تعمیر گیربکس دنا

گیربکس اتوماتیک دنا

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

گیربکس اتوماتیک دنا

گیربکس اتوماتیک دنا، یک نوع گیربکس اتوماتیک است که برای خودروهای ساخت شرکت ایران‌خودرو، به خصوص خودروهای دنا، استفاده می‌شود. این گیربکس اتوماتیک با نام تجاری “AMT” یا “Automated Manual Transmission” شناخته می‌شود و در برخی مدل‌های خودروی دنا به کار می‌رود.

در گیربکس اتوماتیک دنا، از یک دسته کنار دنده استفاده می‌شود که برای تغییر دنده به صورت دستی به جای سیستم کلاچ، از یک سیستم هیدرولیکی استفاده می‌شود. این گیربکس اتوماتیک همچنین دارای چهار دنده به جلو و یک دنده عقب می‌باشد.

مزیت اصلی گیربکس اتوماتیک دنا در کاهش مصرف سوخت است. با توجه به اینکه گیربکس اتوماتیک دنا از یک سیستم هیدرولیکی برای تغییر دنده استفاده می‌کند، مصرف سوخت آن نسبت به گیربکس‌های اتوماتیک دیگر کمتر است.

همچنین، گیربکس اتوماتیک دنا باعث راندمان بیشتر خودرو می‌شود، زیرا در هنگام تغییر دنده، از توان موتور کمتری استفاده می‌شود. این گیربکس همچنین دارای عمر طولانی‌تر و کمتر خرابی نسبت به گیربکس‌های دیگر می‌باشد.

به طور کلی، گیربکس اتوماتیک دنا یک گزینه خوب برای کسانی است که به دنبال راحتی و کاهش مصرف سوخت در رانندگی هستند.

 

تعمیر گیربکس اتوماتیک دنا

تعمیر گیربکس اتوماتیک دنا بستگی به مشکلی که در گیربکس وجود دارد دارد. اما در کل، تعمیر گیربکس اتوماتیک دنا باید توسط تکنسین‌های ماهر و با تجربه انجام شود. بهترین راه برای تعمیر گیربکس اتوماتیک دنا، این است که به یک کارگاه متخصص مراجعه کنید که تجربه کافی در تعمیر گیربکس اتوماتیک دنا داشته باشد.

برخی از مشکلات معمول در گیربکس اتوماتیک دنا عبارتند از:

– لرزش در هنگام تغییر دنده
– صدای عجیب یا نامأنوس در هنگام تغییر دنده
– عدم تغییر دنده به صورت صحیح
– نشت روغن از گیربکس

در صورتی که مشکلی در گیربکس اتوماتیک دنا وجود دارد، بهتر است که به یک مکانیک ماهر مراجعه کنید تا بتواند مشکل را تشخیص داده و به شما راهنمایی کند. در برخی موارد، مشکلات در گیربکس اتوماتیک دنا ممکن است به علت نیاز به تعویض قطعات گیربکس باشد که بهتر است توسط تکنسین‌های ماهر و با استفاده از قطعات اصلی تعویض شود. همچنین، بهتر است در موقعیت‌های خطرناک، مانند رانندگی در جاده‌های بلند و تپه‌های زیاد، از کارایی گیربکس اطمینان حاصل کنید.

تعمیر گیربکس دنا با توجه به افزایش تولید این خودرو در داخل ایران در سال‌های اخیر افزایش پیداکرده است. گیربکس اتوماتیک مدرن پیچیده‌ترین جزء مکانیکی در وسایل نقلیه امروزی است.

گیربکس اتوماتیک شامل سیستم های مکانیکی، سیستم های هیدرولیک، سیستم های الکتریکی و کنترل‌های کامپیوتری است که باهم کار می‌کنند تا موتور را به حرکت درآورند و چرخ‌ها را به حرکت درآورند.

تعمیر گیربکس دنا در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی همانند سایر خودروهای داخلی دارای گیربکس اتوماتیک به‌صورت کاملاً تخصصی انجام می‌شود.

