شایع ترین مشکلات گیربکس

شایع ترین مشکلات گیربکس ، مشکلات مختلفی در انواع گیربکس ها ایجاد می شوند که نباید به سادگی از کنار آنها عبور کرد. در این قسمت به برخی از شایع ترین مشکلات گیربکس اشاره می کنیم. با ما همراه باشید

لرزش و تکان های غیر عادی خودرو :

یکی از اولین نشانه های وجود مشکل در گیربکس خودرو، لرزش و تکان های شدید خودرو می باشد. مهم ترین نشانه مشکل در گیربکس های دستی، تعویض سخت دنده است. البته ممکن است خرابی کلاچ باعث این امر شود. تعویض سخت دنده در گیربکس های اتومات زمانی رخ می دهد که شتاب می گیرید.

شنیدن صدای ناله یا زوزه :

اگر از خودروی خود صدای غیر عادی (زوزه، ناله، وزوز) می شنوید بهتر است به تعمیرگاه مراجعه کنید. البته تشخیص صدا به سادگی امکان پذیر نیست.

نشت روغن گیربکس (واسکازین):

نشان دهنده بروز مشکل در سیستم انتقال قدرت خودرو است. در صورت مواجه شدن با این مشکل، آن را نادیده نگیرید. در غیر این صورت خسارت های زیادی به خودرو شما وارد می شوند. شما به راحتی می توانید نشتی روغن را تشخیص دهید. رنگ روغن در حالت عادی، قرمز و شفاف است. اگر به رنگ تیره باشد و بوی سوخته بدهد، باید تعویض شود. برای این کار می توانید از یک مکانیک کمک بگیرید.

شنیدن صداهای عجیب در زمان خلاصی خودرو :

گاهی اوقات کم بودن و کثیفی واسکازین و یا فرسودگی قطعات مختلف گیربکس می توانند این مشکل را به وجود آورند.

هشدار بروز مشکل با روشن شدن چراغ چک خودرو :

اگر چراغ چک موتور در خودرو شما روشن شد، نشان می دهد که در سیستم انتقال قدرت مشکلی وجود دارد. سنسورهای موجود در خودرو می توانند کوچک ترین مشکلات خودرو را شناسایی و به کامپیوتر خودرو اطلاع دهند. بنابراین اگر چراغ چک خودرو شما روشن شده مطمئن باشید مشکلی در اتومبیل شما وجود دارد.

تعویض ناگهانی دنده در خودرو :

دنده باید در گیربکس های دستی در یک حالت ثابت بماند، مگر اینکه نیاز به تغییر دنده باشد. تعویض دنده در گیربکس های اتوماتیک به وسیله سیستم کامپیوتری انجام می شود. در برخی مواقع تعویض دنده در گیربکس دستی بدون دخالت افراد صورت می گیرد. در گیربکس اتوماتیک هم ممکن است دنده به صورت ناگهانی در حالت خلاص قرار گیرد. در این موارد باید به تعمیرگاه مراجعه کنید. تعویض ناخودآگاه دنده امری خطرناک است و می تواند باعث بروز تصادف شود.

سخت بودن تعویض دنده :

در صورت مواجه شدن با این مشکل، وضعیت واسکازین خودرو را بررسی کنید. مشکل سخت بودن تعویض دنده ممکن است به کلاچ، سیستم کامپیوتر و…ارتباط داشته باشد.

خودرو قدرت و توان کافی برای حرکت ندارد :

گاهی اوقات موتور ماشین به خوبی کار می کند اما اتومبیل شما توان و قدرت کافی را ندارد. این مورد هم یکی از نشانه های خرابی گیربکس است. این مشکل ممکن است به دلیل خرابی قطعات داخلی جعبه دنده، نشت واسکازین و داغ شدن بیش از اندازه گیربکس اتفاق بیفتد. در صورتی که با این مشکل روبه رو شدید، توصیه می کنیم به تعمیرگاه مراجعه کنید

بکسواد کردن کلاچ :

برخی مواقع کلاچ در گیربکس های دستی بکسواد می کند. وقتی شما پدال کلاچ را فشار می دهید، صفحه کلاچ و فلاویل درگیر می شوند. در این حالت کلاچ همچنان در حالت چرخیدن است. این امر موجب می شود تا تعویض دنده به سختی انجام شود یا غیر ممکن باشد.

سخن آخر

در پایان باید گفت که گیربکس‌ های AMT راه ‌حل مناسبی برای تجهیز خودروهای اقتصادی به جعبه ‌دنده خودکار هستند. بدون آنکه هزینه تولید و قیمت نهایی این خودروها را بیش از حد بالا ببرند. تفاوت اصلی گیربکس ساده با گیربکس اتوماتیک در آن می باشد که فرآیند تعویض دنده و کلاچ گیری توسط مجموعه رباتی هوشمند انجام می شود. در طی سال های اخیر، گیربکس AMT به دلیل ساختار ساده و سهولت در رانندگی طرفداران بسیاری دارد. در حال حاضر یکی از شرکت های علاقه مند به این سیستم، کمپانی فراری می باشد که در بعضی از خودرو های خود از آن استفاده می کند.