تعمیرگاه گیربکس لیفان

امروزه انواع مختلفی از خودرو لیفان در کشور وجود دارد. با توجه به قیمت بالای لوازم خودرو، نگهداری و مراقبت از خودرو امری اجتناب ناپذیر می باشد.یکی از مهم ترین قطعات خودرو گیربکس آن است که نقش مهمی در افزایش طول عمر خودرو دارد

گیربکس

در لغت نامه زبان فارسی به معنای جعبه دنده می باشد. در فرهنگ معین به جعبه ای گفته می شود که دنده ها در آن قرار دارند و قدرت حرکت موتور به این جعبه منتقل می شود. سپس به کمک این دنده، به قسمت های دیگر انتقال می یابد.

مشکلات گیربکس های اتوماتیک

برای اینکه در سیستم انتقال قدرت خودرو مشکلی ایجاد نشود، بهتر است خودروی خود را به خوبی نگهداری نمایید و به موقع برای تعمیر آن اقدام کنید.در صورت بروز مشکلات گیربکس باید به تعمیرگاه مراجعه نمود. برخی از مشکلات گیربکس شامل روشن شدن چراغ چک موتور، صدای زوزه یا ناله، تکان های زیاد، سرو صدا در زمانی که خودرو در حالت خلاص قرار دارد، مکث در زمان تعویض دنده، نشت واسکازین، عدم امکان تعویض دنده، بوی سوختگی، بکسواد کلاچ، تعویض ناخودآگاه دنده ها و … می شوند.

وظایف گیربکس

گیربکس باعث انتقال قدرت از موتور به قسمت های دیگر می شود. به عبارتی به راننده کمک می کند تا بتواند خودرو را با سرعت های مختلف در شرایط متفاوت کنترل کند. در جاده ها و سطوح شیبدار به راننده کمک می کند تا اختیار سرعت اتومبیل را در دست داشته باشد.گیربکس، شرایطی را فراهم می کند تا خودرو به جلو یا عقب حرکت کند. همچنین به خودرو قدرت حرکت معکوس می دهد. در برخی مواقع که نیاز به حرکت نیست، اما باید موتور فعال باشد، مانع انتقال نیروی موتور به چرخ ها می شود.

خودرو لیفان

این خودرو توسط یک شرکت چینی تولید می شود و اولین محصولات این شرکت در سال 2005 در بازار عرضه شد.
محصولات شرکت لیفان
شرکت لیفان در ابتدا اقدام به تولید سدان و ون های کوچک نمود. در کنار آن خودروهای هاچ بک را به بازار عرضه کرد. در ایران مدل های لیفان 620 ، لیفان 520 ، لیفان ایکس 60 ، لیفان

گیربکس لیفان

گیربکس لیفان به دو صورت دستی و اتوماتیک وجود دارد. مدل گیربکس دستی در خودروی لیفان x50 به عنوان یکی از کم خرج ترین مدل خودروهای موجود در بازار شناخته می شود. گیربکس خودروی لیفان اتوماتیک از نوع CVT می باشد که شماره فنی آن RDC15-FB است. به عقیده برخی از افراد، این گیربکس یک نوع کپی بی کیفیت از گیربکس اتوماتیک نیسان جوک می باشد.در گیربکس های cvt ، دو عدد پولی وجود دارد که به وسیله زنجیر انتقال نیرو به هم متصل شده اند. این زنجیر از جنس فلز بوده و با تغییر مستمر قطر پولی های ورودی و خروجی باعث انتقال قدرت به چرخ ها می شود.گیربکس لیفان ایکس 60 و لیفان ایکس 70 اتوماتیک هم از نوع cvt است. گیربکس لیفان ایکس 50 از نوع پنج دنده دستی و نسبتا ضعیف می باشد. به همین دلیل این خودرو برای استفاده در جاده های کوهستانی و سطوح شیب دار مناسب نیست.خودرو لیفان 820 (lifan 820 , 2.4L) دارای گیربکس اتوماتیک 6 سرعته است. این خودرو جزو سدان های لوکس شرکت لیفان محسوب می گردد.

برای خودروهای لیفان دنده اتوماتیک X60 ، 5.8 لیتر روغن گیربکس CVT و برای خودروهای لیفان با دنده دستی 2.2 لیتر 85W90 GL-4 یا GL-5 می باشد.

در مورد خودروهای لیفان دنده اتوماتیک ایکس 50، 5.8 لیتر روغن گیربکس سی وی تی و برای خودروهای لیفان با دنده دستی 2.2 لیتر 75W80 GL-4 یا GL-5 است.

مهم ترین قسمت های گیربکس لیفان، پولی ورودی، پولی خروجی و تسمه مخصوص می باشند. این تسمه از جنس فلز یا پلاستیک می باشد.

گیربکس اتوماتیک در خودرو لیفان باعث کاهش ذرات آلاینده و مصرف سوخت می شود. علاوه بر این موجب کارکرد موتور در دما و دور موتور پایین ترمی گردد. به طور کلی گیربکس اتوماتیک موجب می شود تا افت توان کمتر اتفاق بیفتد و خودرو شتاب بیشتری داشته باشد. تمام این موارد کمک می کنند تا یک رانندگی لذت بخش را تجربه نمایید.