 

علائم هشداردهنده مشکلات گیربکس دنا را بشناسید

مشکلات شدید رانندگی و سایر عوامل می‌تواند منجر به مشکل گیربکس شود، اما توجه به وضعیت خودروی شما می‌تواند تشخیص مشکلات گیربکس را قبل از اینکه از کنترل خارج شود، آسان‌تر کند. مراقب علائم رایج گیربکس دنا زیر باشید:

 

مشکلات روغن گیربکس

مشکلات روغن گیربکس ممکن است باعث کاهش کارایی گیربکس شده و در نتیجه باعث خرابی و نیاز به تعمیر گیربکس شود. برخی از مشکلات روغن گیربکس عبارتند از:

1- روغن گیربکس کثیف یا آلاییده: روغن گیربکس در طول زمان ممکن است به دلیل برخی عوامل مانند آلودگی و گرد و غبار کثیف شود و باعث کاهش عمر مفید گیربکس شود. برای رفع این مشکل، باید روغن گیربکس را به طور منظم تعویض کرد.

2- کمبود روغن گیربکس: کمبود روغن گیربکس ممکن است باعث کاهش عمر مفید گیربکس و آسیب به قطعات داخلی آن شود. در صورتی که سطح روغن گیربکس بسیار پایین باشد، باید سطح آن را افزایش داد.

3- استفاده از روغن نامناسب: استفاده از روغن نامناسب ممکن است باعث کاهش عمر مفید گیربکس شود. باید مطمئن شد که روغن مورد استفاده برای گیربکس، با مشخصات و توصیه‌های سازنده خودرو همخوانی دارد.

4- روغن گیربکس گرم نشده: در صورتی که روغن گیربکس قبل از رانندگی به دمای کافی گرم نشود، ممکن است باعث کاهش عمر مفید گیربکس شود. برای رفع این مشکل، باید قبل از شروع رانندگی، بازه زمانی کافی برای گرم شدن روغن گیربکس را در نظر گرفت.

در کل، توجه به سطح و کیفیت روغن گیربکس، تعویض منظم آن و استفاده از روغن مناسب، می‌تواند به کاهش مشکلات روغن گیربکس و افزایش عمر مفید گیربکس کمک کند.

وقتی گیربکس شما بیش‌ازحد گرم می‌شود، احتمال زیادی وجود دارد که مایع گیربکس شما درگیر باشد. وضعیت مایع انتقال شما می‌تواند به‌طورجدی بر سلامت کلی انتقال شما تأثیر بگذارد. اگر مقدار زیادی یا خیلی کم مایع گیربکس دارید، یا اگر قدیمی و کثیف است، ممکن است قبل از اینکه متوجه شوید دچار مشکل شوید.

گرمای بیش‌ازحد

اگر برخی از اجزای خودروی شما بیش‌ازحد گرم می‌شود، گیربکس شما می‌تواند به‌سرعت همین کار را انجام دهد. یکی دیگر از قطعات خودرو که اغلب بیش‌ازحد گرم می‌شود موتور شما است و زمانی که موتور شما بیش‌ازحد داغ می‌شود، گیربکس شما باید سخت‌تر کار کند. این کار اضافی می‌تواند بر توانایی انتقال شما برای انجام درست‌کار خود تأثیر بگذارد.

آسیب‌های داخلی خودرو

مشکلات داخلی گیربکس شما می‌تواند باعث داغ شدن بیش‌ازحد آن شود. چنین مسائلی شامل نشت مایع گیربکس و سایر موارد ازجمله مهارت‌هایی است که گروه تخصصی ما در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک دشتی می‌توانند آن را تشخیص داده و برطرف کند.

امروزه گیربکس خودروها مؤثرتر از هر زمان دیگری است. به لطف پیشرفت‌های مختلف فناوری، ما اکنون گیربکس‌های الکترونیکی رایانه‌ای داریم که می‌توانند در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنند و درعین‌حال به‌آرامی دنده‌ها را جابجا کنند. این اجزا در سیستم های عملکرد موتور خودروها ادغام می‌شوند.

