، شافت ورودی بلبرینگ، بلبرینگ چرخ و … ایجاد می شود

1-کم بودن روغن گیربکس :

دلیل اصلی زوزه کشیدن گیربکس های دستی و اتوماتیک می باشد. در صورتی که مقدار روغن کم باشد، روانکاری اجزای گیربکس به خوبی صورت نمی گیرد. در این حالت اصطکاک بین اجزا باعث تولید صدا می شود. این مشکل می تواند آسیب زیادی به خودرو وارد کند. اگر با این شرایط مواجه شدید بهتر است تا نشتی روغن را بررسی کنید.

2-خرابی کلاچ :

در گیربکس های دستی بیشتر اتفاق می افتد. در این نوع گیربکس احتمال فرسوده شدن کلاچ زیاد است. به همین علت زمانی که کلاچ را فشار می دهید، صداهای غیر عادی می شنوید.

3-خرابی بلبرینگ :

اگر کلاچ درگیر نباشد و صدای زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک شنیده نشود، ممکن است مشکل مربوط به بلبرینگ باشد. این صدا بیشتر در زمانی شنیده می شود که روی پدال کلاچ فشار می آورید.

4-خرابی شافت ورودی بلبرینگ :

درون محفظه گیربکس، یاتاقان داخلی قرار دارد و در زمان خرابی می تواند صدای ناله یا زوزه تولید کند

5- خرابی بلبرینگ چرخ :

معمولا بلبرینگ چرخ نمی تواند صدای زیادی تولید کند. در صورت خرابی ممکن است در زمان رانندگی صدای ناله مانندی از آن شنیده شود

دلایل زوزه کشیدن گیربکس های دستی

1. کم بودن مقدار روغن گیربکس : این مسئله ممکن است در اثر نشتی یا تبخیر ایجاد شود. واسکازین نقش مهمی در گیربکس خودرو دارد. به همین علت باید به طور منظم مقدار آن را چک و در صورت نیاز آن را تعویض کرد. در غیر این صورت، تماس بین اجزا و اصطکاک آنها می تواند منجر به زوزه کشیدن گیربکس شود.

– کیفیت پایین و برند نامناسب روغن گیربکس : روغنی که برای گیربکس خودرو خود استفاده می کنید باید مطابق با موارد اعلام شده توسط سازنده خودرو باشد. این امر تاثیر مهمی بر عملکرد و دوام گیربکس دارد.

2- در صورت عدم تطابق و هم محوری شافت ها با مشکل صدای گیربکس مواجه می شوید. برای رفع این مشکل باید گیربکس خودرو خود را تعویض نمایید.

3- پایین بودن کیفیت قطعات گیربکس : گاهی اوقات برای رفع معایب کیفی قطعات، مواد نانو سرامیک زادو را به روغن گیربکس (تا 100000 کیلومتر) اضافه می کنند.

4- تماس دندانه های دو چرخ دنده : این امر می تواند موجب تولید صدا شود. در این حالت هم می توان از محصول نانو سرامیک زادو برای کاهش صدا استفاده کرد.

5- در برخی موارد صدا به دلیل سائیدگی یا شکستن فنر و ساچمه ماهک یا خلاصی و سائیدگی بیش از اندازه میل ماهک ایجاد می شود. در این موارد باید قطعه موردنظر تعویض شود.

6- ساییدگی و لقی بلبرینگ های درون گیربکس می تواند دلیل تولید صدا باشد. در این مواقع برای رفع مشکل می توان از ترمیم کننده های نانو سرامیک زادو استفاده کرد.

چطور مشکل زوزه کشیدن گیربکس را رفع کنیم؟

برای این کار ابتدا روغن گیربکس را کنترل کنید. در این شرایط باید به کیفیت و مقدار واسکازین توجه نمایید. اگر لازم بود به مقدار روغن اضافه یا آن را تعویض کنید. اگر خودروی شما نو است کمی صبر کنید. صدا در این خودروها بعد از آب بندی گیربکس برطرف می شود. در صورتی که صدای زوزه گیربکس برطرف نشد، می توانید از مکمل های گیربکس به عنوان یک درمان مقطعی استفاده کنید. دقت داشته باشید که اگر زوزه کشیدن گیربکس برای طولانی مدت ادامه داشته باشد، خسارت های بیشتری به قسمت های دیگر وارد می کند

سخن آخر

گیربکس یکی از مهم ترین قسمت های خودرو است که نقش مهمی در انتقال قدرت در خودرو ایفا می کند. یکی از شایع ترین مشکلات آن، شنیدن صدای زوزه است. در این مقاله به برخی از علل و روش های برطرف کردن صدای زوزه گیربکس اشاره کردیم. در صورت مواجه شدن با این شرایط هر چه سریع تر برای رفع آن اقدام کنید.