نکات مهم در زمینه گیربکس خودرو لیفان

قطعات موجود در گیربکس از مواد بی کیفیت ساخته شده اند. این امر باعث بریده شدن پولی های ورودی و خروجی می گردد.

گاهی اوقات وقتی دنده لیفان را از حالت N به R یا D تغییر می دهید، صدای تقه ای احساس می کنید. برای حذف این تقه، در ابتدا خودرو را خاموش کرده و دنده را در حالت N قرار دهید. سپس به صورت همزمان، پدال گاز و ترمز را فشار دهید و سوئیچ را باز کنید.بعد از اینکه چراغ CVT روشن و ثابت شد، پدال گاز را رها کنید. ( پدال ترمز را همچنان فشار دهید.) در این حالت، خودرو را روشن کرده و دنده را از N به D تغییر دهید. عکس این کار را نیز انجام دهید. تکرار چند باره این کار باعث می شود تا بیشترین شوک (تقه) احساس شود.در این موقع، پدال ترمز را سه بار فشار دهید تا چراغ سی وی تی خاموش شود. دنده را از حالت N به D تغییر دهید و این کار را ادامه دهید تا تقه از بین برود. سپس دنده را به موقعیت پارک ببرید و خودرو را خاموش نمایید.برای بررسی رفع حالت تقه، خودرو را دوباره روشن کنید و تقه گیربکس دنده از ان به دی را مورد بررسی قرار دهید.
انجام این مراحل موجب از بین رفتن تقه می شود. در صورتی که در تغییر دنده از موقعیت ان به آر هم با تقه مواجه شدید، این مراحل را تکرار کنید.

زمان تعویض روغن در گیربکس دستی و اتوماتیک متفاوت می باشد.بهترین زمان تعویض روغن در گیربکس دستی :زمان تعویض روغن در گیربکس دستی به دیسک و صفحه کلاچ بستگی دارد. بسیاری از تعمیرکاران پیشنهاد می کنند تا زمانی که رانندگان برای تعویض دیسک و کلاچ به تعمیرگاه مراجعه کردند، همان موقع اقدام به تعویض روغن گیربکس نمایند.عمر مفید دیسک و صفحه کلاچ، معمولا بین 80-65 هزار کیلومتر می باشد. بهتر است پس از طی این مقدار مسافت، اقدام به تعویض دیسک، صفحه کلاچ و روغن گیربکس کنند.بهترین زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک:استفاده از روغن های گیربکس مرغوب باعث افزایش طول عمر خودرو شما می شود. روغن واسکازین در گیربکس های اتوماتیک علاوه بر روانکاری باعث جلوگیری از اصطکاک و کنترل دمای خودرو می گردد. استفاده از روغن گیربکس با کیفیت موجب خنک شدن خودرو و کنترل اصطکاک صفحه کلاچ می شود.به طور کلی بهتر است تا پس از طی مسافت 60 هزار کیلومتر اقدام به تعویض روغن گیربکس اتوماتیک نمایید. در صورتی که در عرض 3 سال به اندازه 60 هزار کیلومتر راه نرفتید، تعویض روغن گیربکس را انجام دهید. با گذشت زمان، کیفیت روغن گیربکس اتوماتیک کاهش می یابد و نیاز است تا تعویض شود.

تعمیرگاه گیربکس لیفان

اگر مشکلی برای گیربکس لیفان شما رخ داد، حتما به یک تعمیرگاه تخصصی لیفان مراجعه نمایید. در صورتی که تعمیر گیربکس لیفان به صورت غیر اصولی صورت گیرد، به قسمت های دیگر هم آسیب وارد می شود. از طرفی عدم تعمیر صحیح گیربکس، هزینه های بیشتری را به راننده تحمیل می کند.افراد می توانند برای تعمیر خودروی لیفان 620، لیفان 520، لیفان X60، لیفان X50، لیفان ایکس 70 و لیفان 820 به این تعمیرگاه مراجعه نمایند.استفاده از خدمات این مرکز، باعث بازدهی خوب و عملکرد ایده آل خودرو می شود. متخصصین تعمیرگاه گیربکس لیفان به مشتریان خود توصیه می کنند تا در زمان بندی مشخص شده اقدام به تعویض روغن گیربکس نمایند. همچنین از آنها می خواهند تا خطاهای گیربکس را جدی بگیرند و با گیربکس معیوب رانندگی نکنند.متخصصین تعمیرگاه گیربکس Lifan در اولین قدم خطای موجود در سیستم خودرو را شناسایی کرده و سپس در جهت رفع آن اقدام می کنند. مشتریان پس از تعمیر خودرو خود، می توانند از خدمات پشتیبانی و گارانتی این مجموعه استفاده نمایند.

خدمات مختلف تعمیرگاه گیربکس لیفان

– مشاوره و عیب یابی توسط متخصصین این حوزه

– تعمیر گیربکس اتوماتیک لیفان با گارانتی

– تعویض روغن و فیلتر برای گیربکس های اتوماتیک

– فروش انواع مختلف روغن، فیلتر و قطعات گیربکس های اتوماتیک

– سرویس های دوره ای منظم