 

خدمات تعمیر گیربکس دنا مجموعه دشتی

 • بازرسی گیربکس دنا. درحالی‌که ممکن است در مورد علت مشکلات انتقال خود شک داشته باشید، هیچ توصیه حرفه‌ای جایگزینی در مورد این موضوع وجود ندارد. گروه ما می‌تواند به انتقال شما نگاه کند و فوراً به شما بگوید چه مشکلی دارد.
 • تعمیر گیربکس دنا. اگر گیربکس شما مشکلات جدی دارد، به‌احتمال‌زیاد نیاز به راه‌اندازی یک کار تعمیر وجود دارد. تعمیر انتقال آسان نیست، اما ما به شما بهترین نرخ ممکن را برای این سرویس ارائه می‌دهیم.
 • گیربکس فلاش. مشکلات انتقال کمتر پیچیده گاهی اوقات می‌تواند با یک تعویض ساده مایع برطرف شود. تکنسین‌های بسیار ماهر تایر مرکز کار را قبل از اینکه متوجه شوید تمام می‌کنند.:

 

مبانی گیربکس اتوماتیک

 • قطعات گیربکس اتوماتیک عبارت‌اند از: دنده‌های سیاره‌ای، کلاچ ها، کوپلینگ های مایع و یاتاقان‌ها
 • گیربکس‌های شش سرعتِ اتوماتیک رایج‌ترین هستند
 • خودروهای قدیمی ممکن است چهار یا پنج دنده‌اتوماتیک داشته باشند
 • مبدل گشتاور عملکردی را انجام می‌دهد که کلاچ مکانیکی به‌طور سنتی با تسهیل تعویض دنده انجام می‌دهد.

 

آیا خودروهای اتوماتیک کلاچ دارند؟

بله، مکانیزمی که در همه خودروها برای تعویض دنده استفاده می‌شود، کلاچ است. با استفاده از مبدل گشتاور، تعویض دنده را مانند کلاچ دستی تسهیل می‌کند.

بااین‌حال، پدال کلاچ در گیربکس اتوماتیک وجود ندارد. راننده به‌جای استفاده از پدال کلاچ برای تعویض دنده به ماشین تکیه می‌کند تا به‌طور خودکار دنده‌ها را عوض کند، بنابراین اصطلاح “گیربکس اتوماتیک” است.

 

گیربکس اتوماتیک چگونه کار می‌کند؟

 • از پنج‌تا ده دنده برای رسیدن به طیف وسیعی از سرعت‌ها استفاده می‌کند
 • گیربکس براساس سرعت خودرو دنده مناسب را انتخاب می‌کند
 • در گیربکس اتوماتیک، با فعال کردن کلاچ، موتور را به‌طور خودکار از چرخ‌ها جدا می‌کند.
 • کلاچ در مقایسه با گیربکس‌های دستی که به‌عکس العمل راننده و پدال کلاچ متکی است باعث می‌شود خودرو به‌آرامی و بدون هیچ تردیدی دنده‌ها را تعویض کند.

 

نشانه‌های نشت روغن گیربکس دنا

نشانه‌های نشت روغن گیربکس دنا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1- لکه‌های روغنی زیر خودرو: اگر به طور منظم لکه‌های روغنی زیر خودروتان را مشاهده می‌کنید، ممکن است نشت روغن گیربکس داشته باشید.

2- بوی سوخته: اگر بوی سوخته در داخل خودرو حس می‌کنید، این ممکن است نشانه نشت روغن گیربکس باشد که به دلیل اصطکاک قطعات درون گیربکس و تولید حرارت زیاد به وجود می‌آید.

3- کاهش سطح روغن گیربکس: اگر به طور منظم باید سطح روغن گیربکس خودروتان را افزایش دهید، ممکن است نشت روغن گیربکس داشته باشید.

4- صدای عجیب: اگر صدای عجیبی در هنگام رانندگی از گیربکس خودروتان شنیدید، این ممکن است نشانه نشت روغن گیربکس باشد.

5- کاهش کارایی گیربکس: اگر کارایی گیربکس شما کاهش یافته و تغییر دنده‌ها هنگام رانندگی دشوار شده است، ممکن است نشت روغن گیربکس دنا باشد.

در نتیجه، اگر شما هر یک از این نشانه‌ها را تجربه کردید، بهتر است به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید تا شما راهنمایی کند و نشت روغن گیربکس شما را تعمیر کند. باید به یاد داشته باشید که نشت روغن گیربکس دنا باید در اولین فرصت تعمیر شود تا از کاهش عمر مفید گیربکس جلوگیری شود.

 

اگر به نشتی گیربکس مشکوک هستید، اولین گام برای تأیید ظن شما باید بررسی دیپ باشد. میله اندازه‌گیری معمولاً به‌صورت یک دایره قرمزرنگ که به شاخک داخل لوله متصل است قابل‌شناسایی است. اگر نمی‌توانید آن را پیدا کنید، دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید. مایع گیربکس برای عملکرد صحیح گیربکس شما حیاتی است. بدون آن، گیربکس شما می‌تواند بیش‌ازحد گرم شود، آسیاب شود و شتاب را به تأخیر بیندازد. خوشبختانه، تشخیص علائم نشتی گیربکس یا مایع انتقال کم معمولاً آسان است. در اینجا چهار نشانه از انتقال نشتی وجود دارد

لرزش غیرعادی

لغزش دنده‌ها می‌تواند باعث ایجاد لرزش ناراحت‌کننده در هنگام شتاب گیری شود و این معمولاً نتیجه مایع انتقال کم است. این می‌تواند به این معنی باشد که ماشین شما برای رانندگی ناامن است. اگر موتور شما شروع به لرزش غیرعادی کرد، آن را برای بازرسی گیربکس خودرو ببرید.

مایع زیر ماشین

اگر زمانی از ماشین شما مایعی چکید – غیر از آب – آن را برای بازرسی گیربکس ببرید. راهروی شما می‌تواند گویای همه‌چیز برای این مشکل باشد. اگر محل پارک معمولی شما شروع به نشان دادن گودال‌های مایع عجیب‌وغریب کرد، پس می‌دانید چیزی اشتباه است.

گرمای شدید

یکی از وظایف سیال گیربکس روغن‌کاری چرخ‌دنده‌ها است. هنگامی‌که مایع انتقال نشت می‌کند، نمی‌تواند چرخ‌دنده‌ها را روغن‌کاری کند و اصطکاک حاصل می‌تواند باعث ایجاد گرمای قابل‌توجهی در گیربکس شود.

تمیز نگه‌داشتن گیربکس به تضمین طول عمر آن کمک می‌کند و یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که برای تمیزی گیربکس باید حفظ شود، فیلتر گیربکس است. اگرچه انتظار می‌رود مقداری گرفتگی وجود داشته باشد، بنابراین مهم است که نه‌تنها نحوه جلوگیری از گرفتگی بد را بدانید، بلکه در صورت بروز گرفتگی بد چه باید کرد.

 

نحوه جلوگیری از گرفتگی انتقال

مانند تعویض روغن، فیلتر گیربکس را می‌توان و باید به‌طورمعمول تعویض کرد. اکثر خودروها – جدید و قدیمی – باید هر دو سال یا هر 30000 مایل یک فیلتر گیربکس جدید دریافت کنند. همچنین می‌توانید فیلتر گیربکس را خودتان با پاک‌کننده ترمز دیسکی تمیز کنید، اما اگر خودتان این کار را انجام دهید، درخطر آسیب دیدن فیلتر قرار خواهید گرفت.

 

چگونه علائم گرفتگی فیلتر گیربکس را تشخیص دهیم؟

شاید بیش از دو سال بدون تمیز کردن یا تعویض فیلتر گیربکس ماشین خود را در اختیار داشته باشید. خوب است! فقط مراقب برخی علائم رایج گرفتگی باشید و در نظر بگیرید که خودروی خود را برای سرویس گیربکس ظرف چند ماه آینده به تعمیرگاهی تخصصی ببرید.

 

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک دنا

ابتدا سطح مایع را بررسی کنید. نیاز به شارژ مکرر نشان می‌دهد که نشتی درجایی در گیربکس وجود دارد که باید در اسرع وقت ردیابی و اصلاح شود.

سعی کنید ماشین را روی یک سطح صاف قرار دهید . موتور را روشن کنید و اهرم گیربکس را چند بارکار کنید. هر قطره‌ای روی کاغذ ظاهر می‌شود و موقعیت آن‌ها به شما ایده خوبی می‌دهد که مایع از کجا می‌آید. اگر سطح مناسب است، باید وضعیت مایع را بررسی کنید. وضعیت سیال انتقال اغلب می‌تواند راهنمای مفیدی برای شرایط انتقال باشد. یک اسمید از مایع تازه را روی مقداری کاغذ سفید آشپزخانه قرار دهید تا مقایسه کنید و سپس با استفاده از دیپ استیک نمونه‌ای از مایع را از جعبه‌دنده به دست آورید و دوباره آن را روی کاغذ بمالید.

مایع داغ نازک‌تر است و رنگ کمتری دارد اما دو نمونه باید تقریباً یکسان به نظر برسند. تغییر رنگ قهوه‌ای تیره نشان می‌دهد که مایع بیش‌ازحد گرم شده است، درحالی‌که وجود لکه‌های سیاه به سایش شدید کلاچ‌های داخلی و باندهای ترمز اشاره دارد و احتمالاً به بررسی داخلی نیاز خواهد بود – به‌خصوص اگر آزمایش‌های دیگر شما نشان دهد که گیربکس به‌درستی کار نمی‌کند.

چک‌های ساده

تاکنون شایع‌ترین علت مشکل در گیربکس اتوماتیک، سطح نادرست مایع است (به خط کناری، روبرو مراجعه کنید). اگر به نظر می‌رسد همه‌چیز درست است، باید آزمایشی انجام دهید تا متوجه شوید که آیا مشکل در گیربکس، مبدل گشتاور یا موتور است.

عدم عملکرد عمومی با شتاب ضعیف و شروع بد در سربالایی می‌تواند به دلیل نقص در مبدل گشتاور باشد. در برخی از مدل‌ها می‌توان مبدل را با انجام تست استال بررسی کرد، اگرچه این روش در همه موارد مناسب نیست. از دفترچه راهنمای خود (یا فروشنده خود) دریابید که آیا می‌توانید آزمایش را انجام دهید و همچنین سرعت توقف مشخص‌شده برای گیربکس شما چقدر است.

با روشن شدن موتور و گرم شدن مناسب موتور و گیربکس، ترمز پا را محکم فشار دهید، پایین‌ترین دنده را انتخاب کنید و پدال گاز را کاملاً فشار دهید تا دور موتور بالا برود – آن را تا زمانی که دور از بالا رفتن متوقف شود ادامه دهید.

با استفاده از یک دور شمارنده دقیق، سرعت موتور را یادداشت کنید (به نام سرعت توقف ). پدال گاز را رها کرده و سکتور را به حالت خنثی برگردانید. گیربکس را بیش از ده ثانیه در حالت توقف نگه ندارید وگرنه ممکن است آسیب جدی وارد کنید.

سرعت استال اندازه‌گیری شده را با مقدار مشخص‌شده مقایسه کنید. خوانش درست زیر مقدار مشخص‌شده به این معنی است که موتور احتمالاً تنظیم‌نشده است، اما مقدار قابل‌توجهی پایین‌تر (مثلاً 500 دور در دقیقه پایین) نشان می‌دهد که خطای مبدل وجود دارد.

امتیاز 5 از 5

برای رفع مشکل گیربکس اتوماتیک یا انجام سرویس های دوره ای گیربکس، با کارشناسان ما تماس بگیرید:
۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

———————————————————

راه های ارتباطی با تعمیرگاه گیربکس دشتی

موبایل (دشتی): ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

اینستاگرام: gearbox_dashti@

کانال آپارات تعمیرگاه گیربکس دشتی

کانال یوتوب تعمیرگاه گیربکس دشتی

———————————————————–

در تعمیرگاه تخصصی گیربکس دشتی، صرفا تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک انجام می‌شود. 

لطفا در مورد گیربکس‌های دستی سوال نفرمایید.

هادی دشتی

تعمیر گیربکس اتوماتیک انواع خودروهای لوکس در این مرکز با ضمانت ۱۲ ماهه انجام می‌شود و کیفیت قطعات استفاده شده برای تعمیر گیربکس خودرو شما تماما درجه یک می‌باشند.

تعمیرگاه گیربکس دشتی بصورت تخصصی فقط در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک فعالیت می‌کند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز برای همکاران در اقصی نقاط ایران ارسال می‌شود.

برای استعلام موجود بودن قطعه مورد نظر تماس بگیرید تا در اولین فرصت با پست به آدرس شما در هر نقطه ای از ایران ارسال شود.

دشتی: ۰۹۱۲۴۰۵۳۱۱۷

مطالب مرتبط

2 پاسخ

 1. سلام و وقت بخیر ، بنده دنا پلاس اتومات ۹۹ دارم، توی جاده و سرعت های بالا عالیه اما در داخل شهر، خصوصا جاهایی که باید ترمز بگیری چند بار باید پا رو روی گاز فشار بدی که سرعت بگیره، لطفا راهنمایی بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *